BRATISLAVA - Prácu Krajského súdu v Banskej Bystrici, ktorý má aj kompetencie Špeciálneho súdu, komplikuje spor s Najvyšším súdom o to, akú podobu majú mať ním predkladané spisy. Senát Najvyššieho súdu vedený Štefanom Harabinom nerozhodol o niekoľkých väzobných veciach a vrátil spisy v kauze ľahkých motorových olejov, lebo neboli kompletné a listinné dôkazy v nich neboli očíslované - žurnalizované.
Harabin tvrdí, že o takýchto spisoch nechce rozhodovať. V marci sa na potrebe zasielania kompletných spisov uznieslo aj trestné kolégium Najvyššieho súdu a informovalo prokuratúru. "Generálna prokuratúra dostala prípis a rešpektuje rozhodnutie Najvyššieho súdu," potvrdila hovorkyňa prokuratúry.
Predseda banskobystrického súdu Ľudovít Bradáč vyhlásil, že kým sa od septembra nezačal Najvyšší súd touto agendou zaoberať, s takouto podobou spisov nebol žiadny problém a súdy ich akceptovali. Podľa Bradáča je prípustné, aby vyšetrovacie spisy, o ktoré v tomto prípade ide, neboli žurnalizované.
Takúto prax potvrdil aj Ondrej Mularčík zo Slovenskej advokátskej komory: "Spis nezvykne byť vždy žurnalizovaný a zošitý." V praxi vyžaduje, aby bol spis na súde žurnalizovaný. "Potom nemôže dôjsť k tomu, aby sa dokument stratil alebo ho tam niekto doložil," dodal.
Tibor Kubik, poverený vedením Krajského súdu v Bratislave, tvrdí, že súd musí spisy žurnalizovať od okamihu, keď ich prevzal. Dovtedy sa o to mali starať policajti, prípadne prokurátor.
Juraj Kolesár z Katedry trestného práva v Bratislave si myslí, že v tomto štádiu konania sa spisy nemusia žurnalizovať. Tvrdí, že Špeciálny súd je nový prvok a mali by sa mu prispôsobiť aj ostatné zložky. (rp)
Gereg: Nežurnalizovaný spis dovoľuje manipuláciu
BANSKÁ BYSTRICA - Advokáta Jána Gerega pobúrilo stanovisko vedenia banskobystrického krajského súdu, že by mal Najvyšší súd rozhodovať o väzbe aj na základe nežurnalizovaných vyšetrovacích spisov. Podľa Gerega môže neočíslovaný listinný dôkazový materiál v spise spôsobiť obrovské problémy a zavedenie tohto princípu umožní svojvôľu orgánov v prípravnom konaní, najmä vyšetrovateľov.
"Sudca Najvyššieho súdu Harabin má jednoznačne pravdu. Ak budú sudcovia rozhodovať na základe nekompletných spisov, je to nehoráznosť." Právnickú obec vyzval, aby sa proti tomu vzbúrila.
Gereg tvrdí, že sudcovia Špeciálneho súdu podľahli tlaku polície a vyšetrovateľov. Advokáti majú údajne poznatky o tom, že niektorí sudcovia rozhodujú o väzbách bez predloženia kompletného vyšetrovacieho spisu, ale nemajú to ako dokázať.
Nežurnalizovaný vyšetrovací spis a neočíslované dôkazy umožňujú podľa neho manipuláciu. "Kedykoľvek môžu obviniť obhajcov, ale aj opačnú stranu sporu z toho, že zo spisu nejaký dôkaz zobrali alebo doložili," dodáva Gereg. (wm)