BRATISLAVA. Aj osemnásť rokov po nežnej revolúcii sú na súdoch a prokuratúre osoby, ktoré vydávali pred Novembrom politicky sporné rozhodnutia. Médiá sa už dávnejšie podrobne venovali napríklad prípadu odsúdenia kňaza Labudu a študentky Emílie Kesegovej za účasť na nepovolenej omši.
Exminister spravodlivosti Daniel Lipšic hovorí, že justícia, ako aj štátna správa sú dodnes oblasti, ktoré sa s komunizmom úplne nevyrovnali. „Viackrát som sa vyjadril, že revolúcia bola príliš nežná. Okrem pár jednotlivcov, ktorí museli odísť, zostali v justícii aj osoby, ktoré sa podieľali buď na vyšetrovaní, obžalobe, alebo rozhodovaní politických deliktov.“
Ďalší exminister spravodlivosti Ján Čarnogurský si spomína, že pre previerky z justície odišla iba jedna sudkyňa.
Trnka: Prokuratúra je čistá
Generálny prokurátor Dobroslav Trnka však hovorí, že na prokuratúre už ľudia, ktorí kedysi súdili politickú perzekúciu, nie sú. Veľa ich odišlo ešte počas previerok „za federálu“. „Všetci prokurátori do októbra 2006 museli prejsť bezpečnostnými previerkami a vedúci funkcionári na stupeň Prísne tajné.“ Aj preto sa podľa neho nemôže stať to, čo sa stalo na okresnom súde v Žiari nad Hronom, že tam pracuje sudca, ktorý bol príslušníkom ŠtB. Sudcovia previerkami neprechádzajú. Trnka tiež hovorí, že na prokuratúre nepracujú ani bývalí agenti.
Na okresnej prokuratúre v Rimavskej Sobote je však napríklad prokurátor Ladislav Šupena, ktorý na Kesegovú a Labudu podával obžalobu. „Nepokladám to za politickú perzekúciu zo strany prokurátora Šupenu. Okrem iného, žaloval ešte jedného farára za pohlavné zneužívanie,“ povedal Trnka. Dôvod na jeho odchod nevidí.
Lipšic hovorí, že celý problém je v justícii zľahčovaný. „Vypuklo sa objavil pri rehabilitáciách, keď o nich rozhodovali niekedy tí istí ľudia, ktorí dotyčných predtým odsúdili.“ Dnes sa už k previerkam podľa neho nedá vrátiť. „Problém sa postupne zmenšuje plynutím času a tým, že osoby pre vek odchádzajú.“
Harabin: Je to na diskusiu
Minister spravodlivosti Štefan Harabin na otázku, či je správne, ak sú v justícii aj sudcovia, ktorí súdili kňazov, hovorí, že je to vec diskusie. „Treba si uvedomiť, že niekto musel prípad vymyslieť – tajná služba, niekto ho musel účelovo vyšetriť, získať svedkov, dôkazy a potom to musel niekto žalovať. Odišli všetci prokurátori, policajti?“ Harabin hovorí, že „veľmi zaujímavé sú prípady, keď niekto emigroval a sudcovia nemali problém rozhodovať o prepadnutí ich majetku v prospech štátu“. „O týchto sa mlčí, rovnako o profesionálnych predsedoch komunistickej strany.“