Tí v Bruseli, čo sledujú českú politiku, sa v poslednom čase pýtajú rovnako. "Bude u vás veľká koalícia?" Hovorca Európskeho parlamentu, Belgičan Michel, prehliadol krčenie ramien a sám sa pustil do úvahy, čo by veľká koalícia znamenala. Michel vedel, že vláda z ODS a ČSSD by mala v snemovni trojštvrtinovú väčšinu a pohodlne by vládla. Už zabudol na dedičstvo opozičnej zmluvy, nevedel, že Česi volili bipolárne aj preto, aby veľkej koalícii zabránili. Začal preto hovoriť o rakúskej a belgickej skúsenosti s veľkou koalíciou a dospel k záveru, že by to pomohlo aj Čechom.
"Budete mať predsedníctvo, pred vami je úloha dohodnúť za úniu niečo s Číňanmi a vám sa bude rozpadať pražská vláda. Veľká koalícia by vám poskytla stabilitu," presviedčal Michel.
Tento názor nie je v Bruseli ojedinelý. Súhlasia s ním tiež mnohí Česi z tunajšej misie pri únii. Tiež argumentujú stabilitou. Hovoria, že problémov s českým riadením únie v prvej polovici roku 2009 bude dosť, a keď si predstavia rozporné alebo žiadne inštrukcie z Prahy, bude z toho neúspech.
Na ich názore je kus pravdy. Človek si na to spomenul v pondelok, keď do Bruselu prvýkrát prišiel slovenský minister spravodlivosti Štefan Harabin. Riešili sa zložité vízové otázky, politicky citlivý odklad zrušenia hraničných kontrol v nových štátoch a minister to zvládol tak, že nevedel vôbec nič. Pôsobil neisto, zajakával sa, a prvé čo urobil po stretnutí s médiami, bol telefonát do Bratislavy. Ťažko povedať, či ako nominant HZDS volal straníckemu šéfovi alebo rovno premiérovi zo Smeru, v každom prípade mal šťastie, že sa riešili "len" víza a pozornosť všetkých otupila horúčava.
Lenže stačí slogan o "pokoji na prácu" na ospravedlnenie koalície ODS a ČSSD? Pre tých, ktorí súhlasia s názorom, že nie, sa núka argument: predsedníctvo únie sa dá skaziť aj so stabilnou vládou.
Autor: KATEŘINA ŠAFAŘÍKOVÁ, Brusel