BRATISLAVA. Elektriny bude od budúceho roka málo – na našom území sa jej vyrobí menej, ako sa spotrebuje. Ubudne druhý blok elektrárne v Jaslovských Bohuniciach V1. Ďalšie elektrárne postupne zastarávajú, naša spotreba elektriny rastie a tretí a štvrtý blok Mochoviec sa spustí až o päť rokov. Dovtedy by sme mali dovážať asi desať percent toho, čo spotrebujeme.
Názory na to, ako to ovplyvní ceny pre slovenských spotrebiteľov, sa rôznia. Odborníci, na ktorých dáva ministerstvo hospodárstva, očakávajú v dôsledku nutnosti dovozu elektriny, zvyšovanie cien. Iní hovoria, že európske ceny ovplyvňujú ceny pre slovenských zákazníkov už teraz. A to, či bude Slovensko mať prebytok alebo deficit výroby energie, tak cenu na jeho trhu nemusí ovplyvniť.
Energetická bezpečnosť
„Slovensko je závislé od dovozu všetkých energetických surovín ako plyn či ropa. Preto je zrejmé, že závislosť od dovozu nie je vo všeobecnosti prekážkou ekonomického rastu,“ hovorí Radovan Ďurana z inštitútu Iness. Preto nevidí principiálny problém ani v situácii, keď bude Slovensko musieť časť svojej potreby elektriny kryť dovozom.
Ministerstvo hospodárstva uprednostňuje optiku, ktorá hovorí o nutnosti energetickej bezpečnosti. V praxi sa ňou myslí, že čím viac sa v krajine vyrába, tým lepšie. Problém preto podľa neho nevyrieši ani dostavba Mochoviec či zvyšovanie výkonov súčasných zariadení. Štát tak podporuje stavbu nových elektrární. Kým sa postavia, bude sa musieť asi päť rokov dovážať.
Ministerstvo predpokladá, že keby nebolo treba dovážať, do roku 2010 by mohla cena elektriny vzrásť na 55 až 70 eur za megawatthodinu. V prípade závislosti od dovozu by tento rast mohol byť podľa vládnej analýzy oveľa vyšší. Spôsobiť to má väčší vplyv európskych cien na naše ceny. Tie však môžu byť od Európy závislé už dnes.
„Z minulých rokov je zrejmé, že cena na slovenskom trhu je určovaná najmä cenou v Česku a Nemecku, ako aj výrobnou bilanciou Slovenska,“ vysvetľuje previazanosť Mária Procházková zo spoločnosti Korlea Invest, ktorá obchoduje s elektrickou energiou v strednej a východnej Európe. Cena elektriny na rok 2009 pre nemecký trh sa podľa nej pohybuje od 63 do 65 eur za megawatthodinu. Porovnateľná veľkoobchodná cena na slovenskom trhu je 64 eur.
„Vychádzajúc z toho, že už dnes musíme dovážať a cena je zhruba na úrovni Nemecka, nie je dôvod predpokladať, že by kvôli dovozom mal nastať oveľa vyšší rast,“ hovorí Ďurana. Slovensko je podľa neho z pohľadu ekonomiky únie veľmi malý spotrebiteľ, ktorý nie je schopný ovplyvňovať cenu. „Rast cien bude preto závisieť od množstva kapacít v únii.“
Česko, Poľsko či Ukrajina?
Zásobovať Slovensko môže ten, kto má elektriny dosť a zároveň má so Slovenskom prepojenie, ktoré navyše nie je úplne obsadené.
„Očakávanú potrebu bude možné pokryť dovozom z prebytkových sústav Česka a Poľska. Dovážať odtiaľto sa dá bez obmedzení na súčasných medzištátnych prepojeniach,“ hovorí stratégia energetickej bezpečnosti Slovenska. Exportovať by mohla aj Ukrajina. Elektrina odtiaľ je lacnejšia. Vyžaduje však výstavbu nového vedenia.
Štát plánuje nové elektrárne
Ministerstvo chce, aby sme v budúcnosti dokázali vyrobiť všetku elektrinu, ktorú potrebujeme. Chce preto nové elektrárne. Záujem má veľa investorov.
Plánov na nové elektrárne v poslednom čase rýchlo pribúda. Stavať chce štát, ako aj množstvo energetických koncernov. Nové zdroje majú obmedziť dovoz.
Samotné ministerstvo hospodárstva má vo výhľade Jaslovské Bohunice, kde by chcelo na mieste vyradeného prvého bloku V1 postaviť novú jadrovú elektráreň. Do úvahy prichádzajú aj ďalšie lokality, ako sú Mochovce, kde by mohol stáť piaty blok alebo úplne nová oblasť – Kecerovce. Do výstavby sa hrnú aj investori.
Jeden z najväčších nových zdrojov chce postaviť v Bratislave Čez so Slovnaftom. „S výstavbou tejto paroplynovej elektrárne by sa malo začať v roku 2010 a spustenie sa plánuje na rok 2013,“ upresnil hovorca Slovnaftu Anton Molnár.
O slovo sa hlásia aj ďalší veľkí hráči ako EdF či E.on, ktorí chcú obnovovať staré či stavať nové. Na Slovensku by tak mohli vyrásť elektrárne aj pri Lučenci či Trnave. 110 miliárd korún investuje taliansky ENEL.
(dak)
Vyraďovanie elektrární – 2010
Vojany 1 – 2006
Vojany 2 – 2006
Bohunice (1. blok V1) – 2006
Bohunice (2. blok V1) – 2008
Nováky A – 2008
Nováky B – 2010
Vyradený výkon – 1794 MWh
*výkon Mochoviec – 880 MWh