V súčasnosti má Špeciálny súd postavenie krajského súdu a o odvolaniach rozhodoval Najvyšší súd.
Ako argument Harabin uviedol, že výkonnosť sudcov Špeciálneho súdu je podľa prieskumu ministerstva spravodlivosti veľmi nízka. Harabin za boj proti korupcii nepovažuje to, že Špeciálny súd pojednáva ekonomické kauzy iba v rozsahu nad 200 miliónov korún.
Na jeho zámery s prípadným zrušením súdu zareagoval v parlamente bývalý minister spravodlivosti Daniel Lipšic (KDH).
Program súčasnej vlády je podľa neho "príjemný pre zločin" alebo "mafia friendly".
Definitívne rozhodnutie, či dôjde k zrušeniu Špeciálneho súdu, ešte nepadlo. Podľa Lipšica to "našťastie" nie je na rozhodnutí Harabina, ale parlamentu.
Vládny program sľubuje zmenu vecnej príslušnosti, kauzy sa teda začnú pojednávať na okresnom súde. "To sa viaže aj k Špeciálnemu súdu. Chceme sa len približovať
k právu Európskej únie," poznamenal Harabin. Ak Špeciálny súd zostane, bude určite okresným súdom a odvolacím súdom môžu byť špeciálne senáty na Krajskom súde v Bratislave, tvrdí Harabin.
Lipšic na to namieta, že v krajinách, kde sú špeciálne súdy, odvolaciu agendu vybavuje Najvyšší súd. Aj preto má na Slovensku Špeciálny súd postavenie krajského súdu, a sudcovia odvolacieho, teda Najvyššieho súdu majú rovnaké náležitosti ako sudcovia Špeciálneho súdu. "Museli prejsť náročnými bezpečnostnými previerkami, ktorým sa napríklad Štefan Harabin ako sudca Najvyššieho súdu nechcel podrobiť," poznamenal Lipšic.
Bývala ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská z SDKÚ povedala, že zmena postavenia Špeciálneho súdu na úroveň okresného ešte nič neznamená. Tvrdila, že podľa niektorých sudcov Najvyššieho súdu je postavenie Špeciálneho súdu na úrovni krajského nesystémové, keďže je tu snaha o trojstupňovú sústavu súdov. Je však zvedavá, ako sa vyrieši odvolací súd.
Minister vnútra Robert Kaliňák zo Smeru nevidí v postavení Špeciálneho súdu na úroveň okresného problém.
Autor: IGOR STUPŇAN