Tomáš Garrigue Masaryk bol československý filozof, sociológ, pedagóg, politik, štátnik a novinár, jeden zo zakladateľov Česko-Slovenska a jeho prvý prezident.
Narodil sa 7. marca 1850 v Hodoníne ako Tomáš Masaryk. Počas štúdia v nemeckom Lipsku sa zoznámil s americkou študentkou Charlotte Garrigueovou. V roku 1878 sa vzali v New Yorku a Masaryk prijal meno Tomáš Garrigue Masaryk.
Po vypuknutí prvej svetovej vojny spracoval prvú predstavu o Česko-Slovenskom štáte. V decembri 1914 emigroval do západnej Európy, nadviazal kontakt so zahraničnými priateľmi Čechov a Slovákov a postavil sa do čela odboja za rozbitie Rakúsko-Uhorska a vytvorenie spoločného štátu Čechov a Slovákov.
V máj 2015 adresoval britskému ministrovi zahraničia memorandum Samostatné Čechy, kde predstavil budúci štát ako monarchiu spájajúcu Čechy, Moravu, Sliezsko a Slovensko.
V roku 1916 založil v Paríži spolu s Edvardom Benešom a Milanom Rastislavom Štefánikom Česko-slovenskú národnú radu (niečo ako dočasnú vládu vznikajúceho Česko-slovenska), ktorej sa stal predsedom.
Dňa 18. októbra vydal vo Washingtone vyhlásenie o nezávislosti Česko-Slovenska, v ktorom deklaroval vytvorenie samostatného, demokratického česko-slovenského štátu. 14. novembra 1918 bol zvolený za prezidenta.
Na post prezidenta abdikoval pre zhoršujúce sa zdravotné problémy 14. decembra 1935, zomrel o necelé dva roky neskôr 14. septembra 1937.
Od roku 1914 do roku 1937 ho celkovo 17-krát navrhli na ocenenie Nobelovou cenou za mier.