dusenú, pečenú, vo forme šalátov alebo konzervovanú rozličným spôsobom.
Ide o teplomilnú rastlinu, ale vzhľadom na to, že sa zberá na začiatku voskovej zrelosti, môžeme ju pestovať aj v oblastiach, kde sa darí kukurici na siláž. Potrebuje dobre vyhnojené, hlboké hlinité až hlinito-piesočnaté pôdy. Pri jesennej príprave pôdy zapracujeme organické hnojivá.
Počas jarnej prípravy pôdy pri strednom obsahu živín dodáme kilogram dusíka, 0,2 kilogramu fosforu a 1,5 kilogramu draslíka na 100 štvorcových metrov.
Kvalitné osivo aj hybrid
Jedným z predpokladov úspechu pri pestovaní je kvalitné osivo a vhodný hybrid. Typickými znakmi zrelého zrna cukrovej kukurice sú zvráskavenie a sklovitosť, ktoré neskúsení pestovatelia môžu považovať za znak zníženej alebo celkom zlej kvality osiva.
Semená veľmi sladkých (supersweet) hybridov vyzerajú scvrknuté a v porovnaní s kŕmnou kukuricou ako odpad.
Túto plodinu sejeme od polovice apríla do konca mája, keď je teplota pôdy v hĺbke 50 milimetrov aspoň 9 až 10 °C. Sejeme namorené osivo, inak ho môžu pred vzídením poškodiť alebo zničiť škodcovia aj choroby (drôtovce, plesne a podobne). Sejba do teplejšej pôdy prináša rýchlejšie vzchádzanie i počiatočný rast. Pri sejbe pamätáme na predĺženie obdobia zberu.
Odporúča sa postupne siať jednu odrodu, alebo v jednom termíne siať tri až štyri hybridy s odlišným vegetačným obdobím (veľmi skorý, skorý, poloskorý, poloneskorý, neskorý). Druhý spôsob je obyčajne spoľahlivejší.
Potrebuje závlahu
V kvalitných pôdach s dostatkom vlahy sú rastliny kukurice mohutnejšie. Aj neskoršie odrody bývajú väčšie ako skoré, potrebujú preto viac miesta a širší spon. Osivá vysievame do sponu 0,6 x 0,3 až 0,6 metra.
V záhradkách sejeme do hniezd po dve osivá do hĺbky 30 až 50 milimetrov. Počas vegetácie pôdu udržiavame čistú, kyprú a bez burín. Kukuricu lahôdkovú úspešne môžeme pestovať len pod závlahou. Potreba vody je 300 až 600 milimetrov za vegetáciu (závisí od dĺžky vegetácie a pôdneho typu).
Z hubových chorôb sa na kukurici môže vyskytnúť sneť kukuričná. Táto huba spôsobuje skoro v lete guľaté nádory na rastline. Pri výskyte sneti odstraňujeme vytvorené nádory ešte pred rozpadnutím a spálime ich. Zo živočíšnych škodcov môže spôsobiť škody molica kukuričná (v júni až júli). Pri jej výskyte používame postrek s povolenými insekticídmi.
Autor: Jozef Fülöp