BRATISLAVA. Výrobcovia áut stále ťažšie získavajú technicky vzdelaných ľudí. Štyri univerzity poskytujúce takéto vzdelanie opúšťa ročne primálo absolventov na to, aby vyhoveli všetkým trom automobilkám. Tie sa ich preto snažia podchytiť priamo na škole.
Volkswagen včera oznámil, že sa na podmienkach ďalšej spolupráce dohodli so štyrmi slovenskými technickými školami.
„Budeme sa snažiť získať najlepších študentov prednáškami a následnou praxou v závode,“ povedal Vladimír Machalík, hovorca automobilky.
Začať by to malo prednáškami pre približne dvesto študentov na každej univerzite. Z nich sa vyberie 250, ktorí pôjdu na dvojdňové sústredenie. Dvadsiatka najlepších študentov by mala vo Volkswagene praxovať a posledných desať by sa malo dostať do programu prípravy manažérov nemeckej automobilky.
Spoluprácu školy chvália
S Volkswagenom spolupracujeme už dlhé roky, veľmi dobré vzťahy máme aj s automobilkou Peugeot,“ hovorí si Vladimír Baléš, rektor Slovenskej technickej univerzity. O tom, že spolupracovať sa oplatí obojstranne, hovorí aj Ján Bujňák, rektor Žilinskej univerzity v Žiline. „Peniaze z projektov s podnikmi priniesli pre Univerzitu až 34 percent jej rozpočtu,“ hovorí.
Rektori sa zhodujú, že vzťahy ešte nie sú dostatočne rozvinuté s Kiou. „Povedal by som, že táto spolupráca je trochu vlažnejšia,“ potvrdil Bujňák. Podľa neho síce boli pokusy spolupracovať, Kia dokonca prejavila záujem o zriadenie Katedry kórejského jazyka, z plánov však vzišlo.
„Keďže sme na trh prišli len nedávno, náš tím bol pomerne zaneprázdnený ďalšími úlohami. Školy sme však podporili najmä vozidlami na študijné účely,“ povedal Dušan Dvořák, hovorca žilinskej automobilky.
Strojárine chýba propagácia
Strojári či elektrotechnici chýbajú, pretože o takéto štúdium celkovo nie je záujem. Potrebuje preto spropagovať. „Netýka sa to však len vysokého školstva, ale už základného a stredného,“ povedal Dušan Maga, dekan Trenčianskej univerzity.
Podľa Dvořáka z Kie treba zmeniť vnímanie techniky ako niečoho špinavého. Podľa škôl aj automobiliek však pri propagácii potrebujú pomoc.
„Ministerstvu školstva neprislúcha hodnotiť, či je propagácia štúdia na konkrétnej vysokej škole dostatočná, alebo nie. Ponechávame prijímacie konanie v samosprávnej kompetencii vysokej školy,“ vysvetľuje Dana Španková, hovorkyňa Ministerstva. Problém rieši aj Konferencia rektorov v spolupráci Dušanom Čaplovičom. „Hovorili sme o možnostiach propagácie aj v podobe televíznych šotov,“ potvrdil Baléš.