BRATISLAVA. Po tom, čo nemecké úrady rozbehli daňové razie na neplatičov, ktorí ukrývali svoje zdaniteľné príjmy v lichtenštajnskej banke LGT group, snažia sa chýbajúce dane vydobyť aj ďalšie štáty.
Informácie o účtoch v LGT, ktoré kúpila nemecká tajná služba od bývalého zamestnanca banky za 4 milióny eur, si zaobstarali aj Briti.
Daňové úniky, ktoré umožňuje existencia daňových rajov, vyšetrujú aj Američania vrátane LGT.
Keďže Nemci svoj zoznam ponúkajú aj ostatným krajinám, podľa denníka Financial Times sa oň už hlásia aj Nóri, Švédi či Fíni. Samotní Nemci medzitým začali vyšetrovať už druhú banku v Lichtenštajnsku.
O doterajšom úspechu nemeckých úradov svedčí odchod šéfa Nemeckej pošty Klausa Zumwinkela.
Ten údajne nezdanil asi milión eur, a to vďaka silnému inštitútu bankového tajomstva v Lichtenštajnsku.
Slovenské Daňové riaditeľstvo podľa jeho hovorkyne Ivety Adamíkovej zatiaľ analyzuje, či a akým spôsobom by mohlo ponúkané informácie využiť.
Briti aj Američania
Americký demokratický senátor Carl Levin potvrdil, že začal vyšetrovanie vzápätí, ako sa prevalili škandály v Nemecku. ,,Chápem to tak, že veľa občanov USA skrýva svoje zisky v tejto banke. Mám preto v pláne prešetrovať túto vec ďalej,“ povedal.
Nezaplatené dane chcú naspäť aj Briti. Tí už odkúpili DVD so zoznamom hriešnikov. Podľa tamojšieho vládneho zdroja sa na ňom nachádza približne 100 bohatých obyvateľov kráľovstva. Za informácie zaplatili bývalému zamestnancovi banky 100–tisíc libier.
Podľa informácií lichtenštajnskej banky, ktorá je v správe samotnej kniežacej rodiny, unikli informácie o približne 1400 klientoch, z čoho len asi 600 boli Nemci.
Na daniach unikli miliardy
Nemecká vláda hovorí o miliardách nezdanených eur, o ktoré je Nemecko ukrátené vďaka lichtenštajnskému daňovému raju.
Britská vláda predpokladá, že dokopy môže ísť v prípade LGT najmenej o 100 miliónov libier, ktoré mali podozriví zaplatiť štátu. Američania odhadujú, že ročne prídu o zhruba 100 miliárd dolárov vďaka ulievaniu peňazí v daňových rajoch po celom svete. Je to asi tretina z neodvedených daní.
Nemecká vláda je presvedčená, že plateniu daní sa ich občania môžu vyhnúť práve vďaka prísnemu inštitútu bankového tajomstva napríklad v lichtenštajnských bankách.
Nespolupracujúce krajiny
Lichtenštajnská banka LGT sa proti takýmto praktikám bráni. „Očividne boli ukradnuté materiály a nelegálne poskytnuté tretím stranám,“ píše sa v jej stanovisku.
Celé vyšetrovanie a zvlášť fakt, že je do prípradu zapletená nemecká tajná služba BND, naštartovali vlnu odporu nielen Lichtenštajnska, ale aj iných krajín známych ako daňové raje.
Vo výhľade má pritom Nemecko aj Monako či Andorru, ktoré podobne ako Lichtenštajnsko klasifikuje OECD ako takzvané nespolupracujúce krajiny. Odmietajú totiž sprístupniť bankové údaje o podozrivých z daňových únikov.
Viac svetla do problematiky zostávajúcich daňových rajov by malo priniesť júnové stretnutie OECD, ktorá sa snaží zjednotiť úsilie o väčšiu transparentnosť bankových činností v takýchto krajinách.
Nemci neskončili len pri LGT. Prešetrujú tri nemecké banky a podľa agentúry Reuters si vzali na mušku aj dcéru švajčiarskej banky v Lichtenštajnsku – Vontobel Treuhand AG .