Piatok, 6. december, 2019 | Meniny má Mikuláš
ROZHOVOR KAROLA SUDORA

Pál Csáky: Nie som mäkkýš, v SMK urobím poriadok

Spojenie Bugára s Villágim je nezdravé, v regionálnych štruktúrach SMK je revolúcia, hovorí pre SME.sk kandidát na post šéfa strany PÁL CSÁKY.

Vyštudoval Vysokú školu chemicko-technologickú v Pardubiciach, odbor fyzikálna a organická chémia. Robil hlavného technológa v Levitexe Levice. Bol podpredsedom vlády, od roku 1990 až do súčasnosti je poslancom. Je ženatý, má štyri dcéry. V súčasnosti kanVyštudoval Vysokú školu chemicko-technologickú v Pardubiciach, odbor fyzikálna a organická chémia. Robil hlavného technológa v Levitexe Levice. Bol podpredsedom vlády, od roku 1990 až do súčasnosti je poslancom. Je ženatý, má štyri dcéry. V súčasnosti kan(Zdroj: KAROL SUDOR)

Keď som vás oslovil na rozhovor, dvakrát ste ho odložili o týždeň so slovami, že ešte nemôžte hovoriť otvorene. Súhlasili ste, až keď vyšiel rozhovor v SME s Bélom Bugárom. Vyprovokovalo vás práve to?

Nie. Požiadal som verejnosť a straníckych kolegov o desaťdňovú trpezlivosť, pretože som nevedel, na čom som. Verejne som totiž vyhlásil, že na post predsedu nebudem kandidovať, ale bol som konfrontovaný so silnou vôľou zmeniť vnútorné pomery v SMK zo strany regiónov. Hovoriť som mohol až vtedy, keď bola moja kandidatúra jasná, keď som pochodil prakticky všetky regióny a videl, že je v strane veľký problém. Dovtedy som na vaše otázky nemohol seriózne odpovedať.

Audio: O tom, či bol v KSS:

Prečo si naše strany nevedia vychovať mladú krv, ktorá by v nich prevzala riadenie? Všetky relevantné strany majú vo vedení ľudí, ktorí v politike fungujú od revolúcie.

V tomto som trochu opatrný. Principiálne som za výmenu a aj to dnes v SMK hlásam. Každý organizmus potrebuje po približne desiatich rokoch obnovu. Americký prezidentský systém má v tomto voľačo do seba - tam je možné zvoliť toho istého prezidenta iba dvakrát po sebe.

Ste za, ale nič také sa nedeje ani v SMK.

V tomto tu asi chýba historický záväzok. Slováci dostali veľa vecí v histórii zadarmo. To možno spôsobuje, že ľudia nie sú hlboko spojení s historickým odkazom, ako je to u Čechov, Maďarov, Nemcov a Francúzov. Keď sedím s ľuďmi z verejného života, vždy sa objavuje pri ich rozhodovaní moment historických súvislostí. Toto na Slovensku chýba.

Príliš nerozumiem.

Chýba záujem o veci verejné.

Nie je to iba alibizmus politikov, že si buď nevedia, alebo nechcú vychovať nasledovníkov?

To je chyba celej inteligencie. Pamätáte si na Slovensku nejakú veľkú verejnú diskusiu? Takéto debaty tu chýbajú.

Verejnú diskusiu môžu otvoriť aj politici.

DSCF5106.JPGMôžu, ale keď sa nenájde odozva, tak je to problém. Na Slovensku je všeobecne málo osobností. Netvrdím však, že na vine nie sú aj politici samotní. Novú generáciu treba pripraviť aj v SMK. To sa však nemôže udiať na povel, ale organickým procesom. Ja som bol zvolený už tuším v šiestich voľbách po sebe, zakrúžkovalo ma vyše stotisíc ľudí. Mám podviesť voličov? Kým je odozva ľudí taká, aká je, nevidím žiadny problém akútnej výmeny ľudí.

Problém je aj v tom, že keď zastavíte na ulici desať ľudí, väčšina bude z SMK poznať iba tri mená - vaše, Bugára a Duraya. To je dosť málo, či nie?

Tento problém rieši bod číslo deväť môjho programu v kandidatúre na predsedu strany. Systematicky treba prezentovať verejnosti nových ľudí. Toto nám chýba.

Celé roky ste vo vedení strany, takže to chýba aj vašou zásluhou. Prečo s tým prichádzate až teraz?

SMK sme v roku 1998 vytvorili veľmi rýchlo ako reakciu na Mečiarov volebný zákon. Ani sme sa nespamätali a už sme sa dostali do vlády. Prvé štyri roky bolo našou hlavnou úlohou neprepadnúť, až v druhom období sme mohli robiť aj zložitejšie veci. Teraz, keď sme v opozícii, prišiel tlak z regiónov - nie z predsedníctva - že treba prakticky všetko nanovo premyslieť.

Nie je tlak regiónov iba odozvou na stratu funkcií v štátnej správe, teda moci ako takej?

Nie. Vidíte - práve toto je tá mocenská filozofia.

Tento problém majú všetky strany, ktoré stratia podiel na moci.

Netvrdím, že taký moment v SMK nie je prítomný, ale základným atribútom tlaku to nie je.

Keď som ešte ako bloger oslovil so žiadosťou o rozhovor Bélu Bugára, po hovorkyni odkázal, že rozhovory poskytuje iba profesionálnym novinárom. To je úzus, platný v celej SMK?

Prvým bodom môjho programu je reakcia na tento jav - zmeniť atmosféru v strane a štýl jej vedenia.

Znamená to, že súčasné vedenie strany podľa vás adekvátne nekomunikuje?

Ja som takto k nikomu nikdy nepristupoval.

Pána Duraya som oslovil dvakrát. Ten nereagoval vôbec.

Nie som hovorcom ani pána Bugára, ani pána Duraya. Komunikovať však treba a ja to robím. Často chodím medzi mladých do škôl, proste všade, kam ma pozvú. Mám skôr opačný problém - že sa nestíham zúčastniť všetkých akcií.

Podceňuje z vášho pohľadu vedenie SMK komunikáciu s verejnosťou?

Štvrtým bodom môjho programu je vytvorenie novej komunikačnej stratégie a lepšej, systematickejšej komunikácie. Mnohí politici z vedenia SMK nevhodne komunikovali nielen s médiami, ale aj v strane samotnej.

Aj Béla Bugár?

Týka sa to všetkých v strane. Ja som reagoval na každého, kto ma oslovil. Z médií i z členov strany.

Členovia strany sa teda sťažujú?

Je to jeden z dôvodov vnútornej revolúcie v SMK. Nekomunikácia bola nielen smerom von, ale i v samotných straníckych štruktúrach.

Audio: O zamestnaní pred rokom 1989:

SMK bola dlho vnímaná ako strana bez korupčných a iných škandálov. Potom prišli úplatkárske aféry - László Borovszky a Ladislav Gál, kauzy poslancov nitrianskeho VÚC a ďalšie problémy... Čo sa stalo?

Tvrdím, že sme stranou, ktorá ma najmenšie problémy takéhoto charakteru.

To nie je ospravedlnenie.

DSCF5118.JPGTým, že sme sa dvakrát dostali do vlády, zákonite sa k nám pripojili aj ľudia, ktorým nešlo o pôvodné hodnoty, ale boli akýmisi „spolucestujúcimi", ktorí videli možnosti dostať sa k nie práve serióznym formám výhod. Keď sa riešili korupčné kauzy tých dvoch pánov z pozemkových fondov, bol som ten, kto navrhoval, aby sme im okamžite zastavili členstvo. A presvedčil som. Lebo iba potom môžme povedať, že strana je čistá. Toto preferujem od začiatku. Príčinou revolúcií v regiónoch proti dvojici Villági a Bugár je práve tento moment. Z tohto dôvodu som zmenil svoje rozhodnutie a idem do súboja o post predsedu.

V médiách sa o tandeme Bugár - Villági objavujú špekulácie, ale nikto z SMK verejne nepovedal, čo konkrétne členom SMK z regiónov prekáža. Bugár to dokonca označil za idiotinu.

To sa opýtajte ľudí z regiónu. Ja v tejto chvíli môžem povedať iba jedno - v sobotu poobede za mnou prišla novinárka z Maďarska a hovorila mi, že sa tam o tom verejne hovorí. A že aký je môj názor na tento fakt. Že za Bugára bojujú najtvrdšie tí, ktorí sú blízkymi spolupracovníkmi pána Villágiho - Gyurovszky zo Šale, Bastrnák z Komárna, Simon z Rimavskej Soboty, Jakab z Michaloviec, pani Andruska z Levíc. Detailné informácie o tejto veci nemám, nie som súčasťou toho podsystému.

Znamená to, že odstavenie Bugára s Villágim by znamenalo odstavenie tých, ktorí ekonomicky ryžujú?

To sa musíte opýtať ich. Ja vnímam jednu vec - vidíte aj tu teraz (centrála SMK, kde sme robili rozhovor, pozn. autora) a bolo to tak aj včera, že je na tej druhej strane veľká nervozita. Ja nervózny nie som. Zdá sa, že som tento víkend dosiahol v regiónoch väčšinu.

Preto mi môžte odpovedať na otázku jasne.

Vyrysoval sa určitý problém a ponúkam alternatívu. Všeobecný názor je, že spojenie Bugár a Villági je príliš silné a nezdravé.

Hovoríte o ekonomickom pozadí?

To spojenie je príliš silné a nezdravé.

Skúste byť menej diplomatický.

Ja som diplomat a nechcem nikomu škodiť, ani kritizovať iných. Chcem ponúknuť alternatívu - stranu čistú a stranu princípov. V okresoch je búrka, môžte si to overiť.

Ešte raz - v čom konkrétne prekáža regiónom dvojica Bugár - Villági?

Toto je slobodná krajina a máte slobodné právo spýtať sa priamo tam. Viac k tomu nepoviem.

Prečo nehovoríte otvorene tak, aby tomu, čo prekáža regiónom, rozumeli aj čitatelia?

Pretože je to vnútorná vec strany. Nie som ten, kto to bude vynášať.

Bugára podozrievate z nie práve férových vecí, ale konkrétne hovoriť nechcete?

Vy sám hovoríte o istých deformáciách v strane a ja voči tomu neprotestujem. Povedal som, že som sa stretol s názormi, ktoré túto hypotézu potvrdzujú a mojou povinnosťou je reagovať na situáciu. Preto kandidujem na post predsedu strany.

V médiách sa objavilo a tvrdili to aj niektorí členovia SMK, že Bugár posluhuje istým podnikateľským skupinám v Bratislave.

Ak táto veta ostane aj v prepise, beriem to na vedomie, ale zdôrazňujem, že som to nepovedal ja.

Myslíte si to isté?

V tomto vám budem silným súperom. Som k dispozícii na ďalšie vaše otázky.

Pán Duray svojho času odmietol zastaviť policajtom so zdôvodnením, že ich nevidel, prekračoval rýchlosť a odmietol skúšku na alkohol. Hodnotíte to ako chybu?

Samozrejme. Na každého musí platiť ten istý meter. Strana pod mojim vedením nebude v takejto súvislosti nikoho pozitívne diskriminovať. Viete, že som bol k takýmto javom v strane najkritickejší.

Vytkli ste to Durayovi osobne?

Hovorili sme o tom a viete, že som bol najkritickejší aj k Lacimu Nagyovi v kauze Čuňo. Ešte raz - ľudia môžu urobiť chyby. Ale strana to nemôže tolerovať.

Logicky teda nesúhlasíte ani s výrokom vášho kolegu Gála, ktorý povedal, že „polícia nemá čo zisťovať, či poslanec nepil, keď niečo nespáchal, má sa preukázať a polícia ho má v momente pustiť."

To je vaša intepretácia.

Citoval som ho.

To je v poriadku, beriem. Len ste sa pýtali, či súhlasím alebo nesúhlasím s týmto tvrdením.

Nebodaj súhlasíte?

Myslím, že na každého musí platiť rovnaký meter a tým je zákon. Ak majú poslanci imunitu, takýto zákon musí dodržať aj poslanec, aj policajt. Pripúšťam, že imunitu by bolo treba zúžiť, lebo je príliš benevolentná.

Neodpovedali ste jasne.

Je to profesionálne správna odpoveď.

Tak ešte raz - ste za to, že ak poslanca chytia policajti a odmietne fúkať, tak ho majú pustiť?

Platí zákon.

Zaujíma ma váš názor, či je to správne.

Nemá čo platiť nikoho osobný názor, ale zákon. A ten platí. Garantuje poslancom relatívne širokú imunitu a má byť dodržaný zo všetkých strán. Aj zo strany policajta.

Ak poslanec odmietne fúkať, môže sa tváriť, že nepil. Je to normálne?

... (smiech) Pán redaktor, platí zákon.

Máte dar vyhnúť sa priamej odpovedi.

Za šestnásť rokov v politike sa človek niečo naučí. Pred dvomi týždňami by ste si užili viac. Vtedy by som hovoril ešte menej. (smiech)

O kandidatúre na post predsedu SMK

Kandidatúru na post predsedu SMK ste ohlásili dosť neskoro. Nie je to čudné, ak už de facto nemáte čas poriadne vysvetliť svoje vízie a program?

Mám pätnásťbodový program. Je na internete a dostal ho každý región. Chcel som ho poslať poštou každému účastníkovi kongresu, ale pán Bugár zakázal, aby som dostal ich menný zoznam a adresy. Overte si to - v SMK je zakázané dať mi mená a adresy ľudí, ktorí budú voliť predsedu.

To myslíte vážne?

Iný moment - pred týždňom som bol v Berlíne. Počas mojej neprítomnosti Bugár navrhol predsedníctvu, aby každý, kto sa bude uchádzať o nejakú pozíciu na kongrese, dostal na prezentovanie vlastných názorov iba dve minúty.

To navrhol Bugár osobne?

DSCF5121.JPGPočujete dobre. Strana je na križovatke, má sa rozhodovať o budúcej vízii a bolo mi ponúknutých stodvadsať sekúnd na prezentáciu pred účastníkmi kongresu! Keď som sa vrátil, použil som veľmi tvrdé slová. A keď to inak nepôjde, požiadam kongres o desať minút. Ak teda chcete naznačiť, že sú v SMK aj nezdravé javy, nebudem sa brániť.

Bugár oficiálne tvrdí, že vašu kandidatúru oceňuje a víta. Je to podľa vás len falošná póza?

Nehovorím o dohadoch, ale o faktoch. Nemôžem účastníkom poslať svoj program a ani nemám na kongrese priestor na prezentovanie svojej vízie.

Tvrdíte teda, že Bugár používa podpásové ťahy?

.... (mlčanie) Moji kolegovia povedali, aby som nepoužíval „no comment", ale dovoľte, aby som ho teraz použil. Na Bugárovej strane cítim veľkú nervozitu. Vidíte, že do mňa zo všetkých strán strieľajú. Prečítajte si dnešný komentár v Új Szó. To je vážne neférové. A opýtajte sa, kto tam má aké pozadie.

Je v tejto chvíli SMK štandardná strana?

Sú tam určité problémy a ja ponúkam riešenia.

Stále je to len v rovine hesiel a fráz - že musíte byť viac transparentní, akcieschopnejší, komunikatívnejší... a nič konkrétne.

Keby som predstúpil len s frázami, tak by ma ľudia, ktorí ma poznajú šestnásť až tridať rokov, zrejme nepodporovali.

Ale verejnosti ste okrem všeobecných hesiel neponúkli zatiaľ nič konkrétne.

Pán redaktor - jeden z mojich priateľov vstúpil do SMK, čo je po maďarsky MKP. A povedal, že by bol nerád, aby z nej ostalo iba KP, čo je v maďarčine skratka spojenia „peniaze v hotovosti". V strane sú ľudia, ktorí majú názor, že ekonomický úspech má byť prioritou všetkých aktivít. Chcú prebudovať SMK na model typu SOP alebo ANO.

Myslíte ekonomický, teda osobný prospech jednotlivcov okolo súčasného vedenia?

To je zaujímavá otázka a ja s počudovaním registrujem, ako sa v tom dobre vyznáte. Takéto konanie týchto ľudí je však plytké a nebezpečné. Nechcem, aby bola SMK stranou na jedno použitie.

Existujú aj hlasy, že by sa pod vašim vedením znížil koaličný potenciál SMK.

Tú sú formy manipulácie zo strany niektorých mojich ctených kolegov.

Majú na mysli vašu podporu Durayom?

Duray ma nepodporuje. Prečítajte si jeho vyjadrenie ešte raz.

Povedal, že by ste boli dobrým predsedom. O Bugárovi to nepovedal.

To je jeho osobný názor a protestovať proti nemu nebudem. Aj ja sám mám taký názor. Duray podporuje súperenie. Nepovedal, že podporuje mňa.

Nebude to tak, že Duray ani nie je tak veľmi za vás, ako skôr proti Bugárovi?

S pánom Durayom som sa dostal viackrát do konfliktov. Nie som bojazlivý typ, nepotrebujem takéto formy podpory. Krúžkovalo ma viac ako stotisíc ľudí vo voľbách.

Bugár tvrdí, že vaše spojenectvo s Durayom nie je dobrým signálom. A hlasy o tom, že znížite koaličný potenciál strany, jednoducho existujú.

To sú diletantské manipulácie. Že partneri majú Bugára viac radi. Ak mi niekto tvrdí, že Slota, Fico a Mečiar vytvorili koalíciu preto, lebo sa majú radi, tak sa len pousmejem. SMK bude mať koaličný potenciál vtedy, ak bude silnou a serióznou stranou. Nie som nejaký mäkkýš a viem si okolo seba urobiť poriadky. Aj dnes ráno som vytlačil stodvadsaťkilovú činku.

Vyhlásili ste, že SMK zanedbala sociálnu problematiku.

Samozrejme, veď to je agenda kresťanskodemokratických strán. Sociálne orientovaná trhová ekonomika nie je výmysel ľavice. SDKÚ, KDH a aj my sme túto agendu prenechali Ficovi a ten na tom bodoval.

Ak SMK podcenilo tieto témy, pripúšťate aj vlastný diel zodpovednosti? Ste vo vedení strany.

Ja som bol jediný, ktorý sa v roku 2005 dostal do konfliktu s vtedajšími koaličnými partnermi a pánom Miklošom, keď som povedal, že bola chyba ušetriť oproti zákonom stanoveným limitom 32 miliárd korún navyše. Vtedy som tvrdil, aby sme z toho niečo pustili aj ľuďom, nech tak netlačíme na pílu. Deficit mal byť 3,2 a dosiahli sme 2,92. Priestor na to teda bol.

Jednorazové darovanie peňazí ľuďom by však dlhodobý efekt neprinieslo.

Tvrdil som, že to nemá ísť do spotreby, ale do cielených programov, aby ľudia najmä v zaostalých regiónoch videli, že vláda na nich nezabudla.

SMK sa primárne orientuje iba na maďarských voličov. Nie je to chyba?

s_dalajlamom2.JPGTo nájdete v dvanástom bode môjho programu. Chcem iniciovať program pre otvorenie strany aj občanom ostatných národností. To však nie je také jednoduché. Kus práce - a to priznávam - v tom urobil pán Bugár. A sám som bol prekvapený, že SMK mala vo voľbách 2006 menej voličských hlasov ako v roku 2002. Pritom sme za ten čas dali voľačo na stôl a ukázali sme, že sme vyzretá strana. Národnostná bariéra tu proste je a budem sa ju snažiť odbúrať. Obávam sa však, že je to ťažká výzva. Všetci nás totiž nálepkujú, že sme uzavretí do seba. Ale to sú aj občania slovenskej národnosti, ktorí volia iba slovenské strany.

Má to logiku - základné ciele vašich programov sú vždy určené pre Maďarov. Slováka nezaujme cieľ založenia univerzity v Komárne.

Do určitej miery to je pravda, ale je to zjednodušený pohľad. Slovenskí voliči si nevšímajú, že založenie univerzity z neho tvorili možno tri percentá. Mali sme seriózny stredopravý program a keď to bolo porovnávané s programami iných strán, vyšli sme z toho odborne najlepšie. Ale nezabralo to.

Nezohráva tam rolu aj to, že sa Slováci silnej maďarskej strany jednoducho boja?

Nedá sa to vylúčiť. V podvedomí Slovákov aj Maďarov sú určité predsudky.

O Miklósovi Durayovi

Napomáha im rôznymi vyhláseniami aj pán Duray.

Netvrdil som, že chyba je len na jednej strane. Je ale aj na slovenskej strane.

Je pravdou, že Duray je z vedenia takpovediac nevytlačiteľný, pretože na seba viaže silnú skupinu radikálnejších voličov maďarskej národnosti?

Nie. Keby to bola pravda, Duray kandiduje na post predsedu a vyhral by so sedemdesiatimi percentami.

Netvrdím, že viaže väčšinu. Ale že jeho zástancovia sú dosť výraznou skupinou, o ktorú by SMK nechcela prísť.

V tejto strane nikto nemá väčšinu. Duray má menšiu silu ako pred štyrmi rokmi a vtedy mal menšiu silu ako pred ôsmimi rokmi.

Prestrelky medzi Slotom, Belousovovou a SMK zväčša prichádzajú práve po jeho kontroverzných vyjadreniach.

Keby nebol pán Duray, neboli by pán X a pani Y. Oni vždy potrebujú nájsť nepriateľa.

Podľa vás teda Duray nemal extrémistické vyhlásenia ani v Maďarsku ani na Slovensku?

Je pravdou, že sa občas vyjadruje menej diplomaticky.

Paradoxne je jediný čelný predstaviteľ SMK, ktorý hovorí otvorene, čo si myslí.

Musím veľmi silno protestovať. Ja tiež hovorím otvorene, odpovedám na všetky vaše otázky.

K Durayovej otvorenosti máte ďaleko. Vy hovoríte diplomaticky.

Verejný činiteľ si musí uvedomiť, čo vyvolá svojimi výrokmi.

Audio: O tom, ako sa zmenil svet:

Je pán Duray maďarským Slotom?

Nie je. Ukážte mi v NR SR ľudí, ktorí podpísali Chartu 77. Možno okrem Mikloška.

To nespochybňujem, hovorím o jeho súčasných vyhláseniach.

On šiel dvakrát za svoje názory do väzenia. Aby sme si teda rozumeli, prečo si ho veľa občanov maďarskej národnosti váži. Ale ubezpečujem vás, že ani v budúcnosti nebude mať v SMK nejakú veľkú silu. Nikto takú nebude mať. Sú tu rôzne názory a ja sa budem snažiť, aby bola rovnováha.

Súhlasíte aspoň s tým, že práve Duray je jedným z faktorov, ktorý odrádza potenciálnych slovenských voličov?

s_havlom2.JPGNesúhlasím. Pán Duray teraz slúži na to, aby sa odviedla pozornosť od tandemu Villági a Bugár. Poriadky si viem spraviť. Pamätáte si na rok 2001, keď tu v tejto budove boli všetci v SMK za to, aby sme vystúpili z koalície? Bol som jediný v celej strane, ktorý bol proti. A získal som väčšinu.

Nebol v tom skôr tlak ľudí, aby neprišli o funkcie?

Pán redaktor - získal som vtedy väčšinu. Takže viem urobiť poriadky a nepotrebujem podradnú pomoc pretoriánov z ktorejkoľvek strany. Ak je treba, viem ísť proti všetkým, ale nie bezhlavo. Tak sa o mňa nebojte.

Bugár hovorí, že ak kritizujete vedenie SMK, ide vlastne o sebakritiku.

Bol som zodpovedný za ministerský klub. V stanovách bolo napísané, čo bolo treba robiť a to som splnil.

On argumentuje, že na straníckych orgánoch ste v tomto smere kriticky nevystupovali.

To nie je pravda. Ak by sa o tom nehovorilo už dlhšie, tak nie je v regiónoch taká revolúcia. Pravdou je, že pred verejnosťou o tom hovoríme prvýkrát a nemyslím si, že by to mal teraz pán Bugár zneužívať. On veľmi dobre vie, o čo ide. Chcete mi povedať, že som mlčal, ak mal problémy vo vláde pán Simon? Že som mlčal pri korupčných aférach v Trnavskom kraji?

Bugár teda nehovorí pravdu?

Ja hovorím fakty.

Čo sa udialo na levickej konferencii, na ktorú ste odkázali novinárov s tým, aby si sami zistili, o čo šlo?

Falšoval sa tam výsledok tajných volieb. Členka mandátového výboru pri spočítavaní hlasov z tajného hlasovania falšovala výsledky v neprospech mojich ľudí. Za to by mala byť zo strany vylúčená. A riešia to príslušné orgány SMK. Uvidíme, ako sa to vyvinie. Budem však presadzovať, aby sa volebný systém preorganizoval tak, ako predpisuje zákon o parlamentných voľbách.

Čo tým myslíte?

Že nebude vo volebnej miestnosti žiadny mobilný telefón, ktorým by sa fotili volebné hárky. Potom takéto problémy nebudú.

Hovorili ste aj o tom, že regióny stredu a východu nie sú spokojné s komunikáciou v strane. Béla Bugár ich ignoruje?

To je zase vaša interpetácia. Vždy sa zaujímavým spôsobom dostanete od reality ku konkrétnym osobám, k čomu sa ja nevyjadrujem.

O autonómii

Ste za územnú autonómiu južného Slovenska?

Som za rozvíjanie moderných samosprávnych foriemeurópskeho typu aj na Slovensku.

Áno alebo nie?

Som za rozvíjanie moderných samosprávnych foriemeurópskeho typu aj na Slovensku.

Prečo sa všetci v SMK odmietate vyjadriť úplne jasne?

Dal som vám na milimeter presnú odpoveď. A je to aj v našich dokumentoch. V žiadnom nič o tejto problematike nenájdete.

Nehovorím o programe - pýtam sa, či ste vy osobne za alebo nie. Pretože Duray naznačuje čosi iné.

Ak máte čas, môžem vám tú odpoveď zopakovať.

Je SNS podľa vás fašistickou stranou, ako to povedal pán Duray?

s_rodinou.JPGTakéto tvrdenie by nebolo obhájiteľné. SNS je neštandardná a krajne nacionalistická strana, niektorí jej predstavitelia majú čudné názory a ja som porušil dohodu v SMK, že nepôjdeme do televíznych súbojov s členmi SNS. Šiel som s poslancom Rydlom do TA3 a poriadne som mu tam vynadal. Na slovenský štát mám vyhranený názor, veľa som si o tom prečítal a myslím, že ide o veľmi nebezpečný fenomén. V SNS sú teda nebezpečné tendencie.

Aká by bola SMK, ak sa stanete jej predsedom?

Zmení sa atmosféra, budeme serióznejší a profesionálnejší. Budeme lepšie komunikovať s verejnosťou. Budeme viac zohľadňovať záujmy regiónov, nielen o tom hovoriť. Dúfam, že získame viac žien a mladých. Chcem otvoriť dialóg v strane a zvýšiť jej intelektuálnu úroveň.

Čo v prípade, že neuspejete?

To je predčasné hovoriť.

Budete potom kandidovať na podpredsedu?

To sa uvidí 31. marca, teda v sobotu.

Odídete z SMK?

Nie.

Bugár chce zrušiť Durayovu funkciu výkonného podpredsedu. Aký je váš názor?

Nie je bezpodmienečne nutná. A mám pocit, že ani nebude. Nie som zainteresovaný na osobných vzťahoch, som svojprávny človek. Nebál som sa poslať do hája ideologického tajomníka KSS, ani vyhodiť eštebákov z bytu.

Predchádzajúce rozhovory si môžte prečítať tu.

Na SME.sk pripravujeme:

JÁN ĎUROVČÍK o tanci a šoubiznise

MICHAL KOVÁČ o svojej minulosti a politickom dôchodku

Do pripravovaných rozhovorov sa môžu zapojiť aj čitatelia. Stačí, ak svoje otázky zašlete na karol.sudor@smeonline.sk.

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Výnos 5,5 % alebo 15 % p.a.?
 2. Ceny Nadácie Tatra banky za umenie sú odovzdané
 3. Univerzita Karlova - Matematicko -fyzikální fakulta
 4. EkF TUKE – výzva pre tvoju budúcnosť
 5. Zoznámte sa: Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě
 6. Výrobca špičkových automobilov odporúča palivá OMV MaxxMotion
 7. Pravda o proteínoch. Koľko ich potrebujeme a ktoré sú najzdravšie?
 8. 7 tipov, ako zariadiť malú kuchyňu
 9. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40% z ceny
 10. ​​​​​​​Darujte pod stromček stolovú hru o Gorile
 1. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40% z ceny
 2. 7 tipov, ako zariadiť malú kuchyňu
 3. ​​​​​​​Darujte pod stromček stolovú hru o Gorile
 4. Tipy na darčeky z Tokaja...
 5. Vieme kto vám dá garanciu doručenia zásielky do Vianoc
 6. SME.sk dosiahlo v novembri rekordný počet predplatiteľov
 7. Tenisový lakeť je nielen ochorenie športovca
 8. Výrobca špičkových automobilov odporúča palivá OMV MaxxMotion
 9. Athleisure: V športových legínach do mesta aj na šport
 10. Výnos 5,5 % alebo 15 % p.a.?
 1. Agadir je úplne iný ako zvyšok Maroka 13 095
 2. Aké proteíny sú najzdravšie? Našli sme odpoveď 11 270
 3. Ceny bytov rekordne rastú. Niektorých sa to však netýka 9 206
 4. Vlastné auto alebo lízing? Porovnali sme ich výhodnosť 8 338
 5. Čo chýba deťom v pestúnskych rodinách? Láska to nie je 7 779
 6. Každodenne sa na cestách zraní veľa detí 7 482
 7. Ťažko uveriť, že aj takto kvalitne sa dá študovať na Slovensku 7 123
 8. Žijú v núdzi, zázrak je aj kilo cestovín 6 524
 9. Hypotéka v dvadsiatke. Ako vyzerá opak mileniálov? 5 657
 10. Večer bola voda pitná, ráno už nie 5 649