Baklažán je náročný na vlahu rovnako ako paprika. Pri nedostatku vody opadávajú kvety alebo aj mladé plody. Baklažán sa pestuje z predpestovaných priesad rovnakým spôsobom ako paprika. Keďže sa pestuje v malých záhradách, môžeme si dovoliť nastlať pôdu čiernou fóliou, alebo čiernou netkanou textíliou, aby sa urýchlilo kvitnutie a dozrievanie.
Asi 10 dní pred vysádzaním je dôležité priesady otužovať častým vetraním. Deň pred výsadbou ich výdatne polejeme vodou, aby sa neporušili korene rastlín pri vyberaní. Pred sadením pôdu zavlažíme a vyznačíme miesta, kde priesady vysadíme. Na záhony vysádzame v druhej polovici mája, až po výskyte jarných mrazíkov. V našich podmienkach sa priesady baklažánu sadia na vzdialenosť 0,60 až 0,70 metra a v riadku 0,25 až 0,35 metra, alebo do sponu 0,50 x 0,50 metra a odrody slabšieho vzrastu do sponu 0,40 x 0,40 metra.
Baklažán býva v nadmernej miere napadnutý pásavkou zemiakovou. Na čiastočné zníženie výskytu tohto škodcu stačí prikryť rastliny bielou netkanou textíliou. Na jeho ničenie možno použiť ekologické prípravky, ktoré sú bežne dostupné v záhradkárskych predajniach.
Melón cukrový a dyňa červená
Darí sa im v najteplejších oblastiach Slovenska. Pestujú sa z predpestovaných priesad alebo z priamej sejby. Priesady pripravujeme v apríli, keď semená sejeme do zakoreňovačov alebo balíčkov, v ktorých je kompostovaná zemina zmiešaná s rašelinou a pieskom. Vyrábajú sa aj hotové substráty, ktoré netreba upravovať. Otužené priesady s tromi až piatimi pravými listami vysádzame v druhej polovici mája ručne.
Priama sejba je aktuálna od polovice apríla. Aj pri pestovaní z priameho výsevu i z priesad sú istejšie a vyššie úrody, keď pestujeme na mulčovacej fólii. Fóliu prepichneme a do otvorov sejeme osivo tak, že do hniezd vkladáme dve až tri semená do hĺbky 30 až 50 milimetrov. Po vzídení sa prebytočné rastliny odstránia jednotením. Priesady môžeme vysádzať aj do otvorov na fólii, ktoré vyrežeme nožom.
Cukrové melóny sadíme do sponu 1,0 až 1,5 x 0,4 až 0,6 metra. Počas kvitnutia a nasadzovania plodov sú citlivé na silnejší vietor, ktorý môže polámať výhonky a ich listy. Odporúča sa prichytávať plazivé stonky k pôde zakrivenými drôtmi, ktoré sa zapichávajú do pôdy. Prikrytie melónov bielou netkanou textíliou chráni porast pred vetrom, suchom a nízkymi teplotami. Prekrytím textíliou sa zvyčajne urýchli zber o jeden až tri týždne. Porast nechávame prikrytý po výsadbe najmenej dva týždne a priame výsevy tri až štyri týždne po vzídení rastlín.
Dyňu červenú pestujeme z predpestovaných priesad na nastlanej fólii. Môže sa však pestovať aj bez mulčovania. Priesady sadíme po uplynutí nebezpečenstva jarných mrazov v polovici mája do sponu 1,0 2,0 x 0,5 až 1,0 metra. V najteplejších polohách môžeme pestovať z priamej sejby. Aj vtedy sa odporúča nastielať čiernou fóliou. Mulčovanie a prikrývanie textíliou je podobné ako pri melóne cukrovom.
Melóny a dyňa červená sú náročné na vodu v prvej polovici vegetácie. Počas vegetácie zavlažujeme dva až trikrát. Po odkvitnutí v čase nasadzovania plodov potrebujú síce vlahu, ale uprednostňujú suchšie a slnečné počasie. V čase dozrievania porast už nezavlažujeme, aby plody mali vyššiu cukornatosť a výraznejšiu vôňu.
Doc. Ing. MAGDALÉNA VALŠÍKOVÁ, PhD.,
VÚZ Nové Zámky