BRATISLAVA. Po tom, čo Nemecko oznámilo, že na požiadanie sprístupní informácie približne o 1400 účtoch, ktoré mali slúžiť na vyhýbanie sa plateniu daní, zareagovalo aj naše Daňové riaditeľstvo.
Nemecko tento zoznam kúpilo od bývalého zamestnanca lichtenštajnskej banky LGT za viac ako štyri milióny eur.
,,Daňové riaditeľstvo požiadalo Ministerstvo financií Nemecka o informácie zo zoznamu osôb podozrivých z daňových únikov prostredníctvom bánk v Lichtenštajnsku,“ povedala Iveta Adamíková, hovorkyňa Daňového riaditeľstva Slovenskej republiky. Ak na zozname budú aj osoby zo Slovenska, riaditeľstvo ich preverí cez príslušné daňové úrady.
Takto získané informácie sú podľa nej v súlade s medzinárodnou smernicou o vzájomnej pomoci príslušných orgánov. Smernica hovorí aj o tom, že členské štáty si vymieňajú akékoľvek informácie, ktoré im umožnia uskutočniť správne vymeranie dane z príjmu.
Vážne výhrady voči konaniu Nemecka má Lichtenštajnsko, krajina so silne chráneným bankovým tajomstvom. Kniežatstvo už odsúdilo spôsob, akým sa Berlín k informáciám dostal. Nemecku sa však vďaka nemu doteraz darí vymáhať dane. Podľa ČTK už naspäť získalo takmer 30 miliónov eur. Medzi inými padla aj hlava Klausa Zumwinkela, šéfa nemeckej pošty, ktorý si takýmto spôsobom zlepšoval životnú úroveň. Najnovšie sa Nemecko zameralo na dcéru švajčiarskej banky v Lichtenštajnsku – Vontobel. Úspech nemeckej razie povzbudil aj Britov. Tí si tiež zoznam obstarali – za 100 tisíc libier. Je na ňom podľa nich viac než sto bohatých Angličanov.
Úniky prostredníctvom lichtenštajnskej banky v správe samotnej kniežacej rodiny vyšetruje aj americký senát. O nemecké informácie už požiadalo viac ako 10 krajín. Na Lichtenštajnsko tlačí aj OECD. Chce, aby daňový raj upustil od prísneho bankového tajomstva.