BRATISLAVA. Talianska spoločnosť Enel si myslí, že Slovenské elektrárne pri privatizácii preplatila o dva a pol miliardy korún.
Súčasná vláda Roberta Fica má opačný názor. Taliani mali podľa nej zaplatiť menej, než sú hodné. K vyše 31 miliardám by mali pridať ďalších zhruba šesť miliárd. Obe strany sú na rokovania vyzbrojené analýzami.
Je to starý spor
Enel pripravoval ponuku na 66 percent akcií Slovenských elektrární v roku 2003. Preto sa dohodlo, že konečná cena sa určí až v čase ich privatizácie, čo bolo v roku 2006.
Taliani vopred zaplatili 31,4 miliardy korún a spoločne so štátom si objednali finančnú analýzu o tom, aká by mala byť skutočná kúpna cena. Výsledok firmy Deloitte & Touche, ktorá audit urobila, hovorí v prospech Enelu.
„Štát dlhuje Enelu dva a pol miliardy korún,“ taký bol verdikt správy, ktorú si štát s Enelom objednali. Zdôvodňovala to tým, že elektrárne nemajú dostatočné rezervy na výdavky, ktoré ich čakajú v budúcnosti v dôsledku vyraďovania Jaslovských Bohuníc a Mochoviec.
Štát s takýmto verdiktom nesúhlasil a rozhodol sa zanalyzovať audit firmy Deloitte & Touche. Analýza je už na svete a dáva za pravdu vláde. A tá si začína nárokovať svoje. Podľa informácií denníka Pravda už Fond národného majetku poslal Enelu „faktúru“ za Slovenské elektrárne. Podľa nej môže štát chcieť od Enelu aj šesť miliárd korún.
Boj sa začne v apríli
Samotný Fond národného majetku údajný list komentovať nechce, no hovorí, že je už pripravený na aprílový boj o štátne peniaze. „Analýza aj všetky ostatné dokumenty sú už pripravené. V apríli začneme v súčinnosti s ministerstvom hospodárstva rokovať s Enelom,“ potvrdila Tatjana Lesajová, hovorkyňa Fondu národného majetku. Práve táto analýza by mohla byť zbraňou v boji o štátne peniaze.
Mnohí však namietajú, že ju vypracovala spoločnosť Tax – Audit. Spolumajiteľom firmy Tax – Audit je totiž Viliam Kupec, ktorý je zároveň štátom nominovaným členom predstavenstva Slovenských elektrární.
Dvanásťmiliónovú zákazku firma dostala bez verejnej súťaže, a to tak, že fond priamo oslovil niekoľko firiem. „Oslovili sme tri najväčšie firmy z desiatich,“ povedala Lesajová. Z topdesiatky audítorských firiem vynechali ďalšie štyri spoločnosti, pretože už boli vo veci nejakým spôsobom zainteresované.
Ale názory na skutočnú cenu elektrární sa líšia aj v rámci vládnej koalície. Podľa predsedu SNS Jána Slotu by dokonca mali Taliani vrátiť 17 miliárd. Už aj vie, čo by s nimi urobil – pomohli by v školstve.