Ukončiť zmluvy s Moskvou o dovoze plynu ale nebude pre nakupujúce krajiny jednoduché, uviedla agentúra Reuters.
Plán, ktorý zverejní Európska komisia, prichádza v čase, keď Spojené štáty tlačia Rusko k mierovej dohode s Ukrajinou. Ak by sa dosiahla dohoda, ruská energetika by mohla mať v Európe opäť svoje miesto a mohlo by byť tiež zmiernené sankcie voči Moskve, dodala agentúra.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Približne 19 percent európskeho plynu stále pochádza z Ruska, a to prostredníctvom plynovodu TurkStream a dodávok skvapalneného zemného plynu. Európska únia má nezáväzný cieľ ukončiť dovoz ruských fosílnych palív do roku 2027.
Európska komisia teraz skúma právne možnosti, ktoré by európskym spoločnostiam umožnili odvolať sa na vyššiu moc a ukončiť zmluvy o dovoze ruského plynu bez toho, aby im hrozili sankcie. Únijná exekutíva sa zaoberá aj tým, ako firmám zakázať uzatvárať nové zmluvy na ruský plyn, cituje Reuters nemenovaný vysokopostavený únijný zdroj.
Právnici a analytici sa však domnievajú, že ustanovenie o vyššej moci nepôjde použiť vzhľadom na to, koľko rokov uplynulo od chvíle, keď EÚ v roku 2022, po ruskej invázii na Ukrajinu, sľúbila ukončiť dovoz ruského plynu. Za vyššiu moc (vis maior) je považovaná mimoriadna, nepredvídateľná a neprekonateľná prekážka. Jej existencia by umožnila dovozcom ukončiť svoje záväzky bez platenia ďalších poplatkov.
Podľa právničky Agnieszky Asonovej, ktorá sa špecializuje na zmluvy o LNG, musí na vyhlásenie vyššej moci dodávateľ porušiť zmluvu, napríklad nedodaním. Zvyšné ruské dodávky sa však v posledných troch rokoch vojny ukázali ako fungujúce. Právni experti si myslia, že najúčinnejším opatrením, ktoré by viedlo k postupnému ukončeniu dodávok ruského plynu, by bolo uloženie sankcií na jeho dovoz. To by však vyžadovalo jednomyseľný súhlas všetkých krajín Európskej únie. Maďarsko a Slovensko pritom už niekoľkokrát zopakovali, že akékoľvek sankcie na energetický sektor zablokujú.
V súčasnosti sa v Bruseli diskutuje sedemnásty balík sankcií proti Rusku. Viaceré krajiny presadzovali, aby medzi obmedzeniami bol aj zákaz dovozu ruského LNG. Krok ale narazil na odpor niektorých vlád a zároveň panuje neistota ohľadom alternatívnych zdrojov. Nový balík by mal obsahovať iba ďalšie mená osôb či spoločností, na ktoré budú sankcie uložené, žiadne takzvané sektorové sankcie. Obmedzenia by sa mohli prerokovať už tento týždeň na úrovni veľvyslancov členských štátov pri EÚ, definitívne schválenie sa potom očakáva 20. mája pri rokovaní ministrov zahraničia krajín EÚ. (ČTK)