SME
  1. SME Minúta
  2. Svet
  3. USA: Trump odmietol povedať, či podporuje potenciálnu anexiu Pásma Gazy Izraelom
01:06
|
Svet

USA: Trump odmietol povedať, či podporuje potenciálnu anexiu Pásma Gazy Izraelom

Americký prezident Donald Trump sa v utorok odmietol vyjadriť k otázke novinárov, či podporuje potenciálne vojenské obsadenie Pásma Gazy Izraelom.

Podľa Trumpa sa však jeho administratíva zameriava na zlepšenie prísunu potravín do palestínskej enklávy, píše TASR na základe správ agentúr Reuters a DPA.

„Viem, že sa tam teraz snažíme nakŕmiť ľudí. Čo sa týka zvyšku, naozaj nedokážem povedať. To bude do značnej miery závisieť od Izraela,“ povedal Trump novinárom. Podľa amerického prezidenta Izrael a arabské štáty navyše pomôžu s distribúciou potravín a humanitárnej pomoci v Pásme Gazy a poskytnú aj finančnú pomoc. K tomuto tvrdeniu neposkytol žiadne podrobnosti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu sa v utorok stretol s náčelníkom generálneho štábu ozbrojených síl Ejalom Zamirom ohľadom ďalších krokov Tel Avivu vo vojne v palestínskej enkláve. Izraelské médiá v pondelok informovali, že sa Netanjahu prikláňa k možnosti úplnej anexie Pásma Gazy.

Kancelária premiéra informovala, že Zamir na stretnutí predstavil možnosti ďalšieho vývoja bojov. Agentúra DPA pripomína, že prípadné úplné obsadenie Pásma Gazy by musel najprv odobriť izraelský bezpečnostný kabinet, ktorý sa podľa televízie N12 stretne vo štvrtok.

Spravodajský portál The Times of Israel (TOI) uvádza, že izraelská armáda nesúhlasí s možnosťou úplného obsadenia enklávy a tvrdí, že eliminácia tamojších štruktúr militantného hnutia Hamas by trvala roky. Podľa IDF rukojemníkom zadržiavaným v Pásme Gazy pri postupe izraelskej armády hrozí poprava.

Vojnu v Pásme Gazy rozpútal útok teroristických kománd napojených na hnutie Hamas z októbra 2023. Ich vpád si v Izraeli vyžiadal smrť 1219 ľudí, prevažne civilistov. Pri následných bojových operáciách izraelskej armády v Pásme Gazy prišlo o život vyše 60.000 ľudí, väčšinou civilistov - ide o údaje ministerstva zdravotníctva na území spravovanom Hamasom, ktoré OSN považuje za spoľahlivé.

Podľa Izraela Hamas a ďalšie skupiny v Pásme Gazy stále zadržiavajú 50 rukojemníkov, z ktorých najmenej 20 je údajne nažive. Mesiace úsilia o dosiahnutie prímeria prostredníctvom nepriamych rokovaní medzi Izraelom a Hamasom a o zabezpečenie prepustenia rukojemníkov sa zatiaľ považujú za takmer neúspešné. (TASR)

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ďalšie príspevky z rubriky: Svet

03:48
Svet

Americký prezident Donald Trump v utorok vyhlásil, že viceprezident J. Čítaj ďalej

02:42
Svet

Americký prezident Donald Trump podľa zdrojov agentúry Reuters a denníka The Washington Post (WP) v piatok v Bielom dome privíta na mierových rokovaniach arménskeho premiéra Nikolu Pašinjana a azerbajdžanského prezidenta Ilhama Alijeva, píše TASR. Čítaj ďalej

01:56
Svet

Rusko zaslalo v utorok oficiálny demarš Izraelu pre údajný útok na jeho diplomatické vozidlo neďaleko osady Givat Asaf v blízkosti Jeruzalema. Čítaj ďalej

00:10
Svet

V juhofrancúzskom departemente Aude v blízkosti španielskych hraníc spálil lesný požiar už približne 8000 hektárov lesa. Čítaj ďalej

23:14
Svet

Rusko podľa Syrského dokáže napriek ťažkým stratám mesačne nasadiť na bojový front približne 9000 nových vojakov. Čítaj ďalej

23:08
Svet

Kremeľ zvažuje dočasné obojstranné pozastavenie leteckých útokov medzi Ukrajinou a Ruskom, píše Bloomberg. Čítaj ďalej

22:51
Svet

Ozzy Osbourne zomrel podľa úmrtného listu na zástavu srdca v dôsledku akútneho infarktu myokardu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
(TASR)
Zdroj TASR/AP
22:17
Svet

Francúzska ministerka podá žalobu na neznámeho muža, ktorý si zapálil cigaretu od ohňa pri vojnovom pamätníku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
(TASR)

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Deti si nechcú čistiť zuby? Rady, ako zlomiť ich odpor
  2. Domáce poistenie v dobe nárastu extrémov počasia a škôd
  3. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  4. Urobte krok k štúdiu, ktoré premení vašu vášeň na profesiu.
  5. Ficova vláda extrémne zbrojí, u Kaliňáka kašlú na zákon
  6. Slony, ticho savany, Kilimandžáro. Keňa je skvelá na prvé safari
  7. Anna Macaláková: Výnos je len časť príbehu investície
  8. Kam v auguste k moru? 4 tipy na last minute dovolenku
  1. Soňa Müllerová: Po päťdesiatke som začala byť sama sebou
  2. Domáce poistenie v dobe nárastu extrémov počasia a škôd
  3. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  4. Do Toskánska netreba cestovať ďaleko. Nájdete ho na Gemeri
  5. Urobte krok k štúdiu, ktoré premení vašu vášeň na profesiu.
  6. Deti si nechcú čistiť zuby? Rady, ako zlomiť ich odpor
  7. Ficova vláda extrémne zbrojí, u Kaliňáka kašlú na zákon
  8. Anna Macaláková: Výnos je len časť príbehu investície
  1. Kam v auguste k moru? 4 tipy na last minute dovolenku 17 957
  2. Ako sa vyhnúť cukrovke 2. typu: Prvý krok urobte ešte dnes 8 165
  3. Ficova vláda extrémne zbrojí, u Kaliňáka kašlú na zákon 5 022
  4. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 4 813
  5. Slony, ticho savany, Kilimandžáro. Keňa je skvelá na prvé safari 3 705
  6. Sudoku a hlavolamy: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani počas leta 3 606
  7. Sedemnásť hotelov, kde si oddych užijú deti aj dospelí 3 400
  8. Anna Macaláková: Výnos je len časť príbehu investície 2 411
SkryťZatvoriť reklamu