Zákon proti teroru siahne na práva

BRATISLAVA - Vláda Roberta Fica pripravuje nové právne opatrenia na boj proti extrémizmu a terorizmu.

Na internetovej stránke ministerstva vnútra už je návrh legislatívneho zámeru zákona o boji proti terorizmu a extrémizmu. Vypracovalo ho ešte predchádzajúce vedenie ministerstva v čase, keď bol ministrom vnútra Vladimír Palko (KDH). V návrhu sú zmeny, ktoré sa v prípade schválenia návrhu dotknú ľudských práv tak, ako ich zaručuje súčasný právny poriadok. Uvažuje tiež o zmene ústavy.

Legislatívny zámer hovorí, že v prípade osôb podozrivých z terorizmu treba prijať takú zmenu v ústave, ktorá by umožňovala odobratie štátneho občianstva Slovenskej republiky v prípade, ak ide o občana pôvodom z iného štátu. Dnes platí, že ak cudzinec získal slovenské štátne občianstvo, nemožno mu ho už odobrať. Vláda tiež navrhuje sprísniť podmienky pri udeľovaní občianstva. Napríklad to, že je žiadateľ o občianstvo rodinným príslušníkom slovenského občana - napríklad manželom alebo manželkou - by už nebola poľahčujúca okolnosť na získanie občianstva.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V legislatívnom zámere sa tiež píše o potrebe hovoriť aj o "prelomení možnosti odmietnuť/odoprieť svedeckú výpoveď". Odmietnuť svedčiť dnes môže každý, kto by svojou výpoveďou poškodil seba alebo svojich blízkych príbuzných.

Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer) na zámer, ktorý pripravil jeho rezort za ministrovania Vladimíra Palka, zatiaľ nemá názor a analyzuje ho. "Požiadali sme o odklad termínu predloženia do vlády," povedal hovorca ministerstva Erik Tomáš. "Dobré návrhy určite zostanú v legislatívnom zámere zachované," dodal. Ktoré z návrhov uvedených v legislatívnom zámere zákona sú dobré, nepovedal.

Do pripomienkového konania išiel návrh už za súčasného vedenia ministerstva. Hovorca Tomáš povedal, že konečný návrh chcú vypracovať čo najskôr, lebo ide o ich prioritu. Legislatívny zámer zákona o boji proti terorizmu a extrémizmu navrhuje okrem iného predĺžiť 48-hodinovú lehotu na odovzdanie predbežne zadržanej osoby na súdne stíhanie, a takisto aj 72-hodinovú lehotu pre sudcu, ktorý v prípravnom konaní rozhoduje o väzbe alebo o prepustení na slobodu. S týmto má podľa informácií SME problém ministerstvo spravodlivosti pod vedením Štefana Harabina (HZDS), aj keď to sa včera k návrhu nevedelo vyjadriť. Hovorca ministerstva Michal Jurči včera povedal len to, že v návrhu sú viaceré opatrenia, "ktoré majú podstatne obmedzovať základné ľudské práva a slobody".

SkryťVypnúť reklamu

Polícia by mala mať v budúcnosti tiež právo prelomiť bankové tajomstvo nielen v prípade odhaľovania daňových únikov a legalizácie príjmov z trestnej činnosti, ale aj v súvislosti s bojom proti extrémizmu a terorizmu.

Zámer hovorí o zavedení inštitútu nedovolených cirkví a náboženských spoločností a o sprísnenej kontrole nadácií. Tie vraj podľa doterajších skúseností polície využívajú teroristi na zaobstaranie prostriedkov, ich prerozdelenie a na priamu logistickú podporu teroristických aktivít.

Poslanec KDH a exminister spravodlivosti Daniel Lipšic si zmeny, ktoré obsahuje legislatívny zámer, vie predstaviť s jedinou výnimkou - nikto by nemal nútiť človeka vypovedať proti sebe. V prípadnom spore s ochrancami ľudských práv je na strane sprísnenia zákonov. "Máme do činenia s veľmi nebezpečným nepriateľom, ktorý sa nerozpakuje ohroziť nevinné životy. Právo na život je najdôležitejšie, a to musí chrániť štát," tvrdí. Toto právo má podľa Lipšica prednosť pred právom na súkromie.

SkryťVypnúť reklamu

V koncepcii boja proti extrémizmu, ktorú schválila vláda Mikuláša Dzurindu v máji 2006, a na ktorú sa aj tento návrh odvoláva, sa o ľavicovo orientovaných extrémistických skupinách ešte píše, že sympatizujú s komunizmom. Priamo v legislatívnom zámere sa už slovo komunizmus nepoužíva. Ľavicovo orientovaní extrémisti sú podľa neho "prezentovaní anarchistickými a antiglobalistickými ideami".

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 584
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 303
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 116
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 336
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 914
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 862
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 397
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu