Medvede v lesoch okolo Edmontonu nastupujú na dlhý zimný spánok. Vášnivý poľovník PETR SVOBODA (57 r.) hovorí, že ich asi napodobní. Hráčsky agent Žigmunda Pálffyho si to môže dovoliť. Svoboda už pred rokom predpovedal, že táto zima bude hrozná nuda. Prerušenie hokejovej NHL odhadoval na 12 - 16 mesiacov.
Rozhorčení fanúšikovia upozorňujú, že pri spore hráčov s majiteľmi klubov NHL sa zabúda na agentov. Že práve oni narobili najviac škody v zákopovej vojne tým, že pestujú u hráčov pocity dôležitosti a ukrivdenosti. Majú záujem na ich vysokých platoch a z nich plynúcich províziách. Čo vy na to?
Nezmysel. Biznis predsa stojí aj nám. My agenti potrebujeme, aby hráči hrali a hýbali sa medzi klubmi. Najmä veľké agentúry zamestnávajúce množstvo ľudí finančne krvácajú, prepúšťajú.
Vo verejnosti sa stupňuje averzia voči hráčom. Ľudia zarábajúci 30- až 40-tisíc dolárov ročne ťažko chápu, že hráčom sa mália priemerné platy 1,8 milióna ročne.
Majitelia klubov s tým kalkulujú. Populizmus postavený na starej ľudskej podstate o závisti. Hráči predsa zarábajú presne toľko, koľko sú ľudia svojim záujmom ochotní zaplatiť. Normálny princíp obchodu, najlepší hokejisti sú herci. Možno keby niekto vymyslel lock out v Hollywoode, pozastavila by sa verejnosť nad tým, že hviezdny herec zhrabne za jeden film dvadsať miliónov a trvá mu to iba mesiac. Lenže tam producenti neskúšajú zavádzať komické regulácie trhu.
Časopis Forbes potvrdil, že majitelia klubov zveličujú svoje straty.
Je to ich známe a obchodne logické úsilie. Napríklad na marketingu klubu v Detroite sa podieľa vyše dvadsať firiem. Príjmy z hokeja plynú z rôznych oblastí, od televízie cez vstupenky až po parkovné a pizzu. Peniaze sa dajú presúvať do rôznych kolónok. Majitelia vám ťažko nedajú nazrieť do svojej skutočnej knihy.
Dajú sa v Amerike odpísať straty z daní len tak, ako to často tvrdia hráči?
V zásade áno. Ale za predpokladu, že majiteľ zarobí dostatočný zisk na iných obchodných aktivitách.
Ako vidíte vývoj lock outu?
Táto sezóna je stratená. Zainteresovaní ľudia to už viac-menej berú ako hotovú vec. Všetko sa rozhýbe až na budúci rok v septembri. Vtedy nastúpi pud sebazáchovy, že je ohrozená celá existencia NHL.
Tvrdíte, že hráči chcú hrať, ale zamestnávatelia ich vyhodili z roboty, hoci im sami ponúkli zmluvy. V čom je podstata?
Zdôrazňujem, že na každej hráčskej zmluve je okrem manažéra klubu aj podpis samotného majiteľa. V podstate ide o to že väčšina - asi dvadsiatka majiteľov klubov - chce presvedčiť zvyšných desať, aby pristúpili na zavedenie platového stropu. Motívom je, že väčšina nevládze svojimi platmi konkurovať tým, čo sa bavia rozhadzovaním peňazí. A tí sú pre hráčov i nás agentov, naopak, veľmi milí kamaráti. I keď objektívne často uletení - keď sú, povedzme, Holíkovi ochotní platiť deväť miliónov ročne a on pendluje medzi druhou a treťou lajnou.
Poznáte sa s komisárom NHL Garym Bettmanom. Ako odhadujete jeho ďalšie kroky?
Tento týpek stále nemá o hokeji ani šajnu, hoci riadi NHL už trinásť rokov. Obchodne si počínal úspešne. NHL expandovala, no zrazu majitelia tvrdia opak. Bettman neustúpi ani o krok. Veľmi dobre vie, že mu ide o krk. Majitelia mu naň priložili nôž. Buď dosiahne platový strop, alebo ho vyhodia. Tak sú rozdané karty.
Čo sa môže stať s NHL, ak si Bettman uchráni kožu? A čo ak mladší hráči stratia nervy a podvolia sa tlaku majiteľov?
O rok v septembri sa dá očakávať trieštenie hráčskej jednoty. No, diváci, teda nakupujúci, stále budú túžiť po najkvalitnejšom tovare, nie druhej triede. V Kanade sa bude hrať hokej vždy, v Amerike sa však po roku či dvoch nemusia kluby z prerušenia súťaže spamätať. Hispánske obyvateľstvo v Los Angeles si namiesto hokeja bez problémov nájde náhradu v rodeu. Keď urobíte anketu niekde na Floride, osem z desiatich Američanov vám odpovie, že netušia, či prebieha nejaký lock out v NHL. Na druhej strane Kanaďania sa aj po päťročnej výluke okamžite postavia do radu na lístky, len aby videli najlepších hráčov. Majú hokej zakorenený vo výchove.
S Bettmanom ste pri rozpade Československa pracovali na zmluve medzi NHL a českým i slovenským zväzom o náhradách za hráčov. Prečo ani vtedy nedošlo k dohode?
Nie vinou Bettmana, ale zásluhou prieťahov zo strany českého i slovenského zväzu. Nakoniec sa zmluva nestihla podpísať včas a obe krajiny spadli pod strešný protokol Medzinárodnej hokejovej federácie. Český i slovenský hokej prišiel o pekné milióny. Teraz sa peniaze za ich hráčov po odchode do NHL drobia cez IIHF. Škoda.
Nemohol by teraz byť aktívnejší šéf hráčskej asociácie Robert Goodenow?
Nie je na ťahu. Opakujem, že hráči neštrajkujú. Mohol by akurát skúsiť prehovoriť menšinu bohatých, aby poslali Bettmana mimo vplyvu. Neveľmi reálne.
Nehrozí, že uvoľnené miesto na trhu obsadí konkurenčná World Hockey Association s protagonistom Bobbym Hullom?
Nehrozí. Nie sú schopní dať dokopy také veľké peniaze. Táto alebo iná nová súťaž môžu pýtať za lístok na zápas okolo pätnásť dolárov, a to nemá perspektívu. V Detroite stoja lístky na NHL 100 - 150 dolárov. Aj v ekonomicky slabšom Edmontone od 30 do 140 kanadských.
Existuje v ruskej Superlige reálna konkurencia?
Vonkoncom nie. V Rusku nejde o životaschopný marketing založený na zdravých princípoch. To, že tam hrajú Jágr a spol., je postavené iba na tom, že stále sa nájde niekto, kto je ochotný do hokeja strkať peniaze a prakticky nič sa mu z tých malých arén nemôže vrátiť. Ide o postavy ako Chodorkovskij a podobne. Nič perspektívne. Ale povedzme si na rovinu, podobne sa robí hokej aj na Slovensku a v Čechách. Príjmy zo vstupného nezaplatia hokejistom prakticky ani ľad. Ide o to, kto dlhšie vládze vyhadzovať peniaze von oknom.
Zo slovenských hráčov zastupujete Páffyho, Fabuša, Cígera. Ako sa s nimi spolupracuje?
Žigo Pálffy je v pohode. Cez Vladimíra Ružičku sme sa dohodli, že ho umiestnime do pražskej Slavie. Páči sa mu. Z lock outu nie je nervózny. Peter Fabuš má potenciál, aby sa raz vrátil do NHL, sledujeme ho. U Zdena Cígera odhadujem, že sa ešte na ľad vráti a prinesie radosť ľuďom i sebe.
Petr Svoboda.
FOTO - JAROSLAV LEGNER
So spolupracovníkom Pavlom Krausom vlastní firmu International Management. Žije v Edmontone. Narodil sa 17. 12. v Prahe. Nemá príbuzenský vzťah s Petrom Svobodom, bývalým dlhoročným obrancom v NHL (víťazom Stanley Cupu v Montreale), ktorý dal na olympiáde v Nagane 1998 víťazný gól Česka proti Rusom.
Pálffyho agent hrával futbal za Slavoj Vyšehrad a zároveň boxoval na reprezentačnej úrovni. Na emigráciu ho v roku 1967 prehovoril Rudolf Kuka, otec Pavla, bývalého futbalového reprezentanta. Po emigrácii hrával Svoboda futbal v Edmontone v tíme európskych prisťahovalcov.
Náruživý poľovník. "Skolil som vyše tridsať medveďov, desiatky losov, stovky srnčej. Už sa však za nimi nepachtím, v lesoch viac relaxujem." Zastupuje hokejistu Žigmunda Pálffyho od jeho osemnástich rokov.