Draftová dvojka, ruský hokejista Jevgenij Malkin (v strede) pózuje s trénerom Pittsburgh Penguins Eddiem Olczykom (vľavo) a generálnym manažérom Craigom Patrickom. FOTO - TASR |
Generálny manažér Magnitogorska Gennadij Veličkin použil na adresu NHL spojenie "športový terorizmus". Američania kontrujú bez väčšieho úsilia v duchu topdemokratického: Nech sa človek slobodne rozhodne, kde chce hrať, či pracovať.
Dobre sú si vedomí, že Rusi budú na tom horšie s právne účinnou argumentáciou.
Radšej vykrvácať, ako ustúpiť
Tak, ako sa funkcionári z bývalej ríše veľkého medveďa rýchlo preorientovali na veľkopodnikateľov, tak u nich nevyhasína reflex výsadného postavenia, antagonistická zaťatosť. Radšej vykrvácať, ako o krok ustúpiť.
Cynický imperialista na druhom brehu si môže mädliť kontá a smiať sa aj nad ideologickým triumfom. Z rozhovoru s hráčom Jevgenijom Malkinom pre Sport Express a následne aj jeho matky Natálie zapadajú metódy generálneho manažéra Magnitogorska Gennadija Veličkina do nátlakového rukopisu "KGB".
Keď Malkin odmietol podpis zmluvy majiteľovi Rašnikovovi na jeho dači, Veličkin si vydobyl zmenu postoja na následnej návšteve u Malkinovcov. O tretej ráno. Sport Express to prirovnáva vynútenému "áno" nevesty bohatého ženícha. Veličkin sa v tom čase už nemohol vyhrážať vyhnanstvom na Sibír, len apelovať na jeho občianske záväzky. Na obvinenie z nátlaku Veličkin reagoval znalecky príznačne: "O fyzickom možno hovoriť vtedy, ak vám dajú hlavu medzi radiátor a stenu. V otázke násilia sa treba obrátiť na ruskú milíciu."
Vyčerpaný mladík, nepochybne povzbudený aktivitou agentov z NHL, vzápätí poslal Magnitogorsku výpoveď, a potom jednoducho utiekol zo sústredenia vo Fínsku.
Keby ruský zväz podpísal zmluvu s NHL, ako pred rokom urobil zvyšok európskych hokejových federácií, za Malkina by zinkasoval tabuľkových dvestotisíc dolárov. Pittsburgh bol ochotný vyrovnať sa za mimoriadny talent miliónom dolárov, podobne ako predtým Washington za Ovečkina. Lenže Magnitogorsk chcel, podobne ako Dinamo Moskva, dva milióny. Zatiaľ ruská strana nedostala ani kopejku a NHL i život idú ďalej.
Cynická Amerika
Amerika sa správa cynicky, teda marketingovo sofistikovane. V tom je najvyspelejšia, má potenciál najvýkonnejšieho trhu. Dávno sa s tým zmierila kolíska hokeja Kanada, pravidlá NHL prijala po čiastkovom odpore Čechov aj závislá Európa. Malkin sa v Rusku v internetovom hlasovaní dočkal pochopenia spoluoobčanov z Magnitogorska, spoluhráčov, nového trénera reprezentácie Bykova. Zlosť spupných funkcionárov ruských klubov sa pomaly obracia na ministra športu Viačeslava Fetisova. Ruská Duma ešte poriadne nedumala nad účinným zákonom o profesionálnom športe. Podobne ako u nás.
Na Slovensku sa dávno prijala pokorná závislosť od NHL. Bez výraznejšej, hoci nepochybne oprávnenej, historickej záťaže hrdosti, fráz.
Viceprezident nášho zväzu Ján Filc včera ďakoval novému mládežníckemu sponzorovi aj takouto argumentáciou: "Slovensko je po Kanade druhou krajinou s najväčším počtom hráčov v NHL v prerátaní na počet obyvateľov i registrovaných hokejistov."