Počas pohybu telo stráca tekutiny vo zvýšenej miere, to všetci vieme. S každým pohybom, s každým vynaloženým úsilím naše telo stráca tekutiny. Ak nám počas športovania chýba životodarná tekutina, naša krv a ostatné telesné tekutiny sa zahusťujú a srdce má s pumpovaním krvi viac práce.
Koľko piť a kedy?
"V minulosti prevládal názor, že pri športovaní by sme mali piť málo, aby tekutina nezaťažovala žalúdok a krvný obeh. Aj potenie sa tým malo znížiť. V súčasnosti však vieme, že prirodzenú potrebu prijímať tekutiny netreba nijakým spôsobom obmedzovať. Nedostatok vody totiž znižuje náš výkon.
Pri bežnej životospráve obsahuje potrava asi polovicu celkového potrebného množstva vody, druhú polovicu musíme nahradiť nápojmi." radí MUDr. Branislav Delej, vedúci lekár slovenskej olympijskej výpravy.
Koľko: o liter-dva viac ako inokedy
Zatiaľ čo bežne stačí prijať 2 až 3 litre tekutín denne, v deň, keď človek športuje, by mal vypiť približne 1 až 2 litre navyše. Samozrejme, že to závisí od druhu športu, intenzity a prostredia, v ktorom ho vykonáva.
Ako často piť
Tekutiny by sme mali prijímať radšej častejšie a v malých množstvách. Počas jednej hodiny rekreačného pohybu, napríklad tri až štyrikrát po dva decilitre. Aj keď počas tejto hodiny vypotíme asi jeden liter potu, liter vody by bol pre organizmus predsa len záťažou. Lepšie je vynahradiť si to po skončení športovania. Po skončení športovania dobre padne poriadny dúšok osviežujúceho nápoja. Jeho zloženie už nie je také dôležité ako jeho množstvo. Vhodné sú pramenité a minerálne vody, limonády a džúsy.
Rada športového lekára:
"Siahnite radšej po nesýtených alebo mierne sýtených nápojoch. Bublinky sa k športu nehodia." (šim)