Béla Bugár: Duray je intrigán a klamár

Duraya sme nechali v strane, aby jej nemohol škodiť zvonka, hovorí v rozhovore pre SME.sk bývalý predseda Strany maďarskej koalície.

Vyštudoval Strojársku fakultu STU v Bratislave. Pracoval ako strojný inžinier, V rokoch 1990 - 1992 bol poslancom Federálneho zhromaždenia, dodnes je poslancom NR SR. Od roku 1991 do roku 1998 bol predsedom Maďarského kresťanskodemokratického hnutia, po zVyštudoval Strojársku fakultu STU v Bratislave. Pracoval ako strojný inžinier, V rokoch 1990 - 1992 bol poslancom Federálneho zhromaždenia, dodnes je poslancom NR SR. Od roku 1991 do roku 1998 bol predsedom Maďarského kresťanskodemokratického hnutia, po z (Zdroj: Martina Strmeňová)

Duraya sme nechali v strane, aby jej nemohol škodiť zvonka, hovorí v rozhovore pre SME.sk bývalý predseda Strany maďarskej koalície Béla Bugár.

Prečo ste šli študovať techniku?

Pôvodne som chcel niečo iné. Musíte si uvedomiť, že v tom čase zohrávalo dôležitú úlohu, či ste boli spoľahlivým elementom. Ja som mal v životopise, že má strýka v Taliansku, ktorý utiekol v roku 1952 z núteného pracovného tábora a ešte sa aj stal kňazom. To som mal vo všetkých materiáloch, takže ma na niektoré smery nepustili. Dokonca som mal v úmysle, že budem pracovať v nejakej rezervácii so zvieratami, ale tam nebola šanca. Potom som chcel ísť za lesníka, ani tam ma nevzali. Nakoniec ma bez prijímačiek vzali na „strojarinu".

Nemáte občas pocit, že aj tak pracujete so zvieratami?

(smiech) Čakal som túto otázku. Samozrejme, nechcem urážať kolegov, ale podaktorí sa správajú, ako keby žili v džungli. Aj teraz, keď som šiel sem, som sa zaradil pred jedno BMW, to ma predbehlo, zaflekovalo a vytláčalo ma z cesty. Moje auto však má stosedemdesiat koní, tak som trochu pridal a keď bol vedľa mňa na červenej, začal mi búchať do auta. Zvieratá sú všade.

Pracovali ste ako projektant, dnes ste politik. V čom ste lepší?

Aj práca projektanta je dobrá, lebo musíte niečo nakresliť, podľa čoho to zase iní vedia vyrobiť. Hneď vidíte výsledok svojej práce. Navrhol som aj jeden „zlepšovák", ktorý sa používa v lakovniach dodnes. A dostal som za to päťtisíc korún, čo bol pri mojom plate dvetisícštyristo korún obrovský peniaz. Ak by som to porovnával s politikou, je jasné, že politik ma úplne iné možnosti. Potrebuje však mať mandát od ľudí a vedieť vysvetliť, prečo sa nedá urobiť všetko, čo požadujú. Navyše vidieť každý váš krok, čo sa u projektanta nedeje.

Považujete sa za dobrého politika?

Veľa ľudí sa ma pýta, či som dobrý kresťan. Ja o tom nerozhodujem. Snažím sa ním byť, takisto aj dobrým politikom. Či taký som, sa treba opýtať voličov. Niektorí budú nadávať, niektorí súhlasiť.

Ako si vysvetľujete, že ste si prakticky ako jediný maďarský politik získali sympatie aj u časti Slovákov? Bežne sa hovorí, že Bugár má len jedinú chybu - že je Maďar. Čo musí mať taký politik v mentálnej výbave?

Nesmie byť mentálne retardovaný (smiech). Ale nie, teraz vážne - musí mať humor. Naučil som sa, že keď je veľmi zle a vibruje napätie, stačí povedať niečo smiešne a tá energia sa odventiluje. A možno je to tak aj preto, že v rokoch 1992 - 1993 som začal chodiť na také časti Slovenska, kde ešte „nevideli" živého Maďara. Napríklad na Oravu. Chodil som medzi Slovákov aj vtedy, keď to nebol med lízať. Pamätáte sa na Mečiarovu vládu, ktorá z nás robila nepriateľov Slovenska. Viem, aké listy som vtedy dostával.

Aké?

Že mi unesú dcérku a podobne. Okrem toho - snažím sa hovoriť zrozumiteľným jazykom tak pre Slovákov, ako aj pre Maďarov.

Pred adopciou našej dcérky doslova predali dieťa

Vaša dcéra je adoptívna. Čo bolo tým pravým momentom, že ste sa rozhodli pre takýto krok? Mnohí na to nenaberú odvahu, aj keď nemôžu mať vlastné deti.

1.jpg Čakali a snažili sme sa o dieťa osem rokov, skúšali sme rôzne možnosti. Nevyšlo to, takže rozhodla naša túžba mať dieťa. Na jednej strane nie je pravdou, že iba dieťa ako také fakticky drží rodinu pokope. Ale na strane druhej, človek vždy potrebuje cieľ. A tým nemôže byť len hromadenie peňazí, postavenie domu alebo vlastníctvo auta. Musíte po sebe niečo zanechať a najlepšie je, ak je to „niečo" živé. Tak sme sa s manželkou rozhodli a čakali sme dva roky, kým sme „natrafili" na dcérku. O tom by som nerád hovoril, lebo pred nami doslova jedno dieťa predali.

Predali?

Ako počujete. Niekto dal peniaze a predbehol nás. Vylosovali nás cez počítačový systém, dostali sme kontakt na detský domov mimo nášho kraja, prihlásili sme sa a povedali nám, že áno, evidujú nás a sme tretí v poradí.

To dovolili niekomu predbehnúť poslanca?

Nevedeli, že som poslanec, lebo som to tam nenapísal. Načo? Každý mesiac som im volal, takže sme sa - aby som ich už neobťažoval - nakoniec dohodli, že keď bude voľné dieťa, zavolajú nám. Po dvoch rokoch prišli za nami zo sociálneho odboru, či vôbec to dieťa chceme, keď sa nehlásime. Začal som teda púšťať hlasivky trochu silnejšie a spýtal sa, čo sú to za spôsoby, veď dohoda bola jasná. Začala tam chodiť kontrola a tá zistila, že sme boli tretí v poradí, pričom už piate dieťa umiestnili niekde inde. Vyšli s farbou von a o dva týždne sme si zrazu mohli vybrať aj to, či chceme dcérku alebo syna.

Ako ste spoznali, že „toto bude naša dcéra"?

Ona si vybrala nás. Najskôr doniesli ju, až potom chalana. Položili ju manželke do lona, chytila mi prsty a už nepustila. Bolo rozhodnuté. Ja som chcel pôvodne syna, ale keď sa ma tak držala, bolo to jasné. (smiech) Už to bolo absolútne jedno.

Keďže ste sami absolvovali proces adopcie, poznáte aký je ten systém zdĺhavý a nepríjemný. Urobili ste ako poslanec niečo pre zmenu?

Ten proces je stále komplikovaný, uvoľnilo sa to len trochu. Aj v našom prípade to bolo tak, že jej biologickí rodičia sa rozhodli, že ju nechcú, až po mesiaci. Vzali sme si ju po šiestich mesiacoch na pol roka, až potom sa cez súd spustil adoptívny proces. Podarilo sa to tak rýchlo, že súd bol týždeň po uplynutí tej lehoty. A ešte aj posledný týždeň sme sa báli, lebo nám povedali, že stačí, keď niekto z rodičov zavolá a informuje sa, čo je s dcérkou. Že to už je prejavenie záujmu. Tak konkrétne túto blbosť sme v zákone upravili. Buď sa teda niekto stará a potomka pravidelne navštevuje, alebo nie.

Urobili sme aj ďalšiu vec - dcérka o tom, že je adoptovaná, vedela, už keď mala štyri roky. Do daru sme totiž z Maďarska dostali jednu knihu od francúzskej autorky Ja mám dvoje narodeniny. Spolu s Evou Černou (tiež má adoptovanú dcérku, pozn. autora) sme v Auparku krstili jej slovenskú verziu.

Načo ste šli do politiky? Čo ste tým chceli dosiahnuť?

(smiech) Vezmite si obdobie do roku 1989. Vtedy sa na vstup do politiky nedalo pripraviť, jedine, že by ste chceli vstúpiť do KSČ.

To vás obišlo?

Samozrejme. Mal som aj šťastie, lebo už vtedy som mal veľké ústa. Keď bolo treba čosi vybojovať, vždy posielali mňa. Pokiaľ som mal pravdu, nikdy som necúvol ani o milimeter. V roku 1987 mi hlavný inžinier podniku ponúkol, že hoci som už blízko tridsiatky, urobia nejakú výnimku, aby som mohol vstúpiť do strany. A ja tvrdohlavý som nerozvážne povedal, že ja tým vašim idiotinám neverím. A predstavte si, že dodnes mám s tým človekom kontakt. Mohol sa mi pomstiť, v rámci strany bol dosť vysoko, ale nespravil to.

Maďarská strana tu má opodstatnenie

Vráťme sa k politike.

Keďže som rozumel nemecky, videl som na rakúskej televízii rôzne politické debaty. V Maďarsku už pol roka pred revolúciou u nás dávali rozhovory s Dubčekom alebo Havlom. Bolo cítiť, že niečo sa chystá. A samozrejme, po roku 1989 som videl, že je šanca zmeniť to, čo som zažíval tridsať rokov. Do politiky som šiel len kvôli tomu. Vtedy nikto netušil, že za to budú peniaze. Ja som ako zvolený poslanec dostával mesačne tisícpäťsto korún a musel som ostať aj v zamestnaní. Nikto vtedy nemohol vedieť, že poslanci raz budú dostávať aj dobré peniažky.

Predpokladám, že primárnym dôvodom bolo najmä hájenie práv maďarskej menšiny.

Nielen. Naozaj nie. Primárne pre mňa bolo zmeniť systém. Pre mňa bolo výzvou, aby sa demokratizovalo vtedajšie Československo.

Keď sa dnes obzriete dozadu, v čom ste za tie roky zmenili postavenie Maďarov u nás? Existovali tu tri relevantné maďarské strany, v roku 1998 ste sa spojili, takže už by ste to mali vedieť vyhodnotiť.

Jedna vec je, čo sme dosiahli oproti roku 1989. Druhá vec je, čo všetko sme tu zachránili počas vlád Vladimíra Mečiara.

Skúste konkrétne - chcem sa dostať k zdôvodneniu, či neexistujete zbytočne.

3.jpgJa vám rozumiem, kam mierite, veď politiku robím už sedemnásť rokov, takže musím cítiť, čo zo mňa chcete dostať. Pozrite - počas Mečiarovych vlád sme chránili, čo sa dalo. Viete, že do roku 1989 boli dvojjazyčné vysvedčenia absolútne normálne, dokonca na tom istom papieri. Zrazu sme museli obhajovať riaditeľov, ktorých vyhodili len preto, že ich vydávali aj naďalej. Ďalej - pamätáte si na obdobie matičného jazykového zákona? Že všade len po slovensky a tak ďalej? Prijali sme Európsku chartu o regionálnych alebo menšinových jazykoch. A takto by som mohol pokračovať. Okrem toho - dostali sme základné školy pod jednotlivé obce a stredné pod VÚC. Môžeme tiež hovoriť o univerzite.

Tá je načo dobrá?

Veľa Maďarov od nás šlo študovať do Maďarska a zabúdali aj tú slovenčinu, ktorú ako tak vedeli. A tak sa buď nevrátili, alebo ak aj áno, nemohli sa nikde zamestnať, lebo nevedeli poriadne po slovensky.

Takže trváte na opodstatnení existencie strany, ktorá sa zaujíma primárne o Maďarov?

To opodstatnenie tu bude minimálne dovtedy, kým slovenské strany nebudú mať aj kvalitný menšinový program. Prečítajte si hocijaký program ktorejkoľvek slovenskej strany a uvidíte, že síce je tam nejaký posun, ale o menšinovom programe sa nedá hovoriť ani zďaleka.

Nie je však chybou, že ste rezignovali na ostatných voličov s tým, že vám stačia Maďari? Ako keby vás uspokojovalo, že máte istých cca desať percent.

To nie je pravda. Nechali sme si vypracovať analýzy a potvrdili to aj iné prieskumy, že určitá časť našich voličov sú Slováci.

Koľko?

Z tých desať až jedenásť našich percent približne dve percentá.

To je zanedbateľné.

Nie je. Ak si vezmete, že povedzme desať percent je dvestopäťdesiattisíc, dve percentá sú päťdesiattisíc voličov.

Nemali by ste mať skôr ambíciu, aby Slováci tvorili aspoň polovicu vašich voličov? Inak budete len malá strana, ktorá sa musí vždy spoľahnúť na to, že ju niekto vezme do partie.

Áno, ale viete, o čom sa potom jedná - musíte si založiť základné organizácie aj v oblastiach, v ktorých nemáte šancu zistiť, či sú tí ľudia, čo ich zakladajú, absolútne v poriadku. Počas našich vládnych období sa k nám hlásili aj ľudia z čisto slovenských oblastí. Vraj chcú založiť základné organizácie. V jednom prípade sa nám podarilo zistiť, že ide o ľudí, ktorí už boli všade, akurát v SMK nie.

Údajný eštebák, ktorý ma mal akože riadiť, ide dať Duraya na súd

Miklós Duray na vás nedávno vytiahol, že vás v začiatkoch politickej kariéry riadil eštebák. Tvrdil, že ste od toho človeka mali pokyn, aby ste zabránili jeho zvoleniu za šéfa klubu vo Federálnom zhromaždení. Boli ste teda s niekým takým v styku?

O čom pán Duray hovorí? On je totiž veľmi dobrý v tom, že malú pravdu zmieša s obrovským klamstvom. A potom to predáva ako pravdu.

Aká bola tá malá pravda a veľké klamstvo?

11.JPG V každej strane, aj v našej (MKDH, ktorému predsedal Béla Bugár, pozn. autora), sa našli ľudia, o ktorých sa neskôr zistilo, že boli na eštebáckej listine. Najviac takýchto ľudí však bolo v Spolužití(strana, ktorej v tom čase predsedal Miklós Duray, pozn. autora). Pamätám si obdobie, keď sme vo federáli prijali možnosť, že sa spraví zoznam eštebákov, aby mohli odísť bez toho, aby ich meno bolo oficiálne spomenuté. Malo sa to robiť tak, že existovali previerkové komisie, ktoré tým ľuďom zavolali a oznámili im, že sú na zozname.

Poznali ste človeka, o ktorom hovorí Duray?

Hneď dopoviem. Takých ľudí odišlo veľmi veľa a práve zo Spolužitia. Neskoršie vysvitlo, že sa tam objavilo aj meno človeka, ktorý bol poradcom pre MKDH. On však doteraz tvrdí, že to tak nie je a dokonca sa obrátil aj na mňa s tým, že ide dať Duraya na súd. Ale to je ich vec, do toho sa starať nebudem. Takže je možné, že bol medzi nami aj takýto človek. Ale...

Riadil vás, dával vám nejaké pokyny alebo nie?

Ak je pravda, čo hovorí Duray, že som bol vždy autoritatívny, tak ako ma mohol niekto riadiť? Viete si to predstaviť? Riadiť autoritatívneho človeka? Veď to sa nedá.

Pozor - on tvrdí, že eštebák vás riadil začiatkom deväťdesiatych rokov a autoritatívny ste boli až po roku 1998. Dovtedy ste jeho šéfom neboli.

Ale, to sa akože človek takto zmení? Nie.

Dával vám ten človek nejaké pokyny? Vraj ste mu telefonovali ohľadne zvolenia Duraya za šéfa klubu. Duray tvrdí, že vás počul.

Nie. Dokonca ten človek potom okolo roku 1995 odišiel zo strany. Duray si mieša fakty. Mne ako predsedovi nikto nedával pokyny. A ak, tak jedine predsedníctvo. To znamená, že ak sa na niečom dohodlo, pre mňa to bolo sväté. Ale on hovorí o telefonáte, kde som niekomu oznámil, že Duray nedodržal dohodu. Lenže tá dohoda bola taká, že v Slovenskej národnej rade bude šéfom spoločného poslaneckého klubu človek zo Spolužitia a vo Federálnom zhromaždení z MKDH. Takže počuť mohol akurát tento telefonát.

Čiže v tomto je Duray klamár?

Jednoznačne.

Pre Sme ste tvrdili, že pred ôsmimi rokmi si Duray prisadol k vašim poslancom a informoval ich, že ste dali dcéru do slovenskej školy. Reagovali ste, že mu takú strelíte, že vyletí z parlamentu. Podľa vás zbledol a stíchol. V rozhovore pre nás tvrdil, že ste klamár.

Viete čo, to počuli aj ďalší poslanci, dokonca aj podaktorí dnešní.

Ktorí konkrétne?

Nebudem ich zaťahovať do žabomyšieho sporu. Mne nestojí za námahu vyvracať Durayove klamstvá. Ja si dokonca už dávno nemyslím, že toto je o nás dvoch. Bohužiaľ je to o strane. Duray a už aj predseda Csáky si neuvedomujú jednu vec - že ak chcem odísť, načo do mňa útočia? Povedal som im, nech ma nechajú odísť so zdvihnutou hlavou a bude to v poriadku. Akonáhle ma nenechajú, budem sa brániť. Komu to poškodí? Samozrejme, že v strane.

Na kandidátku sme ho dali z pragmatizmu

SMK ste prakticky osem rokov viedli vy. Znamená to, že ste si na najvyšších priečkach držali klamára vy sám, nie?

Pamätáte sa na rok 2002? Duraya sme dali na deviatu priečku na kandidátke do volieb. A prekrúžkoval sa na štvrtú či piatu. Preto som sa nesnažil ani v roku 2006, aby šiel nižšie, lebo by to nemalo význam.

Získal okolo tridsaťštyritisíc preferenčných hlasov len preto, lebo ste ho na tú kandidátku dali. Neboli v tom pragmatickosť a vypočítavosť, že na prinesenie hlasov vám bol dobrý?

Nie. Pragmatizmus v tom bol a to som tvrdil aj pred marcovým snemom. Hovoril som jednu vec - Duray musí ostať v predsedníctve, lebo vždy je lepšie ukočírovať človeka, ktorý je vo vnútri a vieme, čo robí, ako mať ho mimoa dať mu možnosť odvolávať sa na to, že niečo nemohol ovplyvniť. Stále by tak mohol kritizovať. Zároveň som však povedal, že nesmie dostať funkciu v rámci strany.

Čo prevažovalo - istota, že vám prinesie volebné hlasy alebo to, že ho máte pod kontrolou?

Tá kontrola, lebo poznám jeho pracovné metódy a viem, že oveľa viac by škodil mimo SMK.

Ak dnes tvrdíte, že klame, začal s tým až teraz, alebo to robil už predtým?

Ja som sa tým ani veľmi nezaoberal, pretože bol takým vždy. Pamätáte si na to, keď ho chytili policajti a odmietol fúkať. Okamžite si vymyslel, že ho niekto sledoval. Ja viem, čo to je, keď niekoho sledujú, veď som mal sám problémy s mafiou, dokonca mi do dvora hodili granát. Ale nikdy som nezneužil imunitu, aby som zakryl svoju chybu.

Po tom incidente s políciou ste ale tvrdili, že Duraya vyriešite. Ale okrem toho, že ste ho stiahli z bilboardov, ste nespravili nič.

Áno, aj my sme porobili chyby. Ale pozrite - otázne je, čo by bolo adekvátne. Bolo by lepšie absolútne ho stiahnuť z kandidátky? Mal som tú možnosť aj bez súhlasu predsedníctva, ale potom by som s ním bol spore a možno by sme získali vo voľbách oveľa menej hlasov.

Ale veď vy sám ste sa vyjadrili, že keby sa incident medzi Durayom a políciou odohral skôr, tak ho stiahnete z kandidátky.

Áno, ale nie, že ho stiahneme, nedostal by sa na ňu. Ale keďže sa to stalo neskôr, tak sme kandidátku meniť nechceli.

Vtedy by už neprekážalo, že ho nemáte pod kontrolou?

Vtedy by sme to museli nejako zmanažovať cez Republikovú radu, nie cez predsedu, čiže Duray by sa musel rozhodnúť, či sa dostane do sporu s celou radou, čo sú jednotlivé okresy. Keby som ho stiahol ja osobne, mohol by tvrdiť, že tento spor vyvolal predseda SMK. A v tom je obrovský rozdiel.

V jednom rozhovore ste povedali, že ten incident bude mať pre Duraya tvrdé následky. Kde sú?

Myslel som si, že áno, ale vidím, že som sa mýlil. To, čo som povedal, som chcel predsa v marci aj urobiť - že už nebude podpredsedom. Mýliť sa je ľudské.

Najväčšou našou chybou bolo, že sme nehovorili nahlas všetky veci

Celé roky však v SMK Duraya kritizujete za jeho výroky, ale vysporiadať ste sa s tým ako strana nevedeli.

Teraz už vidím, že najväčšia chyba bola v tom, že sme úprimne a nahlas nehovorili všetky veci.

Ktoré?

Nehovorili sme o tom, ako veľmi nám Duray škodí. Nielen rôznymi vyhláseniami typu Viktor, Felvidék je s tebou, ale aj inými krokmi, ktoré robil. Vôbec sme otvorene nehovorili o tom, že raz mal vystúpiť v parlamente a radšej rýchlo ochorel. Za predchádzajúce obdobie ani raz nevystúpil. Bodka. Možno raz vystúpil, ale inak vôbec.

Naznačujete, že Duray v parlamente nič nerobil?

Neviem povedať, čo robil napríklad vo výbore, lebo ja som bol v inom. Ale v pléne s ním mal problém aj Gyula Bárdos, keď sa robila novela ústavy. Dostala deväťdesiat hlasov a Duraya musel doslova strážiť, lebo nechcel ostať vo vnútri.

Kedy ste s ním vy osobne mali prvý spor?

Spory sme mali fakticky od začiatku. Duray si myslí, že môže diktovať každému. Zo začiatku to tak aj vyzeralo, Spolužitie malo obrovskú podporu, stiahli k sebe najznámejších a najvplyvnejších ľudí, ale Duray to so svojim štýlom politiky dotiahol z osem na dve percentá. A vtedy už diktovať nemohol.

Neprispeli ste k vašim antipatiám aj vy, keď ste sa pri vzniku SMK poponáhľali a SMK ste vytvorili na báze MKDH? Podľa komentátora Mariána Leška ste ho vtedy naštvali.

Nie. Pána Leška inak uznávam, musí mať perfektný archív, ktorý by som rád videl. Vezmite si však, že keby to bolo tak, že by som ho vytočil, tak by ma nenavrhol na predsedu. Duray mal na výber - Csáky alebo Bugár, lebo dobre vedel, že predsedom byť nemôže. A povedal, že chce radšej mňa. On ma teda vlastne navrhol.

To bola možno z núdze cnosť. Prečo ste však na SMK transformovali MKDH a nie Spolužitie čo MOS?

Museli sme to tak urobiť. Jednak MOS bola prakticky pod vodou, mali snáď necelé dve percentá, Spolužitie tiež padlo. Bázu sme mali len my. Ale báli sme sa niečoho iného - že Spolužitie urobí tento krok ešte pred nami a urobí to takým svojským spôsobom, že nič z toho, čo sme si dohodli, nedodrží. Potom by nám mohlo diktovať. My sme to urobili a nediktovali sme.

Nebolo za tým najmä to, že ste sa chceli stať lídrom?

Nie, to spolu nesúviselo, lebo šéfa volil kongres a každá strana tam mala ľudí. Ani jedna nemohla prehlasovať druhú. Urobili sme to iba preto, aby nám nemohlo Spolužitie diktovať. Zároveň sme však dodržali všetky dohody.

Ak tvrdíte, že ste sa zmýlili v Durayovi, nesekli ste sa aj v Csákym, keď ste vítali jeho kandidatúru na predsedu?

Nie, to bolo absolútne v poriadku, veď Csáky od začiatku presne vedel, čo chcem dosiahnuť. Už vo februári som mu povedal: Neviem Pali, či budeš kandidovať alebo nie, ale bol by som rád, keby si do toho šiel, je to však tvoje rozhodnutie. Ale chcem ti veľmi otvorene povedať, že ak, tak nech je to férový boj v prospech strany. A ďalej som mu povedal, že síce chcem, aby Duray ostal v predsedníctve, ale bez funkcie. Csáky ma prehováral, aby to tak nebolo.

Keď hovoríte o férovom boji, bol taký z vašej strany?

Myslím, že do tej doby, kým ma nenapadli, bol.

Csáky nehovorí pravdu

Pýtam sa preto, lebo Csáky mi v rozhovore tvrdil, že ste vydali príkaz, aby nedostal zoznam a adresy delegátov kongresu, aby im nemohol poslať svoj program.

To nie je pravda. Ten zoznam delegátov nedali ani mne. Na predsedníctve som iba povedal, že očakávam, že ani jeden z nás nedostane ten zoznam. Napriek tomu Csáky chodil skoro do každého okresu a presviedčal.

Predseda strany snáď vie, kto bude hlasovať na kongrese.

Nie, nemal som možnosť vedieť to.

Vy tvrdíte, že ste ani nemali možnosť ovplyvniť, kto sa ho zúčastní?

Nie, to neexistuje. Preto hovorím, že u nás je až prílišná demokracia. Voľby prebiehajú najskôr v základných organizáciách, potom je okresný snem, každá organizácia z okresu pošle svojich ľudí, ktorí boli zvolení a potom si zvolia delegátov kongresu. Môžete sa tam síce zúčastniť, ovplyvňovať ich, ale rozhodnú sa sami.

Kedy ste sa teda dozvedeli, ktorí ľudia budú voliť predsedu SMK?

Až na kongrese. Ani som sa to vopred nesnažil zistiť, lebo som si povedal, že dodržím férovú súťaž.

To by však znamenalo, že Csáky klamal.

Pozrite - on tvrdil aj iné. Robili sme scenár kongresu, aby sa to nenaťahovalo do neskorých hodín, čo sa napokon aj tak stalo. Povedali sme si, že každý, kto vystúpi a navrhne niekoho do funkcie, má k dispozícii dve minúty na vystúpenie a zdôvodnenie. Csáky zrazu do novín oznámi, že mu chceme obmedziť jeho priestor.

Mne tvrdil, že bol v Berlíne a po návrate sa dozvedel, že ste to navrhli vy a tiež to, že na túto vašu metódu použil veľmi tvrdé slová.

To je jeho ďalšie klamstvo. Rozhodlo sa na predsedníctve, veď ja také rozhodnutia nikdy nerobím. Na to ani nemám možnosť.

Koľko ste mu nakoniec dali času?

Povedal som mu, že Pali, to čo robíš, nie je férové, ale tvrdý boj. Koľko potrebuješ času? Povedal, že chce desať minút. Tak sme na ďalšom predsedníctve odsúhlasili takýto čas. Na kongrese sme vystupovali v abecednom poradí a povedal som tam, že mu dám polovicu svoju času, lebo tvrdil, že ani to mu nebude stačiť. Bodka.

Na čokoľvek, čo tvrdia Csáky s Durayom reagujete, že nehovoria pravdu.

Csáky nehovorí pravdu iba v niektorých veciach.

Világi zrejme využíval informácie v prospech svojho podnikania

Rovnako podľa vás aj v tom, že ste boli pod vplyvom podnikateľa Világiho. Nie je to čudné? Prečo by si všetko vymýšľali? Bez vetra sa ani lístok nepohne.

Prečo? Lebo ma chceli odstrániť a bodka. Viete, čo sa hovorilo v okrese Dunajská Streda týždeň pred snemom? Že všetka pôda, ktoré ešte existuje okolo Šamorína, je moja. A to je blbosť.

Kto to tvrdil?

Tí, ktorí ma nechceli za predsedu.

Boli to aj ľudia z bývalého alebo súčasného predsedníctva?

Nie, to boli ľudia z okresu. Hovoríte, že bez vetra sa ani lístok nepohne. Aj v tomto je to tak? Že všetka pôda okolo Šamorína je moja? Lebo to niekto hovorí? Ja keď o vás budem mesiac tvrdiť, že máte pätnásťmiliónové fáro, tak to bude pravda? To je proste blbosť.

Samozrejme, že keď sme sa dostali prvýkrát do vlády, bolo treba rýchlo zohnať rôznych odborníkov. A v tomto okrem iných pomohol aj Világi.

Világi rozhodoval o nominantoch do štátnych podnikov za SMK?

Nie, to je ďalšie klamstvo. Viete, kto o tom rozhodoval? Predsedníctvo ES EM KÁ!

Nielen, mali ste tam aj iný orgán.

12.jpg Veď to chcem povedať - keď sme vedeli, že môžeme niekoho dať do nejakého orgánu, tak sme sa obrátili na Radu pre hospodársku politiku, ktorej šéfoval podpredseda strany Harna a v ktorej sedeli aj Világi, Duray, Bárdos, Csáky a ďalší, aby niekoho skúsili nájsť a zistili, či je dobrý. Veď tak sme našli aj Zsolta Simona. Keď doniesli mená, predsedníctvo rozhodlo, či áno alebo nie.

Načo potom Világi robieval porady s vašimi štátnymi nominantmi?

Nie so všetkými. Bol šéfom sekcie pre financie, teda od nich zbieral všetky informácie, ktoré boli potrebné pre rozhodovanie nás - politikov. Vy si myslíte, že napríklad v kauze Devín banka sme mali ako politici všetky relevantné informácie? Potrebovali sme presne zistiť, či to, čo tvrdia koaličné partneri bola, alebo nebola pravda. A dnes môžem povedať, že pravdu sme mali my.

Világi teda robil sprostredkovateľa medzi štátnymi nominantmi a šéfstvom SMK?

Nie. Len medzi tými, ktorí robili v bankovom sektore.

Čiže absolútne vylučujete, že ste ním boli ovplyvňovaný a že ste podľahli lobistickým skupinám?

Ako ma mohol ovplyvňovať? Viete ako? Jedine tak, že odsúhlasili nejakého človeka a ten prešiel cez predsedníctvo. Je to ovplyvňovanie? Veď ak chcete niekoho odstrániť, tak samozrejme, že budete tvrdiť aj veci, ktoré nikto nikdy nedokáže. A chybou súčasného vedenia SMK je to, že tomu uverili.

Ak je to tak, prečo ste Duraya s Csákym nezažalovali za poškodzovanie dobrého mena?

Viete, koľko ľudí som už mohol zažalovať? Poslancov alebo aj novinárov? Má to význam? Načo? Budete sa tri roky súdiť a čo z toho?

Lenže ak šlo iba o klamstvá, ako vysvetlíte, že im podľahla aj väčšina ľudí v regiónoch? Csáky tvrdil, že to tam vrelo.

To je jednoduché - vezmite si, že Világi určite využíval vo svoj prospech aj informácie, ktoré získal. A viete, že informácie sú peniaze. Zrejme ich aj využíval v prospech svojho podnikania. Takže každý videl, že je dosť bohatý a ľudia sú závistliví a preto uverili. Minimálne v Dunajskej Strede som veľakrát počul rôzne veci. Napríklad, že som bol u Világiho a moji bodyguardi stáli pred jeho domom. Pritom som žiadnych nemal.

Lenže to, že ste boli pod vplyvom Világiho, tvrdili aj viacerí politickí komentátori, ktorým môže byť ukradnuté, či vyhráte vy alebo Csáky.

Pozrite - čítali ste minule vášho kolegu zo SME Morvaya? Ja som sa spýtal mne blízkych ľudí, či mám na to reagovať, lebo viem dokázať, že to, čo Morvay tvrdí, vyplýva minimálne z jeho neznalosti. Tvrdil tam viaceré nepravdy.

Konkrétne aké?

Že som presne vedel, čo robí Duray a predsa som ho tam trpel, lebo mi vtedy vyhovovali jeho metódy. A to nie je pravda. Morvay nevie, že Duray vždy ostal v menšine. Keď chcel niečo zlé pretlačiť, prehlasovali sme ho.

Morvay napísal aj to, že vaše rozhorčenie nad Durayom je pokrytecké, pretože Duray má v mnohých veciach pravdu, a vplyv Világiho v SMK bol naozaj veľmi silný.

Dobre. Ja teda pripustím, že Morvay je pod vplyvom Slobodných demokratov v Maďarsku, lebo ich má radšej ako povedzme Fidesz. A teraz čo? Ja som nebol pod nikoho vplyvom. Som absolútne slobodný človek. Nikomu nič nedlžím, jedine mojej rodine, ale to je iný problém.

Diskusia v strane bola

Boli ste šéfom strany, v rukách ste mali všetky stranícke páky. Csáky ohlási kandidatúru pár dní pred kongresom, s Durayom vypustia niekoľko - podľa vás - klamstiev a zvalcujú vás tak, že vyhrajú? To tie regióny podľa vás všetko zbaštia?

Csáky síce ohlásil kandidatúru pár dní pred snemom, ale spolu s Durayom chodili po okresoch už predtým. Dokonca robili aj to, že bolo rokovanie NR SR a hneď po hlasovaní okamžite makali, zvolávali delegátov a presviedčali ich. Povedal som, že nech sa páči - ak delegátom stačia slová a nie skutky... aj tak chcem odísť.

Povedali ste, že ak sa bude Duray takto chovať, odchod zrejme odložíte.

7.jpg Nie. Ja som povedal iné a za tým si stojím - že som ochotný zmeniť svoje stanovisko ohľadne odchodu v dvoch prípadoch. Prvý je, že by sa vplyvom politikov SMK zhoršili slovensko-maďarské vzťahy tak, že by hrozil konflikt. K tomu však nedôjde, toľko rozumu Csáky aj ostatní majú. Druhý prípad je, ak by preferencie SMK padli tak, že by hrozilo, že sa nedostane do parlamentu. Pokiaľ sa bude Duray takto správať, môže k tomu dôjsť. Teraz sú tie preferencie 8,7. Naznačil som teda, že Duray svojim štýlom môže znižovať preferencie a ja budem musieť prehodnotiť rozhodnutie.

Boli ste autoritatívny predseda, ako tvrdí Duray?

Je autoritatívne, ak rokujeme o iks bodoch, každý si povie názor a potom sa už točíme okolo toho istého a ja poviem, že chlapci, dosť, vidím tu dve alebo tri alternatívy, poďme hlasovať? Je toto podľa vás autoritatívne? Ak je, tak som naozaj bol autoritatívnym predsedom.

Lenže vaši oponenti tvrdia, že v strane nebola žiadna diskusia.

Napríklad Duray chcel, aby sme šli niekam von na pol dňa a hovorili spolu o rôznych možnostiach našej politiky. Boli sme. Síce len dvakrát, ale predsa. Viackrát to nežiadal. Bola teda diskusia? Dokonca mám svedkov, že sme boli v Kormoráne v Čilistove.

Predseda len čaká, či niekto navrhne diskusiu? Nemal by ju iniciovať aj sám?

Ale však každý týždeň v pondelok sme mávali od pol štvrtej predsedníctvo. Niekedy aj do ôsmej až deviatej. Tak bola diskusia alebo nebola? Ak boli koaličné rokovania, pred nimi sme sa tiež vzájomne stretávali a hovorili o týchto veciach. Ak chcem, palicu si nájdem. Oni dvaja len zneužili všetko, čo mohli.

Vytýkali vám Csáky s Durayom v minulosti to, čo teraz pred snemom?

Nie. Nikdy.

Obaja mi však v rozhovoroch tvrdili, že keď mali výhrady, vždy sa ozvali.

Pozrite - spomenuli ste prípad, keď Duray nechcel fúkať policajtom. Csáky v novinách povedal, že bol prvý, kto mu to vytkol. To nie je pravda. Ja som bol ten, čo to dotiahol na predsedníctvo. Rovnako prípad nášho bývalého poslanca Farkasa. Nikto to nechcel riešiť, lebo sa báli otvorene povedať niekomu do očí, že urobil chybu. Ja som to urobil a predsedníctvo rozhodlo.

Csáky teda v tomto klamal?

Minimálne nebol tým, čo to otvoril. Mohol to tak vnímať, ale... no. A takýchto vecí je viac.

Skúste jedným slovom odpovedať, či vy osobne požadujete územnú autonómiu.

Myslím, že nie je dôležitá. Dôležitá je autonómia, ktorú by podporila väčšina našich voličov.

To je aká?

V oblasti kultúry a školstva.

Čo som mal nitrianskych poslancov zastreliť?

Prečo ste sa nevedeli adekvátne vysporiadať s tým, čo vystrájali vaši ľudia v Nitrianskom kraji?

Už som to hovoril - lebo je v našej strane príliš veľká demokracia. To, čo sa tam dialo, bola veľká chyba. My ani nenavrhujeme kandidátov do volieb VÚC. Asi trikrát sme to s nimi riešili na predsedníctve, bol som aj medzi nimi, ale nepochopili to. Systém, ktorý tam vymysleli, aby šli sociálne ústavy do neziskových organizácií, bol dobrý. Problém bol, že sa do toho bohužiaľ natlačili aj naši poslanci.

Prečo ste to jasne a razantne neodsúdili?

Odsúdil, bolo to aj v novinách.

Bolo, ale očakávala sa jasnejšia a tvrdšia reakcia.

No dobre, ale čo som mal robiť? Mal som tých poslancov zastreliť? Rozumiete mi - ako predseda som mal isté možnosti a tie som využil. U jedného človeka - Fehéra - som zariadil, aby sa ani nedostal na kandidátku do parlamentných volieb.

Nie je však divná strana, ktorej vedenie nemá dosah na prešľapy vlastných ľudí? Neprerástla vám tá prílišná demokracia cez hlavu?

Veď teraz na sneme sme to už trochu upravili. Už do týchto vecí môžeme hovoriť.

Čo považujete za najväčšiu chybu, ktorú ste v politike urobili?

Že sme otvorene a jasne nehovorili aj o veciach, ktoré by boli v neprospech niektorého nášho člena. Otázkou je, čo by bola väčšia škoda, keby sme to robili ešte pred marcom - súčasné bašovanie Duraya alebo to, že by sme stratili nejakých priaznivcov.

8.jpgDuray najskôr označil snem v Rimavskej Sobote za podplatený, potom sa ospravedlnil, teraz na tom znovu trvá. Prečo by si to vlastne vymýšľal?

On to robí v kuse. To je jeho metóda. Aj ohľadne Világiho. Na Gyurovszkeho tiež tvrdil nejakú vec, potom sa mu ospravedlnil, lebo ten mu povedal, že ho dá na súd. Síce sa ospravedlnil, ale na naše orgány to šíril ďalej. Nikde sme však v orgánoch strany o tom počas môjho „vládnutia" otvorene nehovorili.

Myslíte to, že Gyurovszkeho manželka podľa Duraya brala úplatky?

Áno, to bol ten spor. Duray potom zrazu vravel, že to len počul. Keď sa ospravedlňoval, povedal, že si nepreveril informácie.

Čo však mohol mať z tvrdení, že sa podplácalo v Rimavskej Sobote?

Chcel odstaviť Zsolta Simona. Proste intrigoval.

Intrigánstvo je Durayovou pracovnou metódou?

Áno, o tom som presvedčený. Videl som, ako to robí vo viacerých prípadoch.

Aký je váš obľúbený vtip o vás samotnom?

Ani neviem. Povedzte mi nejaký vy.

Bugár je na futbale v Dunajskej Strede a fanúšik, ktorý prišiel neskôr, sa ho pýta: Ako hráme? Bugár odpovedá: Vedieme a budeme vedieť.

(smiech) Poviem aj ja: Prechádzal som sa vedľa Dunaja a videl som, ako z neho jeden človek pije vodu. Po maďarsky som zakričal: Nepite tú vodu, lebo je studená a nemusí byť čistá. Ten človek sa otočí a hovorí: Na Slovensku po slovensky! A ja teda po slovensky: Pokojne pite, len si dávajte pozor na hrdlo. (smiech)

Prečo si vlastne tykáte s Jánom Slotom, keď ste takí „nepriatelia"?

Netykáme si.

V predvolebnom Site ste si vzájomne tykali.

Ale vtedy ma naježil. Inak mu vykám. On mi však tyká v kuse. Je to typ človeka, s ktorým nemáme spoločné témy. Na začiatku tej relácie som mu vykal, ale keď ma naježil, tak to zo mňa vyletelo. (smiech)

Pozn.: Rozhovor bol autorizovaný, Béla Bugár v prepise nič nezmenil.

Predchádzajúce rozhovory si môžte prečítať tu.

Na SME.sk pripravujeme:

IVAN KOBNER, homosexuál o svojom živote, liečbe a predsudkoch

KRISTÍNA MAGDOLENOVÁ, novinárka, pôsobiaca v rómskych komunitách

OĽGA FELDEKOVÁ, prozaička a humoristka

MIROSLAV MAŤAŠČÍK, architekt a hlavný projektant mostu Apollo

KAMILA MAGÁLOVÁ, herečka

ĽUDOVÍT KANÍK, bývalý minister práce, sociálnych vecí a rodiny

BORIS FILAN - textár, spisovateľ a cestovateľ

Poznáte vo svojom okolí zaujímavých ľudí, ktorí nie sú mediálne známi? Poznáte skutočné osobnosti? Ak áno, zašlite nám svoje tipy mailom na adresu karol.sudor@smeonline.sk a pomôžte nám zviditeľniť tých, ktorí si to zaslúžia.

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 193
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 548
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 13 941
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 006
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 632
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 500
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 017
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 340
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu