Škótski zákonodarcovia v prvom čítaní podporili zákon o asistovanej smrti
Poslanci škótskeho parlamentu posunuli do ďalšieho čítania návrh zákona, ktorý by v krajine legalizoval asistovanú smrť.
Návrh zákona má nevyliečiteľne chorým ľuďom umožniť požiadať o lekársku pomoc pri ukončení svojho života. Konečné hlasovanie o návrhu zákona sa očakáva koncom tohto roka.
Za návrh - po piatich hodinách emotívnej debaty - hlasovalo 70 členov škótskeho parlamentu, proti ich bolo 56 a jeden poslanec sa hlasovania zdržal.
„Toto je pre Škótsko prelomový moment,“ povedal autor návrhu zákona, liberálny demokrat Liam McArthur. Podľa jeho návrhu by sa asistovaná smrť bola možná v prípade nevyliečiteľne chorých pacientov po tom, čo ich dvaja lekári uznajú za duševne spôsobilých na takéto rozhodnutie. V ďalších čítaniach budú môcť zákonodarcovia navrhnúť zmeny a doplnenia k pôvodnému textu.
Škótsky parlament sa legalizáciou eutanázie zaoberal aj v rokoch 2010 a 2015, pričom predložené návrhy odmietol.
Vôbec prvým britským územím, ktoré schválilo návrh zákona o asistovanej smrti, sa koncom marca stal ostrov Man - samosprávna britská závislá oblasť ležiaca medzi Anglickom a Írskom.
Schválený zákon musí ešte získať kráľovský súhlas. Ak sa tak stane, nevyliečiteľne chorí dospelí, ktorým zostáva menej ako rok života a na ostrove žijú aspoň päť rokov, budú môcť podstúpiť asistovanú eutanáziu.
Na jeseň 2024 bola poslancami v Anglicku a Walese schválená legislatíva, ktorá legalizuje asistovanú samovraždu iba určitým nevyliečiteľne chorým pacientom.
Asistovaná samovražda je v Anglicku, Walese a Severnom Írsku nezákonná a v súčasnosti sa za ňu udeľuje maximálny trest odňatia slobody 14 rokov. V Škótsku môže byť každý, kto niekomu pomáha zomrieť, stíhaný za úmyselnú vraždu. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
Americký prezident Trump sa v Rijáde stretol s novým sýrskym vodcom Ahmadom Šarom. Čítaj ďalej
Polícia zadržala 97 študentov na univerzite v Istanbule počas protestu proti kontroverznému islamskému kazateľovi.
(TASR)Bosna a Hercegovina potrebuje na ceste do EÚ schváliť zákony o súdnictve, vymenovať vyjednávača a prijať program reforiem.
(TASR)Bolívijský prezident Luis Arce sa v nadchádzajúcich prezidentských voľbách nebude uchádzať o zvolenie.
(TASR)Izraelská armáda údajne zneškodnila ďalšiu strelu letiacu z Jemenu.
(TASR)Počet nelegálnych migrantov prichádzajúcich do EÚ v prvých štyroch mesiacoch roka výrazne medziročne klesol.
(TASR)Brazílsky prezident Lula da Silva sa pokúsi presvedčiť ruského prezidenta Putina, aby osobne rokoval so Zelenským. Čítaj ďalej
Škótski zákonodarcovia v prvom čítaní podporili zákon o asistovanej smrti. Legalizáciou eutanázie zaoberali už dvakrát.
(TASR)