Výsledok analýzy vznikol porovnaním stanovísk k Špeciálnemu
súdu od oslovených odborných inštitúcií. Takmer rovnaké inštitúcie pritom oslovilo aj ministerstvo spravodlivosti, ale ministrovi Štefanovi Harabinovi (za HZDS) z analýzy vyplynulo, že súd treba zrušiť. Zákon s týmto zámerom už Harabin predložil na pripomienkovanie.
Pravdepodobné je, že Smer zákon nepodporí. Skôr začne pripravovať vlastnú novelu, hoci Faič to nepotvrdil. Smer má však podľa neho rozpracované viaceré alternatívy zmien na Špeciálnom súde. Môžu s tým súvisieť aj nedávne vyjadrenia viacerých poslancov Smeru, ktorí sa vyslovili za zmenu postavenia Špeciálneho súdu na úroveň okresného súdu. Zánik súdu podľa nich prichádza do úvahy len ako druhá alternatíva.
"My hľadáme skutočne objektívne dôvody a tie sú viac o úprave ako o zrušení súdu," vysvetlil rôzne výsledky analýz Vladimír Faič. "Ministerstvo spravodlivosti obsah odpovedí oslovených subjektov o Špeciálnom súde zverejnilo na internete. Ministerstvo nepozná obsah odpovedí adresovaných poradcom pána premiéra," povedal k rôznym výsledkom hovorca ministerstva Michal Jurči.
Faič očakáva, že o návrhu zákona bude ešte dlhšia diskusia. Vláda o budúcnosti Špeciálneho súdu zrejme nerozhodne do konca tohto roka.
Smer bol doposiaľ k téme Špeciálneho súdu zdržanlivejší ako jeho koaliční partneri. SNS mala zrušenie súdu vo volebnom programe, HZDS bolo proti už pri jeho vzniku. Túto agendu začal v mene Mečiarovho hnutia presadzovať Harabin, keď sa stal ministrom. Materiál, podľa ktorého treba tento súd zrušiť, Harabin už raz vláde predložil. Vtedy však vláda len zobrala na vedomie jeho analýzu a premiér Robert Fico potom otvoril verejnú diskusiu na túto tému.
V nedeľu Fico po prvý raz naznačil oficiálne stanovisko Smeru. Podľa neho je viac dôvodov súd zachovať, ako ho zrušiť. Harabin tento názor údajne rešpektuje. Vláda vyjadrí stanovisko hlasovaním, poznamenal hovorca rezortu Jurči.
VERONIKA ŠUTKOVÁ
Harabinova analýza presadzuje zrušenie
Na internetovej stránke ministerstva spravodlivosti sú zverejnené stanoviská, podľa ktorých je za zrušenie Špeciálneho súdu väčšina sudcovských rád krajských súdov a k zrušeniu sa prikláňajú aj okresné súdy. Mnohé oslovené inštitúcie sa zhodli, že tak, ako sa politicky rozhodlo o vzniku Špeciálneho súdu, aj jeho ďalší osud bude závisieť od politickej vôle. Niektoré tvrdia, že ak má súd zostať, mala by sa rozšíriť jeho pôsobnosť, prípadne hovoria aj o zmene jeho postavenia na okresný súd.
Väčšina sudcovských rád mala výhrady k nadpriemernému materiálnemu zabezpečeniu špeciálnych sudcov. Navrhujú vyrovnanie pracovných podmienok všeobecných súdov s podmienkami, ktoré má Špeciálny súd. Za zrušenie súdu sa vyjadrila aj štátna tajomníčka rezortu Anna Vitteková za Smer. Na otázku, či svoje stanovisko konzultovala s vedením strany, cez hovorcu odkázala, že išlo o odborný návrh.