Grécka vláda schválila nákup dvadsiatich stíhačiek F-35 od USA
Grécka vláda schválila nákup dvadsiatich stíhačiek F-35 od Spojených štátov, oznámil grécky minister obrany Dendias.
Prvé stíhačky piatej generácie vyrobené spoločnosťou Lockheed Martin by mali do Grécka prísť v roku 2028.
Grécku zároveň zostáva v súlade s dohodou v hodnote 8,6 miliárd dolárov aj možnosť neskoršieho dokúpenia ďalších 20 lietadiel F-35. Nákup prvých 20 stíhačiek spolu s vybavením a výcvikom bude podľa gréckych predstaviteľov stáť približne 3,5 miliardy dolárov.
Grécko má dlhodobé spory so susedom a spojencom z NATO Tureckom. Svoju armádu modernizuje po tom, ako sa v roku 2018 dostalo zo závažnej finančnej krízy. V súčasnosti má najvyšší vojenský rozpočet v Severoatlantickej aliancii v porovnaní s veľkosťou svojej ekonomiky, keď v roku 2022 vynaložilo na obranu 3,54 percenta hrubého domáceho produktu. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
Trumpova administratíva upovedomila Kongres o zámere povoliť Ukrajine nákup vojenského materiálu z USA. Čítaj ďalej
Hasiči druhý deň bojujú s rozsiahlymi požiarmi v okolí Jeruzalema. Situácia sa na niektorých miestach zlepšila.
(TASR)Sybiha označil dohodu o nerastných surovinách za dôležitý míľnik v partnerstve medzi Ukrajinou a USA. Čítaj ďalej
Trump očakáva, že dohoda o nerastoch s Ukrajinou môže USA priniesť príjmy vo výške viac ako 350 miliárd dolárov. Čítaj ďalej
Trump povedal Muskovi, že môže pokračovať v práci pre Biely dom tak dlho, ako bude chcieť.
(TASR)V Osake zadržali vodiča, ktorý autom úmyselne narazil do siedmich detí. Muž sa priznal k obvineniam.
(TASR)Juhokórejský dočasný prezident a premiér Han Tok-su podal demisiu. Očakáva sa, že vstúpi do volieb.
(TASR)Čína zrušila sankcie uvalené na piatich súčasných a bývalých europoslancov vrátane Miriam Lexmann.
(TASR)