BRATISLAVA. Predvianočná sezóna každoročne vytvorí množstvo pracovných miest, ktoré po minulé roky často bývali len dočasnými. Tento rok sa však spoločnosti svojich zamestnancov snažia udržať. Ich výroba totiž ani po sviatkoch výrazne neklesla. Ľudí hľadajúcich prácu však dlhodobo ubúda.
Pracovníkov si chcú udržať
„Ľudia celkovo nakupujú viac, preto firmám výrazne neklesli zákazky ani po Vianociach,“ myslí si Darina Mokráňová z personálnej agentúry Indexnoslus. O stabilite pracovných miest hovoria aj samotní zamestnávatelia. ,,Stavy sme po sezóne v podstate nemenili, snažíme sa udržať si približne štyri a pol tisíc zamestnancov,“ povedala Katarína Holecová zo Samsungu.
Podľa nej sa januárové a februárové zákazky nelíšia od objemu hlavnej sezóny. Tým sú zaistené pracovná miesta aj u dodávateľov Samsungu zo Slovenska. „Počet ľudí pre sezónu výrazne neznižujeme,“ potvrdil Ivan Kočkovič z Nuritechu. Ten pre Samsung vyrába plošné spoje. O stabilnej práci hovoria aj ďalšie firmy. „Naberali sme pracovníkov počas celého roka. Teraz je naším cieľom, aby sme si ich udržali,“ povedal hovorca žilinskej Kie Dušan Dvořák.
Chronický problém: dlhodobo nezamestnaní
Pokles nezamestnanosti pre zamestnávateľov znamená nedostatok pracovnej sily. Hoci sa nezamestnanosť momentálne pohybuje zhruba na úrovni ôsmich percent, zásoba použiteľných pracovných sil je už nízka. Problémom sú dlhodobo nezamestnaní. „Sú to ľudia, ktorí zamestnávateľom nevyhovujú svojou kvalifikáciou. Často ide o Rómov, veľkú časť nevyužitej pracovnej sily vo všeobecnosti tvorí populácia východného Slovenska,“ hovorí Pavol Kárász z SAV. Takzvaná prirodzená miera nezamestnanosti, keď pracuje každý, kto naozaj chce, je preto na Slovensku vyššia ako v rozvinutých ekonomikách.
Rezervy pomaly dochádzajú
O určitom vyčerpaní zdrojov pracovnej sily možno podľa Mokráňovej hovoriť v prípade západného Slovenska. „Do hry preto vstupujú vyššie platy a lepšie pracovné podmienky.“
Odborníci sa však zhodujú, že určitá rezerva ešte existuje, aj keď sa neustále zmenšuje, o čom svedčí aj zníženie sezónnych výkyvov nezamestnanosti. Upozorňujú, že vážny problém môže nastať, ak sa nevyrieši otázka dlhodobo nezamestnaných.
Aby bolo možné voľné pracovné miesta v budúcnosti obsadzovať z domácich zdrojov, mal by do hry vstúpiť štát. „Viacerí pracovať nejdú, pretože nástupom do zamestnania stratia mnohé finančné príspevky od štátu,“ myslí si Róbert Prega, analytik Tatra banky. Bolo by preto potrebné urobiť aspoň drobné zmeny v sociálnej politike. „Možno by pomohlo, keby človek neprišiel hneď o všetky výhody, ktoré mal počas nezamestnanosti,“ povedal Prega.
Do roku 2010 by nezamestnanosť mala dosiahnuť maximálne 7 percent, odhaduje Kárász.
Potvrdzuje to aj Ľuboš Sirota z agentúry Trenkwalder: tento rok klesne miera nezamestnanosti na rekordnú úroveň.
Ak sa problém s dlhodobo nezamestnanými a slabo rozvinutým trhom práce nezačne riešiť, čoskoro narazíme na dno. Miera nezamestnanosti pritom zostane relatívne vysoká.
Sezónna nezamestnanosť
Po vianočných sviatkoch pribúda každoročne na úradoch práce menej nezamestnaných:
2005 – pribudlo 19 774
2006 – pribudlo 10 146
2007– pribudlo 6694
Zdroj: www.upsvar.sk