BRATISLAVA. Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu prijal v septembri 2006 sťažnosť advokáta Romana Kvasnicu, že bol nelegálne odpočúvaný. Sťažnosť podal ešte v júli 2001. Súd usúdil, že prípadom sa treba zaoberať.
Odpočúvania unikli
Kvasnicu, ktorý vtedy pracoval pre VSŽ, začala odpočúvať finančná polícia pod vedením Jozefa Stieranku v roku 2000. Údajne preto, že bol v kontakte s podnikateľom podozrivým zo závažných trestných činov. Jeho odpočúvania neskôr unikli do médií a mali ho diskreditovať.
Na Slovensku podal Kvasnica niekoľko trestných oznámení, ale všetky boli zamietnuté, obrátil sa preto aj na Štrasburg. Vo svojej sťažnosti napríklad hovorí, že sudca dal súhlas na jeho odpočúvanie na základe ústnej informácie od policajtov, bez toho, aby bol na to zákonný dôvod. Myslí si, že slovenské orgány porušili jeho právo na súkromie. Nežiada peniaze, iba uznanie, že bol porušený zákon.
Štát sa chce dohodnúť
Podľa informácií SME sa štát pokúša o zmier. Zástupkyňa slovenskej vlády pred súdom Marica Pirošíková povedala, že sa k tomu nemôže vyjadriť, lebo rokovania o zmieri sú dôverné. Na každé rokovanie musí dať súhlas minister spravodlivosti, ktorým je dnes Štefan Harabin za HZDS. Pirošíková hovorí, že všeobecne o zmieri rokujú najmä vtedy, keď hrozí rozsudok v neprospech Slovenska. „Najmä, keď Ústavný súd prizná sťažovateľom neprimeranú sumu za prieťahy v konaní.“
Slovenská vláda má ale podľa nej iný problém. Európsky súd od nej žiada rozhodnutie súdu o odpočúvaní a ďalšie dokumenty. „K tým nemám prístup, lebo sú tajné,“ hovorí Pirošíková. Povedala, že už iniciovala aj legislatívnu zmenu, ktorá by zástupcovi pred európskym súdom umožnila dostať sa k takýmto dokumentom. Štát vie o sťažnosti už takmer dva roky, a súdu sa preto ospravedlnil, že zmenu pripravuje až teraz. Obhajuje sa aj tým, že Kvasnica nevyužil možnosť ústavnej sťažnosti. Advokát sa k prípadu zatiaľ nechce vyjadrovať.
Autor: mož