Vyskytujú sa vo vinohrade, na viniči aj v pôde.
Aj napriek trvalému obmedzovaniu je fauna v monokultúre viniča pestrá. Má opodstatnenie, aj keď pestovateľovi robí neraz problémy pri ochrane hrozna. Na likvidáciu niektorých hubových chorôb a škodcov používame aj agresívnejšie ochranné prostriedky, vždy však musia byť primerané intenzite výskytu a predvídaným škodám. Faunu regulujeme v záujme zachovania životného prostredia. Vyhýbame sa pritom aplikácii jedovatých alebo škodlivých prípravkov, ktoré ohrozujú napríklad introdukované dravé roztoče, včely, vtáky či zver. Rastliny na zelené hnojenie sú alternatívou v potláčaní výskytu burín a podporujú faunu pod mulčom.
Fauna v záhradke alebo vo vinohrade je prirodzeným spoločenstvom biocenózy. Nemali by sme proti nej tvrdo zasahovať, ak pôsobí pod hranicou hospodárskej škodlivosti. Ak chceme časť fauny obmedziť, neznamená to úplne ju zničiť. Prírodné klimatické podmienky - teplota, vlhkosť vzduchu, fyzikálne i chemické vlastnosti pôdy, ako aj obživa jednotlivých druhov fauny priamo zasahujú do jej rozvoja i regulácie (samoregulovanie).
K faune našich vinohradov patria všetky organizmy žijúce v pôde, na viniči, prípadne na hostiteľských rastlinách. Tvorí ju pôdny edafón, teda živočíchy, mikroorganizmy, vláknité baktérie (aktinomycéty), koreňokazné huby, voška viničová (fyloxéra) a iní škodcovia. Okrem uvedených organizmov k hospodársky významným patria háďatká, dážďovky, ulitníky, vtáky a hlodavce. Z najnebezpečnejších sú to mykózy - hubovité choroby, ktoré ničia vinič a hrozno počas vegetácie. Zo živočíšnych škodcov tvorí najväčšiu skupinu hmyz - rovnokrídlovce, roztoče, strapky, bzdochy, červce, cikádky, vošky, blanokrídlovce (osy), chrobáky, motýle, obaľovače a iné.
Nosánik viničový (zobonoska viničová, vincúr) je polyfágny (veľmi pažravý), 4 až 7 milimetrov dlhý zeleno-modrý chrobák. Na začiatku pučania škodí vyžieraním púčikov. Samičky po oplodnení nakladú 2 až 6 vajíčok, obhrýzajú stopky listov a neskôr sa zakuklia v pôde. Na jeseň vyliezajú z pôdy chrobáky, ktoré obžierajú listy a potom prezimujú v úkrytoch. Na jar po zistení vyžierania púčikov treba vinič ošetriť insekticídom.
Autor: Prof. Ing. ALOJZ VEREŠ, DrSc.