Smer a jeho predseda a premiér Robert Fico si zobrali ďalší čas na rozmyslenie.
Vláda mala pôvodne vziať na vedomie analýzu činnosti Špeciálneho súdu, ktorú predložilo ministerstvo spravodlivosti, a zaviazať ministra Štefana Harabina (HZDS) prijať zákon, ktorý by vyradil tento súd zo sústavy slovenských súdov. Napokon však zostalo iba pri prijatí analýzy na vedomie.
"Otvárame verejnú diskusiu o existencii opodstatnenosti Špeciálneho súdu a Úradu špeciálnej prokuratúry," povedal Fico asi po sedemhodinovom rokovaní vlády.
Špeciálny súd podľa premiéra nemá také výkony, aké by mal mať, a nezaoberá sa takými vecami, akými by sa mal.
"Treba vážne diskutovať o kompetencii tejto inštitúcie, o najzávažnejších veciach rozhodujú sudcovia okresných súdov, ktorí nemajú nijakú ochranu," povedal Fico.
Špeciálny súd je podľa premiéra ostrovom sudcovskej slobody a blahobytu.
"Som za to, aby existovali špeciálne inštitúcie v boji proti organizovanému zločinu, ale nech sa naozaj zaoberajú tým, čím majú," dodal.
Smer podľa informácií SME nesúhlasí hlavne s tým, aby súd riešil prípady malej korupcie. Naopak uvažuje o tom, že mu ponechá pôsobnosť pri potláčaní organizovaného zločinu alebo v kauzách ústavných činiteľov.
Premiér Fico ďalšie otázky týkajúce sa Špeciálneho súdu včera na tlačovej besede nepripustil.
Minister spravodlivosti Štefan Harabin bol spokojný aj napriek tomu, že vláda ešte súd nezrušila. "Ide o plnenie programového vyhlásenia vlády a ja som si svoju úlohu splnil," zdôraznil.
Harabin opakovane odmieta argument, že súd je dôležitý aj na popretŕhanie regionálnych väzieb, ktoré môžu ovplyvniť rozhodovanie okresných či krajských sudcov.
Podľa neho sa tento problém dá riešiť veľmi jednoducho - zachovaním špeciálnych zložiek na úrovni polície aj prokuratúry.
"Ak nejaký korupčný prípad z Bratislavy bude spadať pod špeciálneho prokurátora, tak ten môže podať obžalobu na Okresný súd v Košiciach," tvrdí Harabin.
Autor: VERONIKA ŠUTKOVÁMONIKA ŽEMLOVÁ