do voľnej pôdy.
Zeler obsahuje vitamíny C, vitamín P a biflavonoidy, vitamín PP, vitamíny skupiny B a S-metylmetionín. Minerálne látky sú najviac zastúpené draslíkom, fosforom, sodíkom, vápnikom a sírou. V celej rastline je prítomný laktón sedanolid, ktorý dodáva buľve charakteristickú vôňu a chuť.
Zeler buľvový si vyžaduje humóznu, hlinitú až ílovito-hlinitú pôdu s dostatočnou zásobou organických látok. Najlepšie rastie v pôde s reakciou pH 6,5 až 7,5 a dostatkom vlahy. Pred výsadbou má byť pôda dôkladne spracovaná, asi dva - tri dni pred výsadbou dobre zavlažená. Zdravé, dobre vyvinuté a otužené priesady sadíme po jednej rastlinke do riadku na vzdialenosť 0,3 až 0,4 metra.
Vzdialenosť v riadku závisí od vzrastnosti zvolenej odrody. Pri sadení vlhkú pôdu pritlačíme ku koreňom a povrch zasypeme suchou sypkou pôdou.
Priesady sadíme do takej hĺbky, aby srdiečko rastliny bolo nad pôdnym povrchom pôdy. Počas vegetácie pôdu často kypríme a porast pravidelne zavlažujeme. Aby sme podporili vývoj buľvy, koncom leta odstránime vonkajšie zhrubnuté a nahnité listy z buľvy. Takto uvoľníme hlavu zeleru. Okolo buľvy môžeme motykou vytvoriť jarček, do ktorej rastlinu zavlažujeme. Vyzreté zelerové buľvy zberáme v neskorej jeseni pred príchodom mrazov.
Autor: Ján Červenka