BRATISLAVA. Od marca nebudú policajti spadať pod vojenské súdy. Ak porušia zákon, budú ich súdiť okresní a krajskí sudcovia. Policajti pritom s nimi aj s prokurátormi pravidelne prichádzajú do kontaktu. Koalícii tieto väzby neprekážajú.
Navrhol to poslanec HZDS Ján Kovarčík cez pozmeňujúci návrh na poslednú chvíľu, bez možnosti diskusie. Podľa opozície je to „škandalózne“. Nepozdávalo sa to ani niektorým koaličným poslancom, ale napriek tomu návrh podporili. Neprekážalo im ani to, že ešte v decembri boli proti.
Mojmír Mamojka zo Smeru hovorí, že tentoraz zavážila druhá časť Kovarčíkovho návrhu. Spolu o vyňatí policajtov nechal hlasovať aj o novom systéme odmeňovania iných ozbrojených zložiek. Rudolf Pučík zo SNS hovorí, že situácia sa zmenila aj v tom, že „už bola koaličná dohoda“. Na otázku, prečo by podľa neho nemali policajtov súdiť vojenské súdy, odpovedal rovnako: „Bola uzavretá dohoda, tým som povedal všetko.“ Jediný z koalície, kto sa pri hlasovaní zdržal, bol Emil Vestenický zo SNS. Rovnako ako opozícia si myslí, že policajti patria pod vojenské súdy. „Vojenské súdy, nech im budeme pripisovať akékoľvek kvality, jednu kvalitu majú, sú výchovnejšie, a teda prospešnejšie.“
Koalícia zatiaľ odmieta, že ďalším krokom bude zrušenie vojenských súdov. V minulosti to naznačil minister spravodlivosti Štefan Harabin za HZDS. Kovarčík to tiež pripúšťa. Pučík povedal, že až tak ďaleko koalícia nepôjde.
Daniel Lipšic z KDH tomu neverí. Vojenské súdy po vyňatí policajtov stratia efektivitu. Hovorí, že ak teraz ministrovi spravodlivosti prekáža, že vojenskí sudcovia majú málo práce, tak by mal znížiť ich počet.
Na troch obvodných a vyššom vojenskom súde pôsobia osemnásti sudcovia. Za mesiac riešia asi štyri prípady. Rozhodujú rýchlejšie ako všeobecné súdy.
Policajti pod vojenské súdy spadajú dva roky. Od začiatku boli proti. Predseda policajných odborov Miroslav Litva hovorí, že v Európe sme boli výnimkou. Výhrady proti väzbám medzi policajtmi a sudcami sa dajú podľa neho riešiť vylúčením miestnej príslušnosti.
Policajta z Bratislavy by tak súdil sudca v Prešove a naopak. Riešením by podľa neho tiež bolo, ak by policajti spadali pod Špeciálny súd.