BRATISLAVA. Kto si berie úver na bývanie, nemal ešte 35 rokov a v hrubom zarába menej než 29tisíc korún, ráta s tým, že splácať úroky mu pomôže aj štát, aj banka. Splnenie dvoch zákonných podmienok v niektorých prípadoch nemusí pomôcť získať štátnu bonifikáciu, či bankou zvýhodnený úrok. Kto už totiž jednu bonifikovanú hypotéku má, nemá príspevok na bývanie pre mladých istý.
Ukazuje to prípad Michala Petrušku. Ten splnil všetky podmienky, ktoré zákon ukladá, aby si mohol nárokovať 2,5percentnú úrokovú zľavu. V pobočke Tatrabanky v Piešťanoch v tom nevideli problém. Ten vznikol v bratislavskej centrále, ktorá mu to oznámila až v úplnom závere dohadovania úveru.
O probléme sa redakcia SME dozvedela vďaka tomu, že Petruška je editorom sme.sk.
Dôvodom je duplicita
Zvýhodnený úver Petruška nezískal, pretože si pred piatimi rokmi zobral iný hypotekárny úver so štátnym príspevkom. Vtedy išlo o štátny príspevok, o ktorý mohol požiadať každý. Petruška dostal dva a pol percentnú zľavu z úrokov, ktoré sa mu budú odpočítavať až do konca splácania.
Centrála Tatrabanky argumentovala tým, že zvýhodnený úver pre mladých trvá päť rokov a potom sa mení na normálny štátny príspevok. Ak by podľa nej Petruška bral aj ďalšiu podporu, šlo by o rovnaký typ zvýhodnenia, aký už má.
Zákon nepozná dôvod, pre ktorý by klient spĺňajúci kritériá mal prísť o jedno percento od banky a jeden a pol od štátu. „Nemá to s tým spojitosť. Posudzuje sa iba príjem a vek,“ povedal hovorca ministerstva spravodlivosti Miroslav Šmál.
Problém s takýmito úvermi nevidia ani konkurenčné banky. „Ak klient už má jednu hypotéku so starým štátnym príspevkom, môže dostať aj ďalšiu s novým štátnym príspevkom pre mladých,“ hovorí Alena Walterová, hovorkyňa VÚB. Rovnaký názor má aj hovorca Slovenskej sporiteľne Štefan Frimmer. „Pre túto duplicitu sa klient musí po uplynutí piatich rokov rozhodnúť, pri ktorom hypotekárnom úvere bude naďalej poberať štátny príspevok,“ povedal.
„Nikde v zákone nie je uvedené, že sa nemôžu kombinovať rôzne štátne podpory,“ povedala Mirka Miťková z Hypocentra.
Pracuje sa na tom
Hovorca Tatrabanky Boris Gandel hovorí, že rovnako sa budú čoskoro správať aj oni. „V čo najkratšom čase to chceme zaviesť,“ povedal.
Otázkou ostáva, či má banka vôbec právo neuzavrieť s klientom zmluvu o zvýhodnenom úver, ak vyhovuje podmienkam. Inak povedané, je banka povinná uzavrieť zvýhodnenú zmluvu s každým, kto splnil zákonné podmienky?
Gandel hovorí, že zákon neupravuje situáciu, ktorá nastane po uplynutí lehoty nárokovania štátneho príspevku pre mladých. „Vyložiť zákon o bankách môže iba súd,“ dodal.