BRATISLAVA. Alžírčana Mustafu Labsiho, ktorý je podozrivý zo spolupráce s al-Káidou, sa slovenské úrady tak skoro nezbavia.
Ústavný súd včera prijal jeho sťažnosť a povedal, že kým o nej nerozhodne, vo Francúzsku odsúdený terorista Labsi nemôže byť vydaný do Alžírska.
Harabin musí počkať
Labsiho spis je u ministra spravodlivosti Štefana Harabina, ktorý dáva konečné povolenie na vydanie. Teraz musí čakať. K rozhodnutiu Ústavného súdu sa zatiaľ nevyjadril, chce si ho najskôr preštudovať.
Labsi sa na Ústavnom súde sťažuje, že vydaním by mohli byť porušené jeho práva. Obáva sa, že mu doma hrozí mučenie, čo potvrdzujú aj viaceré správy medzinárodných inštitúcií.
„Podstata prípadu spočíva v zákaze mučenia, ktorý platí pre všetkých za každých okolností,“ povedala Labsiho obhajkyňa Mária Kolíková. Ide o ochranu základných práv, ktorú nemôže narušiť ani obava z terorizmu. Rozhodnutie Ústavného súdu považuje za kľúčové pre súčasnú ochranu svojho klienta.
Najvyšší súd verí Alžírsku
Labsi svojimi obavami z mučenia argumentoval aj vlani pred bratislavským krajským súdom, ktorý však s jeho vydaním súhlasil. Stačila mu záruka alžírskej strany, že Labsi má nárok na spravodlivý proces. Alžírsko tiež tvrdilo, že mučenie ani trest smrti mu nehrozia. Verdikt krajského súdu v januári potvrdil aj Najvyšší súd.
Kolíková si myslí, že Labsiho prípad je dôkazom, že by sa legislatíva o vydávaní cudzincov mala zmeniť. Ak v krajine, ktorá žiada o vydanie, existuje hrozba mučenia, súdy by podľa nej vôbec nemali mať možnosť rozhodovať, či vydanie povolia, alebo nie. Malo by byť zakázané.
Ústavný súd sa ponáhľal
Na Ústavný súd sa Labsi obrátil pred dvomi týždňami. O prijatí sťažnosti rozhodoval rýchlo aj preto, lebo Alžírčan je vo väzbe. Mal by na to brať ohľad aj pri rozhodovaní vo veci samej, aj keď zákonom stanovenú lehotu nemá.
„Vydávajúca väzba neslúži na to, aby tu bol odložený na neurčito, kým štátne úrady nerozhodnú,“ povedala Kolíková. Labsiho zatkla polícia vlani v máji, od júna je vo väzbe.
Labsi v Alžírsku už dlhé roky nežije. V roku 2005 ho tam odsúdili v neprítomnosti na doživotie za členstvo v teroristickej skupine napojenej na al-Káidu. Údajne absolvoval výcvik v Afganistane.
Krajskému súdu Labsi tvrdil, že žiadnym teroristom nie je. „Chcem slobodu,“ vykrikoval.