Voliči v Kosove hlasujú o zložení parlamentu, napätie so Srbskom nepoľavuje
V Kosove sa o 7.00 h otvorili volebné miestnosti a dva milióny voličov rozhodujú o zložení parlamentu.
Volebné miestnosti sa zatvárajú o 19.00 h a prvé výsledky sa očakávajú ešte v nedeľu večer. Volebné odhady (exit polls) budú pravdepodobne k dispozícii okamžite po zatvorení volebných miestností.
Za favorita volieb sa považuje ľavicovo nacionalistická strana Vetëvendosje (Sebaurčenie - VV) premiéra Albina Kurtiho. Podľa predvolebných prieskumov však pravdepodobne nezíska nadpolovičnú väčšinu.
Jej hlavnými súpermi sú stredopravá Demokratická strana (PDK) a centristická Demokratická strana Liga Kosova (LDK).
Desať zo 120 parlamentných kresiel je vyhradených pre etnických Srbov a 10 pre ostatné menšinové skupiny. Kosovo je jeden z najchudobnejších regiónov v Európe a od roku 2011 z neho emigrovalo približne 12 percent obyvateľstva. V časoch Juhoslávie malo štatút autonómnej oblasti s prevahou etnických Albáncov.
Miestne úrady v posledných mesiacoch fakticky zakázali používanie srbského dinára, zatvorili banky a pošty, kde sa vyplácali srbské dôchodky, obmedzili tiež srbské doklady a evidenčné značky na autách.
Obyvateľstvo etnických Srbov v severnom Kosove sa preto viackrát postavilo proti rozhodnutiam vlády v Prištine. Stupňuje to napätie so susedným Srbskom. Ako sprostredkovateľ medzi nimi pôsobí EÚ a USA.
Osobitným zástupcom EÚ pre Dialóg medzi Belehradom a Prištinou (Kosovom a Srbskom) je slovenský diplomat a expolitik Miroslav Lajčák.
Kosovo v roku 2008 jednostranne vyhlásilo nezávislosť. Oficiálne orgány Srbska to odmietli a považujú ho naďalej za súčasť srbského územia. Nezávislosť doteraz uznala zhruba polovica zo 193 členských štátov OSN. V rámci EÚ nezávislosť neuznáva Slovensko, Cyprus, Grécko, Rumunsko a Španielsko. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
Návrat rukojemníkov je veľmi dôležitý, no hlavným cieľom operácie je víťazstvo nad Hamasom, vyhlásil Netanjahu.
(TASR)Vydieranie, ukrajinské víťazstvo, nádej a Európa mimo hry. Čo vieme o nerastnej dohode medzi USA a Ukrajinou.
(SME)Svetu dochádza hélium. Ani novoobjavené zásoby nemusia v budúcnosti stačiť.
(SME)V sudánskom štáte Severný Darfúr zahynulo iba za posledné tri týždne najmenej 542 civilistov.
(TASR)Trumpova administratíva upovedomila Kongres o zámere povoliť Ukrajine nákup vojenského materiálu z USA. Čítaj ďalej
Hasiči druhý deň bojujú s rozsiahlymi požiarmi v okolí Jeruzalema. Situácia sa na niektorých miestach zlepšila.
(TASR)Sybiha označil dohodu o nerastných surovinách za dôležitý míľnik v partnerstve medzi Ukrajinou a USA. Čítaj ďalej
Trump očakáva, že dohoda o nerastoch s Ukrajinou môže USA priniesť príjmy vo výške viac ako 350 miliárd dolárov. Čítaj ďalej