Pôvodná idea mala atraktívny slogan: "Behá recept, nie pacient." Súhlas zdravotnej poisťovne s drahším liekom si už nemal prácne zaobstarávať pacient, ale lekár. Všetko malo fungovať cez internet, takže procedúra nemala trvať dlhšie ako 30 minút.
Prax však znechutila pacientov i lekárov. Poisťovne totiž zatiaľ nie sú spojené s ambulanciami on-line, takže v lepšom prípade sa lekár s revíznym lekárom poisťovne dohovára faxom a na odpoveď čaká hodiny, ak nie dni. Chorí tak často na svoj liek čakajú dlhšie, než by si do poisťovne zašli osobne.
"Je to chaos," hovorí rozrušene pre agentúru APA pani Astrid z Viedne. Po ťažkom neurologickom ochorení je od svojho lieku závislá. "Ráno som si vzala posledné dve tablety, a tak som navštívila svojho lekára. Ten mi však liek nemôže predpísať." Obaja teraz čakajú na súhlas poisťovne. "Za posledné štyri dni sme od poisťovne nedostali ešte ani jediný fax s povolením," vysvetľuje lekár.
Podobné správy prichádzajú aj z iných častí Rakúska. V Salzburgu čakajú pacienti najmenej tri hodiny a napätá je situácia aj v ambulanciách v korutánskom Klagenfurte. "Je to idiotské nariadenie," nadávajú tam pacienti.
Nespokojný je aj prezident Rakúskej komory lekárov Reiner Brettentahler: "Základná myšlienka je určite správna, ale realizácia je fušerská a úplne vzdialená praxi, takže kolegovia sú maximálne frustrovaní."
Tlak verejnosti chce využiť a požiadať ministerstvo zdravotníctva, aby nariadenie odložilo do konca roka. Vtedy čakajú zdravotníctvo ďalšie zmeny, ktoré by postup urýchlili. Zaviesť sa majú čipové karty zdravotného poistenia, takže komunikovať sa bude cez internet, tak ako sa plánovalo.
Ministerka zdravotníctva Maria Rauchová-Kallatová dovtedy nič rušiť nemieni. Zmeny sa plánovali spolu so zástupcami lekárov a vedelo sa o nich rok dopredu. Času na prípravy bolo podľa nej dosť.
Na zvyšných jedenásť mesiacov sa tak budú musieť pacienti vyzbrojiť značnou dávkou trpezlivosti. A nielen pri čakaní v ambulanciách. Po novom musia viac zaplatiť za recept v lekárni i za pobyt v nemocnici.