FOTO - IT |
Z listovej zeleniny možno v letných mesiacoch vysievať priamo na hriadky špenát siaty, šalát zimný, valeriánku poľnú a žeruchu. Špenát patrí medzi najvzácnejšie druhy zeleniny. Má vysoký obsah vitamínov C, Bc a E, horčíka, jódu, vápnika, chlorofilu, lecitínu a vlákniny. Jeho korene obsahujú saponín, ktorý zvyšuje schopnosť rastliny prijímať živiny. Preto sa odporúča po zbere listov nechať v pôde korene a zapracovať ich do nej.
Špenát jesenný možno vysievať počas augusta a zberať ho v októbri. Pre jarný zber sa vysieva v septembri (pri šírke radov 0,15 až 0,20 metra). Vegetačné obdobie od jesenných výsevov po jarný zber je asi 250 dní. Špenát sa dobre znáša so všetkými druhmi zeleniny. Na jeho pestovanie sú vhodné najmä hlinitopiesočnaté, humózne a vododržné pôdy s pH 6 až 7,5. Neznáša suché a kyslé pôdy a veterné polohy.
Ekozáhradkárom možno odporučiť najmä odrody Herkules, Matador a Monores, ktoré veľmi dobre prezimujú a nevybiehajú predčasne do kvetu. Odroda Monores je odolná proti plesni špenátovej. Zo špenátu jesenného sa osvedčili aj hybridné odrody Adele, Consista, Lina, Polka, Spartacus, Taurus a Trio.
Šalát zimný je vzácny druh ľahko stráviteľnej zeleniny, ktorý spestrí jedálny lístok chutnými hlávkami už od polovice apríla. Je bohatý na vitamín C, B1, B2 a provitamín A, draslík, železo horčík, asparagín, laktucín a vlákninu. Je vhodný aj pri diétach pre chorých. Vysievame ho od polovice augusta do polovice septembra a zberáme od apríla. Priesady vypestujeme na množiteľskom záhone a koncom septembra ich presadíme do dobre pripravenej pôdy zásobenej humusom. Vysádzame ich do riadkov vzdialených 0,25 až 0,30 metra. Mikroklímu pri jeho pestovaní môžeme zlepšiť pokrytím pôdy prerezávanou fóliou alebo netkanou textíliou. Odporučené odrody sú najmä Altenburský a Humil, ktoré spoľahlivo prezimujú.
Valeriánka poľná je drobná šalátová zelenina s vyššou výživnou hodnotou, ako má hlávkový šalát. Je to nenáročná mrazuvzdorná zelenina, ktorú konzumujeme výlučne v surovom stave vo forme rôznych šalátov. Vysievame ju do riadkov vzdialených od seba 0,10 až 0,15 metra, pričom semená len ľahko prekryjeme zeminou a jemne pritlačíme lopatou. Cez zimu sa odporúča porast pokryť fóliou alebo netkanou textíliou, takže v predjarí máme v bezmrazových dňoch chutnú zeleninu. Registrovanou odrodou je odroda Deutscher.
Podľa lunárneho kalendára sú optimálnymi dňami pre výsevy týchto druhov zeleniny 20. až 24. august a 8. a 9. september.
Autor: Doc. Ing.VILIAM HORNIAK, CSc.