BRATISLAVA. Vláda v stredu dala zelenú plánu ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka postaviť jadrovú elektráreň v Jaslovských Bohuniciach. Jahnátek by mal teraz myšlienku rozpracovať do detailov a opäť predložiť vláde. Potom sa bude rozhodovať aj o tom, za koho peniaze sa elektráreň postaví. Dokopy má totiž vyjsť na 100 miliárd korún.
Kto to zaplatí
Elektráreň môže podľa ministerstva hospodárstva postaviť štát alebo „strategický investor“. Treťou možnosťou je ich spolupráca.
Minister Jahnátek ešte nedávno dával najavo, že by výstavbu a prevádzku novej jadrovej elektrárne mal mať pod vlastníckou kontrolou štát. Ministerstvo teda preferovalo spoluprácu so strategickým investorom, pričom 51–percentnú väčšinu by mal v rukách štát. Ten by reprezentovala Štátna jadrová vyraďovacia spoločnosť JAVYS.
Ak by vláda rozhodla, že celá výstavba novej atómovej elektrárne bude v réžii štátu, opäť by tu vystupovala spoločnosť JAVYS. Tá by mala prispieť aj svojimi zdrojmi z nerozdeleného zisku. Zvyšok by boli zdroje Európskej únie, úvery a dotácie. V prípade štátnej dotácie by však bolo nutné najprv posúdiť, či nejde o nepovolenú štátnu pomoc, píše sa v materiáli ministerstva.
Ekonomický analytik Radovan Ďurana z inštitútu Iness má z výstavby elektrárne v absolútnej réžii vlády obavy: „Najlepšia je možnosť, aby to zaplatil súkromný investor. Riziko by totiž niesol on a nie daňoví poplatníci.“
Ďalšou vhodnou možnosťou je podľa neho alternatíva, s ktorou ministerstvo ani neprišlo. Teda, aby štát zaplatil elektráreň spoločne s investorom. Ten by však mal mať v nej väčšinový podiel.
Konkurencia Enelu
Ministerstvo očakáva od strategického investora pomoc pri predaji elektriny. „Z pohľadu úspešnosti projektu je rozhodujúce, aby cena elektriny z novej elektrárne bola konkurencieschopná na voľnom trhu s elektrinou a aby tržby z predaja elektriny stačili na krytie dlhovej služby. Predpokladá sa, že spoluinvestor zohrá kľúčovú úlohu pri zabezpečení predaja elektriny,“ tvrdí rezort hospodárstva.
Tento týždeň minister Jahnátek povedal, že o projekt novej elektrárne majú v zahraničí záujem.
Vlastniť výrobné zdroje elektriny by u nás chcel napríklad nemecký EO.N. Ten dnes vlastní menšinový balík v Západoslovenskej energetike. Zapojiť do investičnej výstavby by sa chcelo aj francúzske EdF, dnes má podiel v Stredoslovenskej energetike.
Enel, ktorý je väčšinovým vlastníkom Slovenských elektrární, má o nový projekt záujem tiež, ale vláda s Talianmi v tomto prípade neráta.
„Projekt výstavby by predstavoval určitú protiváhu k súčasnému dominantnému výrobcovi elektriny na Slovensku,“ píše sa v správe.
Novú elektráreň plánuje ministerstvo postaviť v dôsledku nedostatku výrobných kapacít na Slovensku.
Od roku 2006, keď bol vyradený prvý blok Jaslovských Bohuníc V1, musíme na Slovensko časť energie dovážať. Situácia sa má však zhoršovať. Najbližšie na budúci rok. Do konca tohto roku má byť totiž vyradený aj druhý blok V1–ky.