BRATISLAVA. Slovenskí sudcovia vítajú, že ministerstvo spravodlivosti chce zrušiť bodový systém, ktorým sa hodnotí ich výkonnosť.
Ministerstvo argumentuje, že systém niektorí sudcovia zneužívali, oni tvrdia, že nebol objektívny.
Združenie sudcov naopak trvá na tom, aby štát naďalej sudcov platil, aj keď sú dlhodobo práceneschopní.
Zastaraný systém
Minister spravodlivosti Štefan Harabin za HZDS ruší bodový systém po šiestich rokoch fungovania. O výkonnosti sudcov majú podľa neho svedčiť reálne skončené prípady.
Dnes sudca vypĺňa formulár a za každý úkon si prideľuje body. Najviac ich dostane, keď ukončí prípad. Napríklad ak ukončí bezpodielové spoluvlastníctvo manželov alebo rozhodne o právach na vynálezy, zapíše si sto bodov. Za pokuty od dopravného podniku desať bodov. „Ľahkými“ prípadmi si však mnohí dokážu nazbierať toľko bodov ako kolegovia za pár ťažkých. Preto chce Harabin systém zrušiť.
„Združenie sudcov Slovenska súčasný bodový systém nikdy neschvaľovalo, lebo bol prijatý bez odborných podkladov a analýz,“ hovorí prezidentka združenia Jarmila Sopková Maximová.
Sudca Milan Růžička z Veľkého Krtíša priznáva, že bodový systém bol už zastaraný a treba ho zmeniť.
Otázne podľa neho je, či hodnotenie podľa skončených vecí bude objektívnejšie. „Je vec v trestnej agende rovnocenná s vecou o zaopatrení maloletého?“ Pýta sa, kto to zhodnotí. „V štátoch, kde je justícia na vysokej úrovni, nič také nepoznajú. Musí byť prirodzeným záujmom sudcu, aby občania boli s jeho prácou spokojní,“ hovorí.
Riešením môžu byť jednotné zásady hodnotenia sudcov, ktoré žiada združenie dopracovať. „Zásady musia totiž zohľadňovať kvantitu a kvalitu ich práce. Avšak ani tie by bez vytvorenia jednotných a vhodných podmienok na prácu sudcov nepriniesli želaný efekt,“ hovorí Sopková Maximová.
Spor o platy
Zrušením bodového systému chce Harabin zasiahnuť proti „lenivcom v talároch“. Nemá sa už podľa neho opakovať, aby sudkyňa päť rokov nerozhodla vo veci výživného pre maloleté dieťa. Bola často práceneschopná.
Ministerstvo zistilo, že mnohí sudcovia si odpracujú za polrok 75 dní potrebných na to, aby získali 13. a 14. platy. Zvyšný čas sa na súde neukážu, ale celý čas dostávajú celý, zhruba 60-tisícový plat.
Harabin chce, aby o výsadu prišli. Plný plat by dostávali za 30 dní práceneschopnosti, potom by im štát chorobu preplácal ako ostatným.
Prezidentka združenia hovorí, že práca sudcu je úplne odlišná od väčšiny iných povolaní a ich podpora pri dlhodobejšej práceneschopnosti má opodstatnenie. Ak sú sudcovia chorí dlhšie ako šesť týždňov, môže ich agendu prebrať iný sudca, väčšinou ich však stará aj nová agenda počká.
„Väčšina by nemala doplácať na jednotlivcov,“ hovorí Růžička. Povolanie sudcu je podľa neho mimoriadne psychicky náročné, preto sú rokmi náchylnejší na choroby.