Ryanairu mal dať štát veľkú zľavu

Bratislavské letisko musí dokázať, že Ryanairu účtovalo zľavy preto,aby na jeho prítomnostiv Bratislave neskôrzarobilo oveľa viac.

Európska Komisia skúma, či Ryanair neoprávnene neplatil bratislavskému letisku nižšie poplatky než jeho konkurenti.Európska Komisia skúma, či Ryanair neoprávnene neplatil bratislavskému letisku nižšie poplatky než jeho konkurenti. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ – SITA)

BRUSEL, BRATISLAVA. Európska komisia zisťuje, či Ryanairu k lacnejším letenkám či vyšším ziskom nepomohlo aj štátom vlastnené bratislavské letisko. Ak sa preukáže, že írsky prepravca platil za služby bratislavského letiska výrazne menej ako napríklad SkyEurope či Austrian Airlines, môžu ho bruselskí úradníci prinútiť vrátiť profit, čo získal neprávom.

Nejde o prvý spor, ktorý má svetová nízkotarifná jednotka s Európskou komisiou. V jednom prípade už komisia prinútila Ryanair vrátiť, čo zarobil na dohode s verejným letiskom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Dohody so štátom

Ak chce letecká spoločnosť ponúkať služby lacnejšie ako konkurencia, musí ušetriť buď na palive, personále, lietadle, alebo letiskových službách. Jednotkové náklady na personál a lietadlo do veľkej miery súvisia so schopnosťou spoločnosti vyťažiť ich počas dňa na maximum letov. Preto nízkotarifné spoločnosti nerady garantujú presnosť odletov a príletov.

Palivo je komodita, ktorú len ťažko nakupovať s výraznou zľavou. Priestor na získanie náskoku tak ostáva ešte v rokovaniach s letiskami, ktoré sú často vo verejných rukách. Z pohľadu Bruselu, ktorý sa stavia do úlohy strážcu súťaže v ekonomike, sú výrazné zľavy poskytnuté napríklad Ryanairu z jeho pohľadu konkurentom neférové, a to sa hodnotí ako nepovolená štátna pomoc.

SkryťVypnúť reklamu

Komisia chce preto vidieť zmluvu Letiska s Ryanairom. Podnet na vyšetrovanie prišiel od anonyma. Tvrdí sa v ňom, že v zmluve z roku 2005 medzi Ryanairom a Letiskom je dohodnutá nadštandardná zľava vyše 30 percent na existujúce lety a viac než 40 percent na nové lety. Sporná zmluva bude platiť ešte osem rokov.

Riziko vrátenia zisku

Ak by Komisia preukázala, že Ryanair dostal neoprávnenú štátnu pomoc, museli by Íri vrátiť letisku naspäť všetky nelegálne získané peniaze. „Aby Ryanair nemusel vrátiť štátnu podporu, muselo by letisko dokázať, že postupovalo tak, ako by postupoval akýkoľvek iný súkromný vlastník letiska. To znamená, že dal zľavy preto, že očakáva, že mu to v budúcnosti prinesie zisk,“ vysvetlil Roman Schöenwiesner, hovorca Komisie pre Slovensko.

SkryťVypnúť reklamu

„Je to len ďalší príklad toho, ako únia používa jedny pravidlá pre hlavných leteckých prepravcov a iné pravidlá pre Ryanair,“ reagoval prepravca. Ryanair za vyšetrovaním vidí komplot Komisie a veľkých aerolínií.

Sťažnosť podľa mienky Ryanairu podali Austrian Airlines alebo Viedenské letisko, ktoré sa majú báť írskej konkurencie. „Odmietame akékoľvek obvinenia v tomto smere,“ zareagovala hovorkyňa viedenského letiska Elisabeth Kernová.

Íri idú v sprisahaneckej teórii ďalej, tvrdia, že bratislavské vyšetrovanie súvisí s obdobným prípadom, ktorý sa stal v belgickom Charleroi. „Vyšetrovanie prichádza v čase odvolania Ryanairu proti protizákonnému rozhodnutiu komisie vo veci Charleroi Európskeho súdu prvej inštancie, a preto je smiešnym pokusom zatlačiť na súd,“ hovorí stanovisko prepravcu.

SkryťVypnúť reklamu

Ryanair platil za zľavy v Charleroi spätne vyše štyri milióny eur. Tohto rozhodnutia sa chytili napríklad Lufthansa a Alitalia, ktoré vďaka nemu útočili na podmienky, čo majú iní nízkotarifní prepravcovia v Európe.

Spory aeroliniek

Proti Ryanairu. Letiská, ktoré mali Ryanair zvýhodniť: Alghero (Taliansko), Aarhus (Dánsko) , Tampere (Fínsko), Lubeck (Nemecko), Pau (Francúzsko)

Ryanair proti aerolíniám

Ryanair zo štátnych dotácií obviňuje spočnosti Volare, Lufthansa, Alitalia, Cyprus Awys., Air France a Olympic

Zdroj: Ryanair

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  6. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  7. Probiotiká nie sú len na trávenie
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 426
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 055
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 695
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 535
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 053
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 1 752
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 701
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 595
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu