BRATISLAVA. Ministerstvo spravodlivosti stále nevie, ako vyrieši problém so sudcami, ktorí spolupracovali s komunistickou ŠtB. Novelu sudcovského zákona vraj chystá.
„Pri ochrane pred možným vstupom agentov nastal legislatívny problém a široká diskusia,“ tvrdí hovorca ministerstva Michal Jurči.
Ako zistiť, kto bol eštebák
Ministerstvo nevie, ako by sa dalo hodnoverne overiť, či niekto bol, alebo nebol v ŠtB. „Viacerí politici, dokonca analytik, sa objavili v radoch ŠtB, pritom to verejne popierajú. Je tu aj spoločenský problém hodnovernosti,“ povedal Jurči. Hovorí tiež, že sudcami sa chcú stať prevažne mladí, ktorí už s ŠtB spolupracovať nemohli.
Minister spravodlivosti Štefan Harabin za HZDS pritom pred pol rokom hovoril, že pripraví zmenu sudcovského zákona. Novelu avizoval po tom, ako SME informovalo, že na Okresnom súde v Žiari nad Hronom je sudcom Zdenko Čaniga, ktorý bol desať mesiacov v ŠtB. V životopise si uviedol, že bol referentom na oddelení štátneho tajomstva na ministerstve obrany. Nikomu pred vymenovaním nenapadlo, že tým myslel ŠtB.
Harabin: Zlyhal niekto iný
Harabin však hovorí, že v prípade Čanigu zlyhal exminister Daniel Lipšic z KDH. Tomuto prípadu by vraj zabránila dôsledná kontrola uchádzačov.
„Buď je to neschopnosť, alebo zámer túto vec neriešiť,“ myslí si Lipšic. Podľa neho ministerstvo máva niekedy tvrdé vyjadrenia, ale potom nič nevyrieši. Prípadom ako Čaniga by sa dalo do budúcnosti zabrániť, ak by sudcovia pred vymenovaním prešli bezpečnostnou previerkou. Lipšic to v parlamente navrhol, ale koalícia jeho návrh zamietla.
Zmenu zákona sľuboval Harabin aj nedávno, keď sa zistilo, že ústavný sudca Juraj Horváth bol v minulosti odsúdený. „Nie je potrebná žiadna zmena,“ tvrdí teraz. Legislatíva je vraj dostatočná. Predsedníčka Ústavného súdu, ale aj prezident, čo ako jediní by mohli iniciovať odvolanie, hovoria, že zákon im to neumožňuje.