BRATISLAVA. Súdna rada vraj nevedela, že sudca Okresného súdu v Žiari nad Hronom Zdenko Čaniga v minulosti pracoval ako príslušník XII. správy ŠtB. V osobnom spise uviedol, že pracoval na ministerstve vnútra ako referent odboru štátneho tajomstva. Čo konkrétne to znamenalo, Súdna rada neskúmala a schválila ho za sudcu.
Nevedeli, o čo išlo
„Marí sa mi, že sme si mysleli, že je bývalý policajt,“ povedal sudca Jozef Hrabovský, ktorý bol v čase výberového konania v roku 2003 poverený vedením Súdnej rady. Povedal, že ak by to vedeli, Čaniga by ťažko uspel.
„Je nemorálne, aby v radoch sudcov pôsobil ako sudca človek s takouto minulosťou,“ povedal SME predseda Súdnej rady Milan Karabín. Povedal, že by privítal akúkoľvek zmenu zákona alebo ústavy, ktorá by tomu zabránila.
Zmenu ohlasuje minister spravodlivosti Štefan Harabin. Povedal, že v zákone o sudcoch a prísediacich by mohla byť podmienka, že sudcom nemôže byť bývalý agent ani príslušník ŠtB. Takáto zmena by však už neumožnila Čanigu z funkcie sudcu spätne odvolať.
Exminister Daniel Lipšic z KDH si preto myslí, že by bolo treba zmeniť ústavu, ktorá presne hovorí, kedy možno sudcu odvolať, a podmienka, že nemôže byť príslušníkom ŠtB tam nie je.
Ďalšia exministerka Lucia Žitňanská z SDKÚ by Harabinov návrh podporila. Problém s tým nemá ani poslankyňa Smeru Jana Laššáková. „Keď sa chceme vyrovnať s minulosťou, tak na súdoch by mali pracovať ľudia, ktorí sú morálne čistí.“
Previerky nepomohli
V slovenskej justícii prebehli začiatkom deväťdesiatych rokov previerky. Ani vtedy sa neskúmalo, či sudcovia neboli príslušníkmi alebo agentmi ŠtB.
„Preverovalo sa, či nevynášali za komunizmu rozsudky proti disidentom, proti paktu o občianskych a ľudských právach,“ povedal bývalý minister spravodlivosti Ján Čarnogurský. Previerkami neprešla len jedna sudkyňa a preložili ju z krajského súdu na okresný.
Čarnogurský hovorí, že sudca by mal spĺňať morálne a etické kritériá, ktoré však nikde nie sú napísané.
Podľa neho by ich mala vypracovať Súdna rada a mali by sa týkať aj ponovembrového života. Myslí si, že by sa nemalo stať, aby sa stal sudcom niekto, kto ako právnik pomáhal BMG.
O skúmaní minulosti sudcov na základe zoznamov z ministerstva vnútra podľa Čarnogurského nikdy neuvažovali. „Nemali sme ich k dispozícii. Bolo by to rozsiahle byrokratické dopytovanie, márnenie kapacity, lebo aj tak by sa nikto nenašiel. Za komunizmu nebolo obvyklé pendlovanie medzi prokuratúrou, súdmi a advokáciou.“
Čaniga je v zoznamoch príslušníkov XII. správy, ktoré vo štvrtok zverejnil Ústav pamäti národa. V ŠtB bol desať mesiacov. „Išiel som tam zištne. Bol som mladý a po absolvovaní školy som chcel získať byt,“ bráni sa sudca. Byt vraj nedostal a po desiatich mesiacoch odišiel. Súdna rada podľa neho o všetkom vedela.