BRATISLAVA. Bezpečnostné zložky odpočúvali v prvom polroku 2007 viac ako polrok predtým. Vyplýva to zo správy o použití informačno-technických prostriedkov, ktorú tento týždeň prerokuje parlament.
Správa pravidelne hovorí len o odpočúvaniach, ktoré zložky robia pri operatívnom pátraní, a nie keď už prebieha trestné konanie. Z 1376 žiadostí slovenské súdy nedali súhlas na odpočúvanie len v dvadsiatich prípadoch.
Polrok predtým bolo žiadostí 1175 a súdy ich zamietli ešte menej – pätnásť.
V trestnom konaní sa predtým využilo len deväť z odpočúvaní, tento polrok 47. Išlo o odpočúvania polície aj vojenského obranného spravodajstva. Ani jedno odpočúvanie nebolo podľa správy nezákonné.
Po minuloročnej správe minister spravodlivosti Štefan Harabin sľúbil, že sa bude zaoberať tým, či súdy o odpočúvaní nerozhodujú len formálne.
V tohtoročnej správe konštatuje, že v rozhodovaní niektorých súdov „sa objavil nový fenomén“. Súdy síce dajú súhlas na použitie informačno-technického prostriedku, ale nie na celú, zákonom umožnenú lehotu, čo je pol roka, ale iba na kratšie obdobie.
Postupoval tak Krajský súd v Trenčíne v dvoch prípadoch a Vyšší vojenský súd v Trenčíne v deviatich prípadoch.
Najviac žiadostí o odpočúvanie prišlo na súdy z polície, a to 770. Na druhom mieste sú Slovenská informačná služba a Colná správa s 246 žiadosťami.
Autor: mož