Brigáda je možnosť, ako účelne tráviť čas popri štúdiu, zarobiť si peniaze a naštartovať kariéru. Dnes už nie je nič nezvyčajné, ak sa firmy obhliadajú po absolventoch s praxou. Nie je to oxymoron, získavať skúsenosti popri štúdiu je úplne bežné. Brigáda môže byť niekedy pekná spomienka z mladosti, inokedy príležitosť, na ktorej postavíte celú ďalšiu kariéru.
Príklady nájdeme doma aj v zahraničí. Brad Pitt sa živil pred svojou hereckou kariérou ako lákadlo na hostí v kostýme žltého kuraťa. Michelle Pfeiffer pracovala v supermarkete a Steve Jobs počas vysokej školy brigádoval v technologickej spoločnosti Hewlett-Packard (HP) v Silicon Valley. Práve tu sa spoznal so Stevom Wozniakom, čo ich posunulo až k značke Apple. Cesty brigády sú nevyspytateľné. Už len začať.
1. Čašník - Tringelty a komunikácia so zákazníkom

Na tejto pozícii začínalo mnoho známych osobností aj úspešných podnikateľov či zamestnancov. Pozícia je vhodná preto, že stačí trocha zručnosti a môžete začať pracovať hneď. Zaujímavosťou tohto remesla sú okrem oficiálnej pláce aj tringelty, ktoré však nepredstavujú len finančný benefit. Hosť dá prepitné iba tomu, kto je milý, ústretový, jednoducho pôsobí dobre na ľudí. To sú vlastnosti, ktoré sa určite ešte zídu.
Pozícia čašníka je zaujímavá aj tým, že je to akási vstupenka do gastrobiznisu. Ako čašník si svojho času privyrábal aj Andy Kraus a príkladom úspešného príbehu je Miroslav Nosáľ, ktorý začínal ako čašník, nazbieral skúsenosti po svete a dnes vlastní niekoľko vlastných prevádzok.
2. Plavčík - Zodpovednosť a schopnosť zachrániť život

Ako plavčík na kúpalisku vo Vlčkovciach brigádoval aj Vlado Voštinár. Výhodou tohto remesla je nielen to, že sa udržíte v kondícii fyzicky. Získavate znalosti záchrany v bazénoch, z poskytovania prvej pomoci, ošetrovania úrazov, koordinácie záchrany a nie ste obmedzený len na dvojmesačné letné aktivity.
S certifikovanými kurzami plavčíka dostávate medzinárodnú licenciu a ako plavčík a záchranár môžete vykonávať prácu plavčíka po celom svete. Tak si môžete vyskúšať prácu od Ameriky po Austráliu.
Ako záchranár sa človek dokáže uplatniť nielen na otvorených vodných plochách a v plaveckom prostredí, ale aj ako pracovník v regeneračných, rehabilitačných a kúpeľných zariadeniach.
3. Práca v McDonald's

Brigáda v McDonald's rozhodne nie je len o tom, či zabudnete alebo nezabudnete vložiť uhorku do hamburgeru. Dostávate možnosť získať prax na mnohých pozíciách a skúsenosti z nich potom dokážete uplatniť aj mimo reštauračného zariadenia. Prípadne môžete kariérne postupovať na zaujímavé pozície.
McDonald's vám dá základy komunikácie a koordinácie tímovej práce, ale aj manažérske soft skills ako napríklad motivácia zamestnancov, finančné plánovanie, zvládnutie logistiky aj celkovo vedenie menšieho podniku.

Príkladom je Oľga Hammer, dnes šéfka PR a marketingu v Eurovea. Po príchode do Bratislavy si v Mekáči začínala privyrábať a po trištvrte roku prešla na plný úväzok. V dobe, keď bola zodpovedná za lokálny marketing na Slovensku, vyhrali v rámci siete McDonald's európsku cenu za najlepší lokálny marketing. To ju posunulo kariérne do sféry marketingu, kde ostala dodnes.
McDonald's je tak firmou, kde sú dvere otvorené pre šikovných ľudí z ktoréhokoľvek odvetvia.
4. Animátor - kreatívna práca a práca s deťmi

Byť animátorom nie je vôbec jednoduché, ale práve zložitá cesta otvára možnosti pre prácu v cestovnom ruchu, alebo v oblasti psychológie a lektorovania.
"Pracovať s deťmi som začala na strednej škole ako dobrovoľník na detských podujatiach ako Snehulienka. Časom som zistila, že práca s deťmi ma veľmi napĺňa, pretože deti mi dodávajú obrovskú energiu, lásku a neustálu túžbu na sebe pracovať a rozvíjať svoju kreativitu."
"Postupom času som začala pravidelne organizovať rôzne motivačné podujatia pre materské aj základné školy, mestá či obce a pre veľký záujem tomu tak ostalo dodnes. Táto vášeň sa pre mňa stala životným poslaním a teším sa, že aj do tohto typu práce dokážem vsunúť moje zručnosti zo psychológie. Cítim sa veľmi šťastná a naplnená pri práci s našimi budúcimi generáciami,“ hovorí Andrea Urbašíková, motivátorka a lektorka Neurolingvistického programovania.
5. Práca na recepcii

Miloš Zápleta dnes podniká, ale spomína si, ako robil na vysokej škole recepčného v hoteli:
„Bola to super práca. Obvykle som brával nočné, kedy bolo menej hostí a ja som sa tak mohol učiť do školy. Ak som nemal doobeda vyučovanie, všetko sa dalo pekne zladiť. Bola to pre mňa aj referencia, keď som sa neskôr uchádzal o prácu na zaoceánskej lodi. Po skončení školy som mal dosť prostriedkov, aby som cestoval a popri tom sa začal venovať budovaniu biznisu."
Všetko to však začalo ako brigáda v jednom z menších mestských hotelov. Aj tu platilo, že pre ďalších zamestnávateľov bol s praxou hneď zaujímavejší. Navyše skoré zamestnanie je vždy aj školou života nutnou pre úspech vo vlastnom podnikaní.
Tento článok vám prináša McDonald's.
Pravidlá pre spoluprácu medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť na tomto odkaze.
Autor: Marek Mittaš pre McDonald's