BRATISLAVA – Slovensko stále nemá zákon o Súdnej rade. Prezidentovi tak nemá kto navrhnúť 34 dočasne zvolených sudcov na ich doživotné vymenovanie a hrozí im zánik sudcovského mandátu. Keby ubudlo toľko sudcov, spomalili by sa už aj tak zdĺhavé súdne konania.
Člen ústavnoprávneho výboru parlamentu Peter Kresák povedal, že sa treba spýtať, kto to zavinil. „Vzájomne rozporné stanovisko medzi predsedom Najvyššieho súdu Štefanom Harabinom a ministrom spravodlivosti Jánom Čarnogurským a ďalšie nezhody, ktoré potom vznikli, boli príčinou toho, ako dopadlo hlasovanie v parlamente,“ hovorí Kresák.
Zákon o Súdnej rade, ktorý parlament prijal ešte vlani, vrátil prezident Schuster na opätovné prerokovanie.
Nový zákon tento rok zablokovali poslanci SOP a SMK. Dramatickú situáciu má vyriešiť prijatie nového zákona v skrátenom legislatívnom konaní.
Predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin si však myslí, že v Zbierke zákonov mal byť publikovaný zákon o Súdnej rade, ktorý bol schválený ešte vlani. Podľa Harabina situáciu môže účinne vyriešiť len novela ústavy. Š. Harabin tvrdí, že pokiaľ nevznikne Súdna rada, tzv. štvorročných sudcov v prechodnom období vymenuje prezident za doživotných sudcov na návrh Rady sudcov.
Kresák považuje novelizáciu ústavy za komplikované a účelové riešenie. Ak by aj sudcom podľa Kresáka mandát uplynul, zostali by im všetky náležitosti, len by nerozhodovali. Venovali by sa napríklad agende, ktorá prislúcha vyšším súdnym úradníkom.
„V žiadnom prípade,“ kontroval tomuto názoru Harabin, lebo ak sudcom zanikne mandát, tak i štátnozamestnanecký vzťah a predseda súdu im plat nemôže priznať. Porušil by tým rozpočtovú disciplínu. „Mohol by s nimi uzatvoriť pracovný pomer napríklad na funkcie tajomníkov, vrátnikov, podľa voľných pracovných miest.“
Vedúci úradu ministerstva spravodlivosti Daniel Lipšic povedal, že ministerstvo spravodlivosti pripravilo legislatívne riešenie, podľa ktorého sa sudcom mandát zachová. Predložený návrh zákona o Súdnej rade i novela zákona o sudcoch a prísediacich v prechodnom ustanovení hovorí, že sudcovia zvolení na štyri roky by zostali vo funkcii, kým by neboli vymenovaní prezidentom na návrh Súdnej rady. (sp)