Delegácia sa stretne s miestnymi partnermi s cieľom spoločne posúdiť situáciu, ktorá vznikla v súvislosti s plánom eurokomisie postupne ukončiť dovoz energetických zdrojov z Ruska do konca roka 2027.
TASR si vyžiadala stanovisko v súvislosti s medializovanou informáciou, že Slovensko 3. júla očakáva návštevu Európskej komisie na „vysokej úrovni“ s cieľom doladiť podrobnosti. Zloženie delegácie nebolo bezprostredne známe.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Európska komisia pripomenula, že 17. júna predložila legislatívny návrh na zákaz dovozu ruského plynu do konca roka 2027, o ktorom ešte musí rokovať Európsky parlament a Rada EÚ.
„Komisia je maximálne odhodlaná naďalej veľmi úzko spolupracovať so všetkými členskými štátmi, predovšetkým s tými, ktoré sú najviac znepokojené postupným ukončovaním dovozu plynu, ako to bolo už pred predložením legislatívneho návrhu,“ uvádza sa vo vyhlásení.
Podľa neho si Brusel vypočul pripomienky Slovenska, ale nebude sa k nim vyjadrovať.
Eurokomisia uviedla, že chce vždy spolupracovať s členskými štátmi a neustále ich podporuje v úsilí o diverzifikáciu, nájdenie alternatívnych spoľahlivých dodávok energie, zlepšenie integrácie trhu a rozvoja infraštruktúry, a to všetko s cieľom dobudovať skutočnú energetickú úniu.
„Postupné vyraďovanie ruského plynu ruka v ruke s dekarbonizáciou posilní našu spoločnú odolnosť,“ uviedol výkonný orgán Únie.
Slovenský premiér Robert Fico po skončení jednodňového zasadnutia Európskej rady v Bruseli v noci na piatok zopakoval, že Slovensko nepodporí 18. balík sankcií proti Rusku, pokiaľ nebude mať od Európskej komisie garancie súvisiace s návrhom na zastavenie dovozu ruského plynu od januára 2028. O tejto veci rokoval pred summitom so šéfkou eurokomisie Ursulou von der Leyenovou.
Predstavitelia vlády vyjadrujú obavy, že odpojenie sa od energetických zdrojov z Ruska nebude mať vplyv len na zvýšenie ich cien, ale aj na nárast poplatkov za dopravu takýchto komodít. Argumentujú tým, že zo SR sa po uplatnení plánu EK stane namiesto krajiny profitujúcej z tranzitných poplatkov koncová krajina. (TASR)