Švédska polícia objavila včera ďalšie telo obete požiaru diskotéky v Göteborgu. Počet obetí sa tak podľa informácie švédskej tlačovej agentúry TT zvýšil na 63. Polícia doteraz správu o poslednej obeti nepotvrdila. Plamene, ktoré v priebehu piatich minút zachvátili minulý štvrtok diskotéku v Göteborgu, donútili mladých ľudí, aby skákali z okien druhého poschodia, zatiaľ čo tí, ktorí zostali vo vnútri, podľahli toxickému dymu. Agentúra TT uviedla, že poslednú obeť našli vyšetrovatelia včera okolo obeda pri prehľadávaní popola a skúmaní príčin požiaru. Polícia doteraz nevylúčila možnosť úmyselného podpaľačstva ani náhodné vznietenie. Posledné telo patrilo pravdepodobne dievčaťu z Göteborgu, ktoré bolo doteraz nezvestné.
EURÓPSKY SÚD PRE ĽUDSKÉ PRÁVA
Za účasti ministrov spravodlivosti a zahraničných vecí, predsedov najvyšších a ústavných súdov a poslancov zo štyridsiatich členských krajín Rady Európy otvorili včera v Štrasburgu Európsky súd ľudských práv. Ako na inauguračnom ceremoniáli povedal generálny tajomník Rady Európy Daniel Tarschys, nový Európský súd bude garantom spravodlivosti v Európe, založenej na spoločných demokratických hodnotách. Slovensko na slávnosti okrem Viery Strážnickej, ktorá je jedným zo 40 zvolených sudcov Európskeho súdu ľudských práv, zastupoval aj predseda Ústavného súdu SR Milan Čič, predseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin a minister spravodlivosti SR Ján Čarnogurský. Včerajšia inaugurácia Európskeho súdu je podľa Milana Čiča jedinečná udalosť, o čom svedčí veľká účasť ministrov, sudcov a poslancov. Predseda Ústavného súdu SR vyzdvihol fakt, že nový Európsky súd bude zasadať permanentne, a preto možno očakávať, že jeho agenda by sa mala vybavovať oveľa rýchlejšie.
GARZÓN POŽIADAL O VYDANIE PINOCHETA
Španielsky sudca Baltasar Garzón, ktorý vydal zatykač na bývalého čílskeho diktátora Augusta Pinocheta, podal včera španielskej vláde oficiálnu žiadosť, v ktorej žiada Veľkú Britániu o vydanie generála Pinocheta španielskej justícii. Kým však dokument, obsahujúci viac než 400 strán právnych argumentov, bude podstúpený diplomatickou cestou do Londýna, musí ho schváliť španielsky kabinet. Španielska vláda prisľúbila, že podporí snahy o vydanie A. Pinocheta Madridu, ak o to španielska justícia formálne požiada. Ak však Snemovňa lordov, ktorá plní úlohu najvyššieho súdu Veľkej Británie, rozhodne v prospech Pinocheta, exdiktátor bude môcť okamžite opustiť Britániu.
COHEN ROKUJE O IRAKU
Americký minister obrany Wiliam Cohen včera v súvislosti s krízou medzi Irakom a medzinárodným spoločenstvom začal v Londýne cestu po európskych a blízkovýchodných spojeneckých metropolách. Uviedol to hovorca londýnskeho veľvyslanectva Spojených štátov. Podľa jeho slov Cohen hovoril pri doplňovaní paliva na letisku Heatrow asi hodinu so svojím britským kolegom Georgom Robertsonom. Hovorca neoznámil žiadne podrobnosti o obsahu rokovania. Do Európy a do Perzského zálivu Cohena vyslal americký prezident Bill Clinton. Dal mu za úlohu, aby so spojencami rokoval o rozhodnutí Iraku, ktorý cez víkend prerušil spoluprácu so zbrojnými inšpektormi OSN. (TASR, ČTK)