Záplavy a lesné požiare môžu byť pravidelné, ak nebudú prijaté opatrenia proti „klimatickému kolapsu“
Záplavy a požiare môžu byť pravidelné, ak nebudú proti „klimatickému kolapsu“ prijaté opatrenia, vyhlásil eurokomisár.
„Nemýľte sa. Táto tragédia nie je anomáliou. Rýchlo sa to stáva normou pre našu spoločnú budúcnosť,“ povedal eurokomisár pre krízové riadenie Janez Lenarčič.
„Európa je globálne najrýchlejšie sa otepľujúci kontinent a je obzvlášť zraniteľná voči extrémnym poveternostným javom,“ povedal Lenarčič zákonodarcom EÚ vo francúzskom Štrasburgu.
Varoval, že okrem personálnych nákladov sa štáty tiež snažia vyrovnať s rastúcimi účtami za nápravu škôd v dôsledku núdzových situácií a zdĺhavého zotavovania sa z katastrofy.
"Priemerné náklady na katastrofy v 80. rokoch boli osem miliárd eur ročne. Nedávno v roku 2021 a v roku 2022 prekročili škody 50 miliárd eur ročne, čo znamená, že náklady na nečinnosť sú oveľa vyššie ako náklady na činnosť," povedal Lenarčič.
EÚ sa snaží rýchlo postupovať s opatreniami na boj proti klimatickým zmenám a narazila na politickú opozíciu v mnohých členských štátoch, kde sa politická klíma obracia proti environmentálnym problémom a opatreniam siahajúcim od vykurovania domácností po znečisťovanie fariem.
„Náš úspech bude závisieť od toho, ako sme odhodlaní spoločne bojovať proti klimatickým zmenám s cieľom znížiť emisie,“ povedala nemecká europoslankyňa Terry Reintke a členka politickej frakcie Zelení/Európska slobodná aliancia. Dodala, že členovia EÚ musia podporiť zelenú dohodu.
Rozsiahly plán EÚ stať sa klimaticky neutrálnym do roku 2050 sa dostal pod čoraz väčší tlak kritikov, ktorí ho označujú za nereálny a príliš drahý. Populistické a krajne pravicové strany z neho urobili kľúčový bod útoku na inštitúcie bloku.
Lenarčič povedal, že ľuďom stačí sledovať denné správy, aby pochopili naliehavosť problému.
„Čelíme Európe, ktorá je súčasne zaplavená a horí. Tieto extrémne poveternostné javy... sú teraz takmer každoročným javom,“ povedal. „Globálna realita klimatických zmien sa preniesla do každodenného života Európanov.“ (SITA)
Ďalšie príspevky na tému: Počasie
Dnes bude na Slovensku slnečno, najvyššia denná teplota dosiahne 20 až 25 stupňov Celzia.
(SITA)V pondelok bude slnečno. Najvyššia denná teplota bude 18 až 23 stupňov Celzia. Zafúka slabý vietor.
(SME)Počasie ovplyvňuje tlaková výš. Bude slnečno. Teploty majú dosiahnuť 22 stupňov.
(TASR)V noci na pondelok sa môže vyskytnúť prízemný mráz. Meteorológovia vydali výstrahu prvého stupňa pre celé Slovensko.
(TASR)Predpoveď počasia: Bude jasno alebo malá oblačnosť, najvyššia denná teplota dosiahne 15 až 20 stupňov. Čítaj ďalej
Obdobie bohatšie na zrážky sa skončilo. Môže za to tlaková výš, ktorej stred sa presúva zo Škandinávie nad Baltské more.
(TASR)Na väčšine Slovenska sa v nedeľu môže vyskytnúť mráz. Meteorológovia vydali výstrahu prvého stupňa.
(TASR)Predpoveď počasia: Najvyššia denná teplota bude 15 až 20 stupňov, v severnej polovici a na Horehroní okolo 13 stupňov. Čítaj ďalej