Advokát Vladimír Pirošík hovorí, že novela je "priateľská" k účastníkom súdnych konaní. Spolu s tretím sektorom však kritizuje, že ministerstvo zabudlo na poplatok, ktorý musí občan zaplatiť pri spore s ministerstvami alebo inými ústrednými štátnymi orgánmi. Platiť 10-tisíc korún, keď sa domáhajú svojich práv, je pre mnohých priveľa.
Novela úpravu tohto poplatku nespomína, ministerstvo dnes tvrdí, že o jeho znížení uvažuje a aj na ňom údajne pracuje. O presnej sume zatiaľ nehovorí.
Hovorca rezortu Michal Jurči povedal, že novela má byť na prospech všetkých zúčastnených strán. "Pôjde o kompromis." Návrh konkrétnej sumy sa verejnosť dozvie, až keď ministerstvo predloží novelu vláde. Tretí sektor navrhuje, aby poplatok úplne zanikol, alebo sa vrátil na pôvodných 2000 korún.
Zmena sa bude zrejme týkať aj ďalšieho kritizovaného poplatku. Peter Wilfling zo združenia Občan a demokracia hovorí, že problematický je aj poplatok, ktorý treba platiť, ak sa človek chce na súde brániť proti pokute od ústredného štátneho orgánu. Návrh je na 6 percent z pokuty, pričom niektoré celoštátne úrady môžu trestať až miliónovými sumami. Pri milióne by bol poplatok 60-tisíc korún, čo je pre malého živnostníka neúnosná suma.
Ministerstvo odmieta kritiku, že o zmenách poplatkov začalo uvažovať, až keď na ne upozornil tretí sektor a médiá. Argumentuje, že o znižovaní hovoril minister za HZDS Štefan Harabin hneď po nástupe do funkcie, teda už v lete. Rezort vraj zatiaľ vypracoval len "malú" novelu Občianskeho súdneho poriadku, ktorou chcel čo najrýchlejšie odstrániť chyby z minulosti a odblokovať odvolacie konanie.
Ak novelu schváli parlament, platiť by mala od marca.