BRATISLAVA. Štát v týchto dňoch pripravuje niekoľko zákonov, ktoré by mu mali zjednodušiť monitorovanie občanov. Všetko pod záštitou boja proti terorizmu a organizovanému zločinu.
Dnes polícia môže využiť na zistenie informácií o občanovi všetky dostupné možnosti – od použitia bankových kariet a účtov až po to, aké auto vlastní, prípadne, kde býva. Má na to vlastné evidencie. Občan je monitorovaný pri prechodoch hraníc a niekedy aj kamerami umiestnenými na verejných miestach.
Najjednoduchšia kontrola je však cez mobilný telefón. Ten umožňuje lokalizáciu – teda zistenie miesta, kde sa dotyčný nachádza, výpis z hovorov ukáže, s kým a ako často komunikuje a samotné odpočúvanie aj o čom hovoria.
Práve prvé dve veci – lokalizáciu a výpisy chcú mať bezpečnostné zložky k dispozícii bez toho, aby na to potrebovali súhlas súdu. Umožniť im to má nový zákon o elektronických komunikáciách.
Minister spravodlivosti Štefan Harabin ho však stiahol pred dvoma týždňami z legislatívnej rady vlády pre množstvo pripomienok.
Včera sa skončilo druhé pripomienkové konanie a zákon znovu ide na legislatívnu radu vlády.
Ministerstvo vnútra je o ňom ešte ochotné diskutovať, pretože aj koaličné strany s ním majú problém.
Bezpečnostné zložky okrem toho pripravujú vlastný zákon boja proti terorizmu a extrémizmu. Rezort vnútra ho stále nezverejnil. Materiál ešte neprerokovalo vedenie rezortu. Už v minulosti sa Slovenská informačná služba pokúsila dostať do svojho zákona kompetencie, aké má polícia.
Napríklad možnosť žiadať od ľudí občianske preukazy na ulici alebo mať podobné právomoci ako finančná polícia.
(mož)