BRATISLAVA - Minister spravodlivosti Štefan Harabin odvolal predsedu Okresného súdu vo Veľkom Krtíši Milana Růžičku krátko pred ďalším pojednávaním disciplinárneho súdu so sudcom Slavomírom Cimermanom. Harabin Růžičku odvolal aj zo zastupovania pred disciplinárnym súdom v konaní voči Cimermanovi.
Proti sudcovi Cimermanovi sa viedlo niekoľko disciplinárnych konaní a je aj trestne stíhaný. Výkon sudcu má pozastavený už šesť rokov. Disciplinárny súd Najvyššieho súdu by mal o Cimermanovi rozhodovať 17. októbra.
Návrh na disciplinárne konanie proti sudcovi Cimermanovi podal exminister Daniel Lipšic pred tromi rokmi. Mal totiž pochybnosti o pôvode sudcovho majetku. Svojím zastupovaním pred disciplinárnym súdom poveril Lipšic predsedu okresného súdu Růžičku.
Súčasný hovorca ministerstva Michal Jurči nevysvetlil, prečo Štefan Harabin bývalého predsedu súdu zo zastupovania ministra v disciplinárnom konaní odvolal. Dôvody sú teda neznáme - podobne ako pri odvolávaní predsedov súdov v poslednom týždni. "Ministerstvo spravodlivosti nebude robiť personálnu politiku cez médiá. Zo zákona jasne vyplýva, kto presne môže podávať disciplinárne návrhy a kto môže pred disciplinárnym súdom zastupovať navrhovateľa," povedal. Zákon však o tom nehovorí.
Sudca Růžička nechcel dôvody svojho odvolania krátko pred začatím disciplinárneho súdu komentovať. "Každý súdny človek si musí svoj názor urobiť sám," povedal.
V zastupovaní pred disciplinárnym súdom s Cimermanom nahradí Růžičku Elena Petrusová. Minister ju zároveň poveril aj vedením krtíšskeho okresného súdu.
Minister Harabin nechcel cez svojho hovorcu komentovať kauzy sudcu Cimermana, a to až do ich ukončenia. Keď však bol Harabin predsedom Najvyššieho súdu, snažil sa, aby Slavomír Cimerman prišiel na súd na stáž. Pritom v tom čase bol sudca už trestne stíhaný. Disciplinárne konania voči Cimermanovi sa začali ešte za ministrovania Jána Čarnogurského. Na jeho návrh má od roku 2000 Cimerman pozastavený aj výkon funkcie. Zhruba šesť rokov sudca čelí aj trestnému stíhaniu zo zneužitia právomocí verejného činiteľa a brania úplatku.
Cimerman obvinenia odmieta a sťažuje sa, že vyšetrovanie trvá príliš dlho. To potvrdil aj Ústavný súd, ktorý za prieťahy prikázal polícii vyplatiť sudcovi 30-tisíc korún odškodné.
Daniel Lipšic sudcovi Cimermanovi vyčítal, že nedokázal dôveryhodne vysvetliť prírastok svojho majetku za rok 2002, teda za obdobie, keď už dva roky poberal znížený plat 13-tisíc korún mesačne.