BRATISLAVA. Na výstavbu novej školy namiesto tej, ktorá zaberá miesto budúcemu štadiónu pre hokejové majstrovstvá sveta, prispeje mesto Bratislava aj Bratislavský samosprávny kraj (BSK). Poslanci hlavného mesta už pre ňu včera schválili 50 miliónov. Rovnakú sumu má podľa nich zaplatiť aj Bratislaský kraj. Ten o tom však ešte nikto neinformoval. Zvyšok má zaplatiť súkromný investor cez projekt verejno–súkromného partnerstva (PPP). Samozrejme, ak sa taký nájde.
Kto a koľko zaplatí sa začalo riešiť, keď sa dohodlo, že o titul hokejového majstra sveta v roku 2011 sa bude bojovať na mieste, kde dnes stojí športová základná škola na Kalinčiakovej ulici. Tú treba premiestniť. Nová škola má stáť asi 250 miliónov korún.
Všetko, čo súvisí s výberom pozemku, teda aj so školou, má zaplatiť mesto Bratislava a Bratislavský kraj. Dohoda padla v stredu, už včera sa tým zaoberali poslanci hlavného mesta. „Päťdesiat miliónov dá mesto a rovnakú sumu by mal dať Bratislavský samosprávny kraj,“ potvrdil rozhodnutie poslancov primátor Bratislavy Andrej Ďurkovský.
Zapojenie Bratislavského samosprávneho kraja sa priamo uvádza aj v uznesení mestského zastupiteľstva. Bratislavská župa o plánoch mesta Bratislava však včera nič nevedela, rovnako ani o tom, ako chce mesto samosprávu k zaplateniu zaviazať. „Najbližšie budeme rokovať 16. apríla. Program je už uzavretý,“ povedala Milka Podmajerská, hovorkyňa BSK.
Škola bude sčasti cez PPP
Nová škola so všetkým, čo potrebuje, bude stáť viac – „250 až 280 miliónov korún je reálne číslo“, odhaduje Dušan Noga, riaditeľ základnej školy na Kalinčiakovej ulici. Tá má podľa plánov stáť na pozemku, kde je dnes cyklistický štadión. Zvyšok peňazí by mal dodať súkromný investor cez PPP–projekt. Myslené je to tak, že ihriská a ďalšia športová infraštruktúra, ktorá sa postaví pre hokejové majstrovstvá sveta, bude slúžiť aj škole. „Stavebné náklady na školu môžu byť okolo 100 miliónov, vybudujeme však aj športové zázemie, ktoré môže využívať aj škola,“ povedal minister školstva Ján Mikolaj.
Riaditeľ základnej školy Noga očakáva, že sa v rámci verejno–súkromného partnerstva postaví volejbalové či hokejbalové ihrisko, rehabilitačná linka a zo šatne sa možno bude dať prechádzať priamo na zimný štadión na tréningové plochy.
Najprv harmonogram, potom bagre
Ak v stredu primátor Bratislavy Ďurkovský hovoril, že stará škola sa bude musieť zbúrať skôr, ako sa postaví nová, lebo „termíny sú napäté“, poslanci mesta požadujú najprv presný harmonogram prác. Chcú totiž posúdiť, či sa celý projekt dá vôbec uskutočniť.
Samotná škola aj ministerstvo školstva však so sťahovaním žiakov do náhradných škôl rátajú už teraz. „Od prvého septembra budú deti rozdelené do okolitých škôl a vrátia sa až keď bude nová škola postavená. Takže je dôležité najmä to, kedy sa postaví nová, a nie kedy sa zbúra stará,“ hovorí minister Mikolaj.
Na Kalinčiakovej ulici s provizórnym stavom rátajú. „Ak to bude trvať len rok, tak sa to dá vydržať. Ak by to malo trvať dlhšie, bude to problém,“ povedal Noga. Riaditeľ sa na novú budovu teší, lebo už niekoľko rokov plánovali spojenie s gymnáziom, ale v starej budove. Nové priestory by im to uľahčili.
Kde všade mal stáť štadión
Petržalka – medzi Prístavným mostom a Mostom Apollo. V tomto prípade patrila časť potrebných pozemkov Slovenskej technickej univerzite. Tá ich napokon predala súkromnému investorovi.
Letisko – investor ponúkol pozemok pri letisku, jeho podmienkou však bolo, že mesto má dobudovať diaľničné zjazdy.
Vajnory –problémom v tomto prípade bolo príliš veľké množstvo úzkych pozemkov, ktoré patrili súkromným vlastníkom. Keby aréna bola tu, trebalo by taktiež vynaložiť viac prostriedkov na zabezpečenie dopravnej infraštruktúry.
Základná škola na Kalinčiakovej ulici – tu by nový štadión mal skutočne vyrásť. Mesto, štát a bratislavská samospráva však ešte musia športovú školu premiestniť
Autor: zz