BRATISLAVA. Minister spravodlivosti Štefan Harabin za HZDS musí dopracovať novelu Trestného zákona. V utorok mu to navrhla Legislatívna rada vlády, ktorej sám šéfuje.
Výhrady mala najmä k riešeniu trestnoprávnej zodpovednosti firiem, potvrdila štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Anna Vitteková zo Smeru. Zaviesť tresty pre firmy nás pritom zaväzujú viaceré medzinárodné dohovory.
Ide o kompromis
Ministerstvo spravodlivosti sa rozhodlo tento záväzok riešiť len cez ochranné opatrenia a nie tresty. Pôvodne firmám hrozilo len zhabanie časti peňazí alebo majetku, a to bez uznania viny. Teraz chce ministerstvo upraviť, že popri pokute by mohli dostať trest prepadnutia majetku.
Zákaz činnosti, alebo obmedzenie prijímania štátnych dotácií, či zákaz účasti na verejných súťažiach im nehrozí.
„Myslím si, že toto je najoptimálnejší kompromis, ktorý sme mohli urobiť vzhľadom na naše trestné zákonodarstvo,“ povedala Vitteková.
Ochranné opatrenia nestačia
„Nejde o kompromisnú cestu, ale o neujasnené postoje k možnosti zavedenia alebo vylúčenia trestnoprávnej zodpovednosti právnických osôb,“ upozorňoval ešte v pripomienkovom konaní Najvyšší súd.
Návrh kritizovali aj legislatívci z Úradu vlády. Hovoria, že je nevyhnutné zaviesť zodpovednosť právnických osôb za trestné činy, ktoré určujú medzinárodné dokumenty. Inak sa vraj nebude dať povedať, že Slovensko úplne tieto dokumenty prevzalo.
Podľa dohovorov mali firmám hroziť postihy napríklad za pranie špinavých peňazí, obchodovanie s ľuďmi, detskú pornografiu či počítačovú kriminalitu, ale aj pri ekologických deliktoch. Zavedenie trestnej zodpovednosti je dôležité vtedy, ak sa nedá vina dokázať konkrétnemu páchateľovi. Napríklad pri ekologických haváriách.
Riešením je osobitný zákon
Výhrady k Harabinovmu riešeniu má aj Generálna prokuratúra. „Navrhovaná úprava je nesúrodá, je v rozpore aj s odporúčaniami príslušných orgánov Európskej únie,“ povedala hovorkyňa prokuratúry Svetlana Husárová.
Prokurátori navrhujú, aby trestnoprávnu zodpovednosť riešil samostatný zákon. Generálna prokuratúra si myslí, že takéto riešenie môže „viac problémov priniesť, ako vyriešiť“.
Podnikatelia: Tresty netreba
Proti je aj advokátska komora, ktorá však navrhuje trestnú zodpovednosť úplne vypustiť. Pridala sa tak na stranu zamestnávateľov a podnikateľov.
Združenie podnikateľov Slovenska považuje zavedenie trestnej zodpovednosti za „zbytočnú iniciatívu“. Myslí si, že je to škodlivé pre podnikateľské prostredie a potenciálne nebezpečné.
Na odpor podnikateľov narazilo ministerstvo spravodlivosti už v minulosti. Exminister Daniel Lipšic chcel trestnoprávnu zodpovednosť riešiť viackrát. Vždy bez úspechu. Nezískal podporu koaličnej ANO ani vtedajšej opozície.